پنجشنبه 30 دي 1400 - Thu 20 Jan 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 278919
تاریخ انتشار: 18/دي/1400 - 09:31
رابرت رایلی

برنامه ی فوری امریکا برای ایران در مذاکرات وین

برنامه ی فوری امریکا برای ایران در مذاکرات وین

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ،رابرت رایلی رئیس سازمان رسانه های جهانی ایالات متحده امریکا(BBG) در یک کنفرانس مجازی دستور کاخ سفید در مورد ایران را برای نمایندگان رسانه های امریکا تشریح کرد؛

رایلی گفت ؛ #دوسناریوداریم ، یکی برای الآنی که در آن هستیم دیگری برای وضعیتی که بزودی پیش می آید.
بخش فارسی رادیو آزادی(فردا) همین حالا کارش را شروع کرده چون باید مردم ایران مقصر توافق نشدن را بشناسند ، و مشکلات عدم توافق برایشان توضیح داده شود.
بالارفتن قیمت دلار جدی ترین اتفاقیست که باید مردم ایران نسبت به آن بیمناک باشند.
رهبر معظم ایران دستور داده دولت رابطه کشورش با دلار راقطع کند و دولت بنیادگرای فعلی رئیسی خصوصاً در داخل ارتباط اقتصاد با دلار را قطع نموده و یک برنامه ی آن لاین اختراع کرده است که متقاضیان دلار برای سفر درخواست خودرا ارئه می دهند و دلار اختصاص یافته به آنها توسط یک سامانه ای شبیه پست در منزل بدستشان می رسد.
اختصاص دلار کنترل شده که در ایران به دلار ۴۲۰۰ تومانی مشهور است برای تامین واردات کالاهای ضروری  اختصاص داده شده که در صورت تایید ثبت سفارش ها بصورت اعتبار نزد شعب بانکهای ایرانی در خارج به وارد کنندگان داده می شود.
مانور روی دلار تنها ابزار رسانه ای ما بود که می توانستیم از طریق آن فشار داخلی بر تیم مذاکره کننده برای توافق هرچه سریعتر را زیاد کنیم ولی دیگر این ابزار از ما گرفته شده است.
تیم مذاکرات ایران خیلی با سماجت بر مواضع خود اصرار دارد و ما توان فشاراز خارج نداریم و اصلاحطلبان و امریکا دوستان ایرانی هم در مورد دلار خلع سلاح شده اند.
رادیو آزادی و بخش فارسی (فردا) بایستی برای ایجاد فشار، کیس های دیگری پیدا کنند،
ما موضوع کلی موثر در این مورد پیدا نکرده ایم، تا پیشنهاد بدهیم ، ولی این ابتکار کارمندان ایرانی رادیو فردا را می خواهد که سوژه های جزئی را دست بگیرند و به حدی برجسته کنند تا کارکرد موضوعی واقعی و مهم وبزرگ را داشته باشد.
رسانه های اصلاحطلب در ایران هر روزه در ایران مواردی پیدا کرده وتیتر می کنند اما آن خرده سوژه ها هر طور بیان شوند نمی توانند آنقدر اهمیت پیدا کنند که بتوان بر مبنای آنها موج وفشاری ایجاد کرد که تیم مذاکرات برای توافق دستپاچه شود.
آستانه ی صبر مردم ایران در گرانی های دوره دولت قبل (روحانی ) بالا رفته است و
دولت بنیادگرای فعلی رئیسی به شدت مراقب گرانی است و نگذاشته ؛ اقلام مهمی گرانتر شوند و حتی بعضی از کالاهای ضروری مثل مرغ و گوشت را مقداری ارزان کرده است.
سوژه های کوچک؛  مثل خرده گیری اصلاحطلبان بر سخنان برخی روحانیون و وزرای دولت نشان داده است در ایجاد نارضایتی ساختگی تاثیر چندانی ندارند.
ما امیدی به توافق با تیم ایران نداریم لذا سناریوی بعدی ما برای وقتیست که تیم ایرانی بدون توافق به کشورش باز می گردد.
ابزارهای ما برای این سناریو سوای از برآورد تاثیرشان ،کماکان همانهایی هستند که در وضعیت فعلی در اختیار داریم.
اما صندوق آزاد فن آوری فدرال امسال بودجه ی بزرگتری برای ایجاد اغتشاش در ایران اختصاص داده است واین پشتوانه اگر به عوامل موثر داخل ایران رسانده شود میتواند به آنها برای ساختن موضوع کمک شایانی کند و تلاش آنها وقتی چند جانبه باشد راه را برای ایجاد موج هموار می کند.
باید رادیو فردا و رادیو آزادی والحره (بخش عربی رادیو آزادی) برنامه ی منظمی برای ایجاد نارضایتی از نظام ایران در عراق وداخل ایران داشته باشند .
یکی از پیشنهادهای قابل اعتنا همان ایجاد گرانی کاذب پس از شکست مذاکرات [وین] است به این صورت که مرتب گزارش هایی مبنی بر گرانی داده شود تا تجار به امید سود بیشتر در آینده کالاها را احتکار کنند و تزریق پیوسته ی حس گرانی وترس از گرانی آینده به گرانی واقعی در عمل منجر  شود.
اتفاقات دیگری مثل برف و باران و سوژه هایی چون اعدام برخی زندانیان جنایی مساعدت هایی هستند که ممکن است از راه برسند وبه ما برای ایجاد جو نارضایتی واغتشاش کمک کنند.... در شرایط حساسی قرار داریم.

نظرات بینندگان
نظرات شما