سه شنبه 28 دي 1400 - Tue 18 Jan 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 278729
تاریخ انتشار: 15/دي/1400 - 12:16

اجرای راهبرد دفاع ساحلی ایران با موشک‌های کروز‌ بومی

موشک‌های کروز‌ بومی یکی از تجهیزات و تسلیحاتی هستند که برای اجرای راهبرد دفاع ساحلی ایران کاربرد دارند.

 اجرای راهبرد دفاع ساحلی ایران با موشک‌های کروز‌ بومی

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل از باشگاه خبرنگاران ، توان نظامی یکی از بخش‌های قدرت ملی همه کشور‌ها در سراسر جهان به شمار می‌روند. اما در این بخش باید به یک نکته مهم توجه کرد و آن خودکفایی و بومی‌سازی است. نیرو‌های مسلح ایران نیز در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی نیز چنین راهبردی را اجرا کردند.  

طراحی و ساخت تسلیحات و تجهیزات دفاعی در داخل کشور اهمیت دارد. صنایع دفاعی کشورمان توانایی دارند تا محصولاتی همچون تانک‌ها، خودرو‌های تاکتیکی، انواع تفنگ‌ها، موشک‌های کروز و بالستیک و سایر بخش‌ها را خود طراحی و تولید کنند.  

این در حالی است که رهبر انقلاب و فرمانده کل قوا تاکنون بار‌ها در بیانات بر لزوم خودکفایی تاکید کردند و گفتند: اقتدار و آبروی کشور در خودکفایی است و باید نیاز‌های مهم کشور را خودمان تولید و تأمین کنیم.

اهمیت این بخش را می‌توانیم در قسمتی از سخنان دریادار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش نیز دریابیم. او در بازدید از نمایشگاه دستاورد‌های وزارت دفاع گفت: داشتن تجهیزات خوب و متناسب با نوع تهدیدات و برخوردار از فناوری‌های روز یکی از مولفه‌های مهم اقتدار دفاعی ایران است.

در واقع، هنگامی که شما توان و دانش طراحی و ساخت انواع تسلیحات و تجهیزات نظامی را در اختیار داشته باشید می‌توانید ادعا کنید که خودکفا شده‌اید. ایران اسلامی در سال‌های اخیر توانست در بسیاری از زمینه‌ها و موضوعات مانند موضوعات نظامی به دستاورد‌های خوبی برسد. یکی از نقاطی که می‌توان این قدرت بومی را به چشم دید، رزمایش‌ها هستند.

نیرو‌های مسلح طی روز‌های اخیر، رزمایش‌های متفاوتی را در ایران اسلامی برگزار کردند. باید گفت که مهم‌ترین رکن برگزاری این رزمایش‌ها را باید استفاده از تجهیزات ساخت داخل دانست.  

استفاده از تسلیحات بومی در رزمایش‌های نیروهای مسلح

آخرین روز‌های آذرماه امسال بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از برگزاری رزمایشی ۵ روزه با نام پیامبر اعظم (ص) ۱۷ در جنوب کشور خبر داد. پس از برگزاری رزمایش اعلام شد که تجهیزات و تسلیحات بسیاری در آن حضور داشتند و تاکتیک‌های مختلفی نیز انجام شد. شلیک موشک‌های کروز در چهارمین روز رزمایش از بخش‌های مهم این رزمایش است. پنجشنبه دوم دی بود که خبر رسید موشک‌های نقطه زن کروز دریایی با برد متوسط به سوی اهداف خود شلیک شدند.

می‌توان گفت که شلیک موشک‌های نقطه‌زن کروز دریایی از سکو‌های شناوری مهم‌ترین بخش این میدان است که باید به آن توجه کنیم.

این نخستین بار نیست که نیرو‌های مسلح در رزمایش‌های خود از موشک‌های کروز استفاده می‌کنند. پیش‌تر نیز، ارتش جمهوری اسلامی ایران از حضور موشک‌های کروز در رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش خبر داده بود. ارتش اعلام کرد که موشک‌های کروز ایرانی «قادر» و «نصر» در این رزمایش اهدافشان را با موفقیت منهدم کردند.

امیر دریادار سید محمود موسوی سخنگوی این رزمایش مشترک گفت: در این مرحله از رزمایش موشک کروز ایرانی «قادر» با شلیک از سایت‌های موشکی تاکتیکی ساحل به دریای نیروی دریایی ارتش در سواحل مکران، شناور هدف در فاصله ۲۰۰ کیلومتری را با موفقیت مورد اصابت قرار داد. همچنین انهدام هدف سطحی با استفاده از موشک کروز بومی «نصر» توسط ناو موشک‌انداز نیروی دریایی ارتش، از دیگر تمرین‌ها در این مرحله از رزمایش بود.

در بخش دیگری از این رزمایش، موشک کروز دریایی «قدیر» نیز شلیک شد و اهدافش را منهدم کرد. سخنگوی این رزمایش گفت که در این مرحله از رزمایش ناوشکن موشک انداز با شلیک موشک کروز برد بلند ایرانی «قدیر» هدف سطحی خود را در فاصله ۳۰۰ کیلومتری مورد اصابت قرار داده است.

راهبرد دفاع ساحلی ایران چگونه محقق می‌شود؟

هنگامی که بخشی از رزمایش‌های سالانه نیرو‌های مسلح را بررسی می‌کنیم این موضوع روشن می‌شود که موشک‌های کروز بومی نقش مهمی در ارتفای بازدارندگی ایران اسلامی دارند. کشورمان در جنوب و شمال به دریا و اقیانوس دسترسی دارد و باید برای دفاع از سواحل خود بتواند یک راهبرد بومی داشته باشد. به نظر می‌رسد که این راهبرد طراحی شده و در رزمایش‌های نیرو‌های مسلح به شکل تمرین‌های متفاوت انجام می‌شود. موشک‌های کروز در این بین اما، نقش مهمی در اجرای  راهبرد دفاع ساحلی ایران دارند.  

سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران درباره موشک‌های کروز گفته بود که در عرصه موشک‌های کروز دریایی از موشک‌هایی با برد ۳۵ و ۹۰ کیلومتری به موشک‌های ۳۰۰ کیلومتری و موشک‌های ۷۰۰ کیلومتری رسیده‌ایم. در آینده نزدیک موشک‌های دو هزار کیلومتری کروز که قادر هستند شناور‌های متحرک را هدف قرار بدهند در نیروی دریایی سپاه توسعه پیدا می‌کنند.  

 

موشک کروز نصر

موشک کروز نصر در دو نوع دریاپایه و هواپایه یکی از موشک‌های کروز ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است. این موشک برای نخستین بار در رزمایش وحدت ۸۷ در آب‌های خلیج فارس آزمایش شد.

ابعاد: طول ۳/۵ متر و قطر ۰/۲۸ متر.

وزن: ۳۵۰ کیلوگرم در مجموع که ۱۵۰ کیلوگرم از آن به کلاهک جنگی اختصاص دارد.

برد عملیاتی: ۳۵ کیلومتر.

سرعت: ۰/۹ - ۰/۸ ماخ (معادل ۲۷۰ تا ۳۰۰ متر بر ثانیه).

کلاهک: شدید الانفجار با توان نفوذ در بدنه شناور‌هایی با زره نیمه سنگین.

هدایت: هدایت تلویزیونی و راداری و حسگر‌های سختی‌سنجی.

توان ویژه: توان نابودی شناور‌های سه هزار تنی دشمن و قابلیت شلیک از ساحل و انواع شناور‌ها و بالگرد‌ها.

مناسب برای: این موشک دفاع ساحلی توانایی عمل به عنوان مکمل پدافند ساحلی در کنار سامانه‌های توپخانه‌ای را دارد. این ویژگی قدرت منهدم کردن شناور‌های نفوذکننده به آب‌های ساحلی کشورمان را برای سیستم دفاعی کشورمان ایجاد می‌کند.

موشک کروز قادر

موشک کروز قادر برای نخستین بار در رژه ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۰ رونمایی شد.

ابعاد: ۷۴۰ سانتی‌متر طول، ۳۶ سانتی‌متر قطر و سرعت ۰.۹ ماخ.

کلاهک: شدید الانفجار (High explosives) با قابلیت نفوذ در زره کشتی‌ها با فیوز تأخیری.

موتور: همان موتور موشک نور با موتور قوی‌تر.

ویژگی‌ها: خلبان خودکار دیجیتال (DAP- digital auto pilot)، قابلیت گریز از سیگنال‌های پارازیت، سامانه‌های جنگ الکترونیک، امکان نصب بر روی هواگرد‌هایی همچون میل۱۷ و جنگنده‌های اف ۴ و دقت و سرعت بیشتر در انهدام اهداف.

موشک کروز قدیر

این موشک نیز به اعضای خانواده موشکی نور شباهت دارد و به نظر می‌رسد تنها تفاوت آن افزایش برد آن به حدود ۳۰۰ کیلومتر که این به معنای افزایش بیش از ۱۸۰ کیلومتری در این موشک نسبت به موشک‌های نور است. البته سایر ویژگی‌های این موشک به موشک‌های نور شباهت دارد.

 

موشک کروز نور

طول موشک: ۶/۳۸ متر.

قطر موشک: ۳۶ سانتی‌متر.

پیشرانه: توربوجت با سوخت مایع.

برد عملیاتی: ۱۲۰ کیلومتر.

وزن کلی: ۷۱۵ کیلوگرم.

وزن کلاهک: ۱۷۵ کیلوگرم.

نوع کلاهک: نفوذگر نیمه زرهی شدیدالانفجار (High explosives).

سرعت موشک: ۰.۹ ماخ.

ویژگی‌های خاص: پرواز در ارتفاع پایین برای عدم شناسایی، مجهز به رادار بازتابی کوچک، سامانه هدایت با توانایی ضد اغتشاش پذیری قوی، تولید شده در انواع دریاپایه و هواپایه.

 

طیف متنوع موشک‌ها آماده دفاع از ایران اسلامی

صنایع دفاعی و نیروهای مسلح همواره نشان داده‌اند که با استفاده از شیوه‌های دانش بنیان هر آنچه نیاز دارند را تولید کنند. در عرصه موشکی نیز چنین است، یعنی از موشک‌هایی با کمترین برد تا موشک‌هایی با بیشترین برد امروزه در داخل ایران اسلامی طراحی و تولید می‌شود. باید گفت که جنبه دیگر این موضوع، بلوغ صنعتی و طراحی است که در صنایع دفاعی کشورمان ایجاد شده است. ایران اسلامی امروز به حدی از قدرت رسیده که می‌تواند در کسری از ثانیه به خطای دشمنانش پاسخ بدهد. 

این همان راهبردی است که رهبر انقلاب نیز آن را بیان کردند، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند که در زمان رئیس‌جمهور قبلی آمریکا - آن‌وقت هم تهدید می‌کردند - گفتم دوران بزن‌ودررو تمام شده؛ این‌جور نیست که شما بگویید می‌زنیم و درمی‌رویم؛ نخیر، پاهایتان گیر خواهد افتاد و ما دنبال می‌کنیم. این‌جور نیست که ملّت ایران رها کند کسی را که بخواهد به ملّت ایران تعرّضی بکند؛ ما دنبال خواهیم کرد.

نظرات بینندگان
نظرات شما