پنجشنبه 06 آبان 1400 - Thu 28 Oct 2021
 • زلزله خرید نقل و انتقالاتی استقلال در برزیل/خبر غوغای خرید جذاب استقلال در فیفا

 • زلزله پرسپولیس در باشگاه استقلال/پیشنهاد میلیاردی یحیی به ستره جنجالی استقلال

 • اتش بازی مجیدی در لیگ برتر/حضور اقای گل لیگ یک برزیل در باشگاه استقلال

 • نشست وزرای امورخارجه کشورهای همسایه افغانستان

 • فیلم/ بیانات رهبر انقلاب در کنگره‌ شهدای زنجان

 • ارزش شهیدان قابل محاسبه‌ نیست/ شهر باید به نام شهیدان مزیّن باشد/ شوراهای شهر بدانند که شهر با نام چه کسانی مفتخر می‌شود

 • پوستتان را با آب برنج بشویید

 • سوخت و ساز بدن چگونه است؟

 • تحریم حزب‌الله لبنان از سوی دولت کوزوو

 • فیلم/ از سرگیری مذاکرات برجام بدون آمریکا

 • درگیری شاه ماهی استقلال با مجیدی/اخراج سه بازیکن پرحاشیه از استقلال به دستور مجیدی

 • دردسر تازه گریبان گیر پرسپولیس و یحیی/پرسپولیس یک قدم تا محرومیت اسیایی

 • رونمایی یحیی از ترکیب جنجالی پرسپولیس/ستاره جنجالی استقلال در ترکیب متفاوت پرسپولیس

 • درگیری حواشی بازیکن جنجالی در استقلال/خط قرمز مجیدی روی ستاره پرحاشیه ابی پوشان

 • تیرخلاص یحیی به پیکره استقلال و مجیدی/مهاجم جنجالی استقلال به پرسپولیس پیوست

 • از اعتراضات مردمی تا حملات تروریستی

 • شوک غیرمنتظره برای هوادران استقلال/مرد شماره یک ابی پوشان از استقلال جداشد

 • اتش بازی پرسپولیس در زمین استقلال/کایپتان ابی پوشان درچند قدمی پرسپولیس

 • وعده جذاب یحیی برای هواداران پرسپولیس/لژیونر تیم ملی در چند قدمی سرخ پوش شدن

 • چگونه اصولگرایان بزرگترین منتقد علیرضا زاکانی شدند؟

 • |ف |
  | | | |
  کد خبر: 17597
  تاریخ انتشار: 04/دي/1394 - 12:38
  پایگاه خبری حامیان ولایت/اجتماعی

  افزایش ۶۵ درصدی داوطلبان مجلس / رقابت ۳۰ نفر برای هر کرسی

  وزیر کشور از افزایش ۶۵ درصدی داوطلبان مجلس نسبت به دوره قبل خبر داد و گفت: بر اساس آمار ثبت نام کنندگان برای دست یافتن به هر کرسی مجلس شورای اسلامی، ۳۰ نفر رقابت می‌کنند.

  افزایش ۶۵ درصدی داوطلبان مجلس / رقابت ۳۰ نفر برای هر کرسی

  عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور پس از بازدید از ستاد انتخابات کشور، در کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران مستقر در وزارت کشور شرکت کرد.

  وی ضمن تشکر از هیات‌های اجرایی و نظارت به ویژه کارمندان وزارت کشور برای انجام فرآیند ثبت‌نام‌ها، گفت: ۲۰ درصد از ثبت‌نام افراد در مجلس شورای اسلامی و ۲۲ درصد از ثبت‌نام مجلس خبرگان در وزارت کشور انجام شده است.

