چهارشنبه 04 خرداد 1401 - Wed 25 May 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 277851
تاریخ انتشار: 09/دي/1400 - 13:00

سالگرد اعدام صدام حسین رهبر ماجراجوی عراق

صدام حسین رئیس‌جمهور سابق عراق پس از آن‌که توسط محکمه عالی کیفری عراق به اتهام جنایت علیه بشریت از جمله کشتار ۱۴۸ تن از مردم دجیل در سال ۱۳۶۱ مجرم شناخته شد، در ساعت ۶:۰۷ در تاریخ ۹ دی ۱۳۸۵ (۳۰ دسامبر ۲۰۰۶) به دار آویخته شد. در تصاویر روز عکس‌هایی را به مناسبت سالگرد اعدام صدام حسین رهبر ماجراجوی عراق را ببینید.

 سالگرد اعدام صدام حسین رهبر ماجراجوی عراق

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت»

.

روزی که بغداد به دست نیروهای آمریکایی افتادصدام حسین در ویدئویی صحبت می کند که ظاهراً در 9 آوریل 2003 ضبط شده است
سربازان آمریکایی کنفرانس مطبوعاتی تلویزیونی را تماشا می کنند که در آن، ال. پاول برمر سوم، مدیر ایالات متحده، دستگیری صدام حسین، رئیس جمهور سابق عراق را اعلام کرد. (EPA)
مردم عراق پس از شنیدن حکم دادگاه صدام در شهر نجف جشن گرفتند.
صدام حسین، رئیس‌جمهور سابق عراق هنگام دریافت حکم خود در دادگاه فریاد می‌زند
مردم عراق پس از شنیدن حکم دادگاه صدام در شهر نجف جشن گرفتند.
صدام حسین: دیکتاتور عراق
صدام حسین رئیس جمهور سابق عراق در جلسه محاکمه خود سخنرانی می کند و به دادگاه می گوید که او به تنهایی مسئول سرنوشت 148 روستای اعدام شده از دُجَیْل است. (صدام حسین در واکنش به ترور ناموفق خود، شماری از مردم دجیل را کشت و به جهت همین کشتار، در سال ۲۰۰۶م اعدام شد)
صدام حسین: دیکتاتور عراق
صدام حسین: دیکتاتور عراق در سال 1978 (آسوشیتدپرس)
صدام حسین: دیکتاتور عراق این عکس بدون تاریخ در آرشیو کاخ بغداد یافت شد
یک روز پس از انتشار تصویری از صدام حسین با لباس زیر، پلیس بغداد عکس های صدام را در روزنامه های عراق می بیند. صلیب سرخ گفت که حق حسین برای حفظ حریم خصوصی نقض شده است. عکاس (واثق خزاعی /getty images)
صدام حسین در کمترین زمان ممکن در پایان سال جاری محاکمه خواهد شد. یکی از وکلای او می گوید دفاع مشروعیت دادگاه ویژه عراق و جنگ را زیر سوال خواهد برد.
صدام حسین در دسامبر 2003 در بغداد تحت معاینه پزشکی قرار گرفت (آسوشیتدپرس)
صدام حسین: دیکتاتور عراق
این تصویر توسط ارتش ایالات متحده در روز یکشنبه منتشر شده صدام حسین، رئیس جمهور سابق عراق، قبل و بعد از تراشیدن ریش خود در بازداشت نشان داده شده است. (AP / ارتش ایالات متحده)
صدام حسین: دیکتاتور عراق
یک مرد عراقی، درسمت راست تصویر آخرین مطالب مربوط به صدام حسین دیکتاتور مخلوع را در یکی از خیابان های بغداد می خواند. وکیل حسین می گوید: «او یک محاکمه عادلانه نخواهد داشت، بلکه یک محاکمه سیاسی خواهد داشت. (محمد مسارا / EPA)
صدام حسین: دیکتاتور عراق
اعضای حزب کمونیست عراق دستگیری صدام حسین، رهبر سابق عراق را جشن گرفتند.
یک کارگر چاپ روزنامه در کره جنوبی گزارش دستگیری صدام رئیس جمهور سابق عراق را منتشر می کند
صدام حسین اندکی پس از دستگیری در ماه دسامبر . (AP)
صدام حسین در روزهایی که به عنوان رئیس جمهور عراق بود، کشور را ترک کرد و مدت کوتاهی پس از اینکه نیروهای آمریکایی او را دستگیر کردند تصویر او در رسانه ها منتشر شد. عراقی ها از خبر محاکمه او استقبال کردند.
در دادگاه قرار شد با صدام مانند یک جنایتکار رفتار شود نه یک اسیر جنگی
عراقی ها روز دستگیری صدام حسین دیکتاتور مخلوع را در مرکز بغداد جشن می گیرند. (AFP)
این تصویر که در 14 دسامبر 2003 در شهر الدور، 20 کیلومتری تکریت گرفته شده است، سربازان آمریکایی را در محلی که صدام حسین، رئیس جمهور سرنگون شده عراق، دستگیر شده است، نشان می دهد. مقامات آمریکایی گفتند که صدام در ساعت 8:26 بعد از ظهر پس از یورش به مجتمعی در شهر الدور، درست در جنوب تکریت در شمال عراق، توسط نیروهای آمریکایی با حمایت یک جوخه مخفی ردیاب صدام، بازداشت شد. مقامات روز یکشنبه گفتند که نیروهای آمریکایی صدام حسین را دستگیر کردند و با دستگیری رهبر سابق عراق که در یک حفره استتار شده در مزرعه نزدیکی زادگاهش تکریت جمع شده بود، یک شکار گسترده هشت ماهه را به پایان رساندند. (AFP)
خانه ای در مزرعه ای که نیروهای آمریکایی صدام حسین را در آنجا پیدا کردند.
سوراخی که نیروهای آمریکایی صدام حسین، رهبر سابق عراق را در زیر یک خانه در مزرعه ای نزدیکی زادگاهش تکریت پیدا کردند
صدام حسین، رئیس جمهور عراق، پس از آغاز عملیات نظامی تحت رهبری ایالات متحده برای پایان دادن به رژیم خود، در تلویزیون برای هموطنان خود سخنرانی می کند.
این عکس در آگوست 2005 توسط دادگاه ویژه عراق منتشر شد.گفته شده است این عکس زمانی گرفته شده که وی در مکانی نامعلوم مورد بازجویی قرار گرفته است.
صدام حسین در انتظار محاکمه است. (AP)
صدام حسین، رهبر سابق عراق که اسیر شده بود، یکشنبه 14 دسامبر 2003 در این تصویر از تلویزیون بغداد صحبت می کند. ال پل برمر، مدیر ارشد ایالات متحده در عراق، هشت ماه پس از سقوط بغداد، دستگیری صدام حسین، رئیس‌جمهور سابق عراق را در چاله‌ای خاکی زیر خانه‌ای در نزدیکی زادگاهش تکریت تأیید کرد.

 

نظرات بینندگان
نظرات شما