سه شنبه 28 دي 1400 - Tue 18 Jan 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 279317
تاریخ انتشار: 19/دي/1400 - 23:42

خروج ونزوئلا از چرخه ابَرتورم با وجود تحریم های آمریکا

بانک مرکزی ونزوئلا اعلام کرد این کشور از چرخه ابَرتورم که از سال ۲۰۱۷ شروع شده بود، خارج شده و نرخ تورم ماهانه این کشور در ماه دسامبر به ۷.۶ درصد رسیده است.

 خروج ونزوئلا از چرخه ابَرتورم با وجود تحریم های آمریکا

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل از فارس؛ بانک مرکزی ونزوئلا اعلام کرد پس از ثبت تورم کمتر از ۵۰ درصد در ۱۲ ماه متوالی، از چرخه ابَرتورم که از سال ۲۰۱۷ شروع شده بود، خارج شده است و نرخ تورم ماهانه این کشور در ماه دسامبر ۷.۶ درصد بوده است.

ونزوئلا در ماه نوامبر ۲۰۱۷ وارد تورم شدید شد و پس از بیش از ۳ سال توانسته بر این وضعیت غلبه کند.

بانک مرکزی ونزوئلا اعلام کرده است که در دسامبر ۲۰۲۱ برای چهارمین ماه متوالی، تورم ماهانه این کشور تک رقمی بوده است. تورم ونزوئلا در ماه سپتامبر به ۷.۱ درصد، در ماه اکتبر به ۶.۸ درصد در ماه نوامبر به ۸.۴ درصد رسیده است.

دسامبر ۲۰۲۰، آخرین ماهی بود که بانک مرکزی ونزوئلا افزایش بیش از ۵۰ درصدی در تورم را ثبت کرد.

این کشور سال ۲۰۲۱ را با نرخ تورم سالانه ۶۸۶.۴ درصد به پایان برده است که نسبت به سال قبل تر از آن کمتر است. نرخ تورم سالانه ونزوئلا در سال ۲۰۲۰ برابر ۲۹۵۹.۸ درصد بوده است.

بنا بر اعلام ناظر مالی ونزوئلا(OVF), که یک نهاد مستقل است، نوسان قیمت ها در ماه های اخیر نشان دهنده ثبات در نرخ پول ملی این کشور است.

با این حال، این نهاد معتقد است که این سیاست ثبات منجر به سقوط ذخایر ارز بین‌المللی شده است.

نرخ تورم در ونزوئلا که در سال‌ های اخیر به ویژه تحت شدیدترین تحریم‌ های آمریکا و کاهش قیمت نفت با بحران اقتصادی و کاهش روز افزون ارزش بولیوار مواجه است، در سال ۲۰۲۰ به ۳ هزار درصد رسید.

مرتبط ها
نظرات بینندگان
نظرات شما