  وزیر کشور با ارائه آماری در خصوص میزان ثبت‌نام‌ها در مجلس خبرگان، گفت: در دوره چهارم مجلس خبرگان ۴۹۳ نفر نامزد شده بودند و در دوره فعلی که دوره پنجم مجلس خبرگان است، ۸۰۱ نفر نامزد شده‌اند که نمایانگر رشد ۶۲ درصدی ثبت‌نام‌ها برای نامزدی مجلس خبرگان و نشان‌دهنده شور، نشاط و مشارکت افراد است.

  رحمانی‌فضلی ادامه داد: بر این اساس برای ۸۸ کرسی مجلس خبرگان برای هر کرسی ۱۰ نفر رقابت می‌کنند.

  وی در خصوص نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در مجلس نهم، پنج هزار و ۲۸۳ نفر نامزد شده بودند، اما تا ساعت ۹ صبح امروز برای حضور در رقابت‌های انتخابات مجلس دهم، هشت هزار و ۷۳۶ نفر نامزد شده‌اند که نمایانگر رشد ۶۵ درصدی داوطلبان مجلس نسبت به دور قبل است.

  وزیر کشور ادامه داد: بر این اساس برای دست یافتن به هر کرسی مجلس شورای اسلامی، ۳۰ نفر رقابت می‌کنند.

  رحمانی‌فضلی در خصوص مشارکت زنان در انتخابات مجلس نیز گفت: مشارکت زنان نسبت به دوره قبل، برای حضور در انتخابات از هشت درصد به ۱۱ درصد افزایش یافته که نمایانگر رشد سه درصدی حضور زنان در انتخابات است.

  وی تصریح کرد: ۷۳ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان زیر ۵۰ سال هستند که این رقم در دور قبل حدود ۵۷ درصد بود.

  وزیر کشور همچنین از ثبت‌نام ۲۰ نفر از اقلیت‌های مذهبی در انتخابات مجلس خبر داد و گفت: ۵۶۰ نفر از نمایندگان ادوار نیز برای حضور در انتخابات مجلس دهم ثبت‌نام کرده‌اند.

  مراحل بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات خبرگان

  رحمانی‌فضلی با بیان اینکه پس از پایان مرحله ثبت‌نام‌ها، وارد بررسی صلاحیت داوطلبان می‌شویم، مراحل مختلف بررسی صلاحیت‌ نامزدهای مجلس خبرگان را تشریح کرد.

  وی گفت: بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان به مدت ۳۰ روز از تاریخ ششم دی ماه تا پنجم بهمن ماه ۹۴ ادامه خواهد یافت.

  وزیر کشور ادامه داد: پنج روز فرصت برای ابلاغ صلاحیت‌ها و جمع‌آوری اعتراضات در نظر گرفته شده که از تاریخ پنجم بهمن ماه تا دهم بهمن ماه ۹۴ خواهد بود.

  رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: رسیدگی مجدد درخواست رد صلاحیت‌شدگان توسط شورای نگهبان و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ظرف ۱۰ روز از تاریخ یازدهم بهمن ماه تا بیستم بهمن ماه ۹۴ انجام می‌شود.

  وی افزود: اعلام عمومی کلیه داوطلبان تائید صلاحیت شده هر استان توسط فرمانداری‌ها در تاریخ بیست و یکم بهمن ماه انجام می‌شود و تبلیغات انتخابات مجلس خبرگان به مدت دو هفته از تاریخ بیست و دوم بهمن ماه تا پنجم اسفند ماه ۹۴ ادامه خواهد داشت.

  وزیر کشور گفت: تاریخ ششم بهمن ماه ۹۴ ممنوعیت تبلیغات به نامزدها ابلاغ شده و در تاریخ هفتم اسفند ماه انتخابات برگزار می‌شود.

  مراحل بررسی صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات مجلس

  رحمانی‌فضلی در بخش دیگری از اظهارات خود، مراحل بررسی صلاحیت نامزدهای مجلس شورای اسلامی را تشریح کرد و گفت: بررسی صلاحیت‌ها توسط مراجع چهارگانه انجام می‌شود و در تاریخ نهم دی ماه ۹۴ همه استعلامات گرفته خواهد شد.

  وی ادامه داد: بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات‌های اجرایی ظرف ۱۰ روز از تاریخ پنجم دی ماه تا چهاردهم دی ماه ۹۴ انجام می‌شود.

  وزیر کشور تصریح کرد: مراتب رد صلاحیت‌ها در تاریخ پانزدهم دی ماه ۹۴ به داوطلبان توسط فرمانداری حوزه انتخابیه ابلاغ خواهد شد.

  رحمانی‌فضلی گفت: در تاریخ بیست و ششم دی ماه ۹۴ نیز شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده به هیات نظارت استان پس از کسب نظر هیات مرکزی نظارت انجام می‌شود.

  وی خاطرنشان کرد: دریافت شکایت و اظهارنظر نهایی شورای نگهبان و اعلام قطعی اسامی نامزدها در تاریخ بیست و هفتم دی ماه تا شانزدهم بهمن ماه ۹۴ انجام می‌شود و کسانی که شورای نگهبان، آنها را رد صلاحیت کرده است، دو روز فرصت دارند شکایت خود را اعلام کنند که از تاریخ هفدهم بهمن ماه تا نوزدهم بهمن ماه ۹۴ فرصت شکایت آنها باقی است.

  وزیر کشور اظهار داشت: در تاریخ بیستم تا بیست و ششم بهمن ماه ۹۴ به شکایت داوطلبان توسط شورای نگهبان رسیدگی خواهد شد و اسامی قطعی نامزدهای انتخابات مجلس بیست و هفتم بهمن ماه اعلام شده و در تاریخ بیست و هشتم بهمن ماه ۹۴ در آگهی رسمی منتشر می‌شود.

  رحمانی‌فضلی ادامه داد: از تاریخ بیست و نهم بهمن ماه تا پنجم اسفند ماه ۹۴ فرصت تبلیغات نامزدهای مجلس است و در تاریخ ششم بهمن ماه ممنوعیت تبلیغات اعلام شده و در تاریخ هفتم بهمن ماه ۹۴ نیز رای‌گیری نهایی انجام می‌شود.

  وی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری در خصوص هیات‌های اجرایی و نظارت بر انتخابات، گفت: در نشست با شورای نگهبان به نتایج خوبی در این خصوص رسیدیم که بر این اساس، افراد بی‌طرف، عادل و خوش‌سابقه برای حضور در این هیات‌ها انتخاب شدند.

  وزیر کشور افزود: امیدواریم به برکت این روزها، با وحدت، انسجام، آرامش و تبعیت از قانون، انتخابات باشکوه برگزار شود، زیرا کشور نیاز دارد اقتدار خود را با زبان گفتگوی «رأی» نشان دهند.

  احزاب از ایجاد نا امیدی در میان مردم پرهیز کنند

  رحمانی‌فضلی ادامه داد: احزاب و گروه‌ها از طرح صحبت‌هایی که می‌تواند ناامیدی در مردم ایجاد کند و فضای انتخابات را دچار ناآرامی کند، بپرهیزند.

  وی ادامه داد: به یقین همه کسانی که در این مسیر خلاف قانون و مقررات، اظهارنظر کرده و به افراد تهمت بزنند، به شعب خاص قوه قضائیه معرفی می‌شوند.

  وزیر کشور گفت: حق قانونی ملت ایران است که این موارد توسط وزارت کشور بررسی شده و با هماهنگی‌های لازم، به شعب خاص قوه قضائیه معرفی شوند.

  رایزنی وزارت کشور با شورای نگهبان در مسیر بررسی صلاحیت ها

  رحمانی‌فضلی در خصوص رایزنی‌ها با شورای نگهبان برای بررسی رد صلاحیت‌ها، گفت: همانطور که رئیس‌جمهور اشاره کرد، همه دستگاه‌های مرتبط و استعلام‌کننده چهارگانه، حول محور قانون به وظایف خود خواهند پرداخت و جایی که لازم باشد وزارت کشور، پیگیری‌ها و رایزنی‌هایی در مسیری داشته باشد، انجام می‌شود.

  وی گفت: هر نامزد می‌تواند پیگیر حقوق خود باشد، ما هم به عنوان وزارت کشور پیگیر اجرای قانون خواهیم بود.

  وزیر کشور تصریح کرد: با شورای نگهبان نیز رایزنی خواهیم داشت. شورا نیز بر لزوم حق‌الناس و رعایت حقوق مردم تاکید دارد.

  رحمانی‌فضلی در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص ورود پول‌های کثیف به انتخابات، گفت: این‌گونه ادعاها، بیاناتی است که باید توام با وجود اسناد و مدارک باشد؛ اگر این مباحث کلی گفته شود، رقبا حق دارند اعاده حیثیت کنند.

  وی تصریح کرد: کسانی که چنین ادعایی را دارند، مدارک خود را به وزارت کشور ارائه دهند؛ قطعاً پیگیری خواهد شد و در تائید صلاحیت‌ها تاثیرگذار است.

  مجلس سریع تر لایحه شفاف سازی هزینه های انتخاباتی را بررسی کند

  وزیر کشور ابراز امیدواری کرد: ظرف فرصت دو ماه آینده، لایحه شفاف‌سازی فعالیت‌های انتخاباتی با فوریت در مجلس بررسی شود، زیرا تصویر این لایحه، پاسخگویی مستند و شفاف به هزینه‌های انتخاباتی را ساماندهی می‌کند.

  رحمانی‌فضلی گفت: اگر این لایحه تصویب نشود، قوانین موجود فقط در مورد جلوگیری از خرید و فروش رأی و تهدید و تطمیع است.

  وی در واکنش به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیت‌الله یزدی از افزایش داوطلبان خبرگان ابراز نگرانی کرده و معتقدند اهداف پشت پرده‌ای وجود دارد، گفت: تشکر من از حضور نامزدهای انتخاباتی، نشان‌دهنده رضایت من از نشاط سیاسی است.

  وزیر کشور ادامه داد: هر چه تنوع در میان نامزدهای انتخابات بیشتر باشد، مشارکت مردم افزایش می‌یابد؛ البته باید قوانین و مقررات در بررسی صلاحیت‌ها رعایت شود و اگر احساس کنیم برنامه‌ای پشت پرده وجود دارد، دستگاه‌های امنیتی رسیدگی می‌کنند.

  رحمانی‌فضلی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ساماندهی و تامین امنیت تجمعات و گردهمایی‌ها، گفت: اقدامات ما برای این است که تمام تجمعات و گردهمایی‌ها در ایام انتخابات در پناه قانون و با آرامش انجام شود.

  وزارت کشور امنیت تجمعات دارای مجوز را تامین می کند

  وی تصریح کرد: برخی از تجمعات در مکان‌های خارج از محل‌های خاص؛ مثل دانشگاه‌ها و خانه احزاب انجام می‌شود که اگر این افراد از وزارت کشور مجوز داشته باشند، قطعاً امنیت آن تامین خواهد شد.

  وزیر کشور ادامه داد: کسانی که برهم‌زننده امنیت این تجمعات باشند، در شعب خاص قوه قضائیه به اتهامات آنها رسیدگی خواهد شد.

  رحمانی‌فضلی همچنین در خصوص فعالیت‌ انتخابات کارمندان و مقامات دولتی نیز گفت: مقامات دولتی در حوزه وظایف خود نمی‌توانند تبلیغ کنند و نباید از امکانات و اختیارات دولتی استفاده کنند و می‌توانند در ساعات غیراداری اقدام به تبلیغات نموده و یا یک هفته مرخصی بگیرند.

  منبع : مهر

  مرتبط ها
  نظرات بینندگان
  نظرات شما