سه شنبه 28 دي 1400 - Tue 18 Jan 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 276436
تاریخ انتشار: 29/آذر/1400 - 10:16

درس عقلانیت و ادب علامه جوادی آملی به گرگیج

ادب، عقلانیت و حفظ وحدت" لازمه پیشرفت، مقابله با دشمنان جهان اسلام و سپری شدن شدائد است.

درس عقلانیت و ادب علامه جوادی آملی به گرگیج

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل از مشرق، حضرت آیت الله جوادی آملی، مفسّر برجسته قرآن کریم و از مراجع عظام تقلید در پایان درس خارج فقه خود، در واکنش به اظهارات حاشیه‌ساز یکی از علمای اهل سنت گفت: در خصوص این حرف ناصوابی که برخی متأسفانه از زبانشان درآمده، اینها باید بدانند به اینکه بعضی از امور از این قبیل نیست که جزء روایت واحد باشد و مثلاً شیعه اینجور گفته باشد! طهارت اهل‌بیت در آیه تطهیر آمده، در ادعیه هست، در زیارت هست و امثال ذلک، «الأصلاب الشامخه، الأرحام المطهرة» یکی دو تا که روایت نیست.

به گزارش رسا، وی افزود: از طرفی این خاندان کریمانند، بزرگانند، وجود مبارک پیغمبر دستور دادند که اگر شما جنگ کردید پیروز شدید، احترام افراد را به حسب شخصیتها حفظ کنید «أَکْرِمُوا کَرِیمَ قَوْمٍ»؛ بالاخره شما وقتی مسلط شدید همه را با یک چوب نرانید. حتی اگر کافر باشد، اگر بر کفار مسلط شدید آن بزرگانشان را در یک حد، آن کوچک‌ها را در یک حد.

آیت‌ا... جوادی‌آملی تصریح کرد: این معلوم می‌شود که اینها کریمانه زندگی میکنند. دستور این است که آنها که اسیر کردید از خانواده سلاطین و اینها را، امام فرمود پیش ما بیاورید؛ چون ما می توانیم حریم اینها را حفظ کنیم، این یک ادب انسانی است!

این استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: اگر جریان شهربانو و امثال ذلک با آن نقلی که درست شد، آوردند خدمت وجود مبارک اهل بیت، به دستور آنها بود. برای اینکه اینها میتوانند این را حفظ کنند.


آیت‌ا... جوادی آملی گفت: بنابراین بهترین راه برای اینها (امثال گرگیج) این است که حریم این ذوات قدسی(ع) را کاملاً رعایت کنند و ما همیشه محتاج به وحدت هستیم مخصوصاً در این امور.

*بیانات علامه جوادی‌آملی درسی است برای گرگیج و امثال گرگیج و البته در سوی دیگر ماجرا برای آنها که از واکنش‌های شداد و غلاظ نسبت به این اظهارات غلط می‌گفتند.

"ادب، عقلانیت و حفظ وحدت" لازمه پیشرفت، مقابله با دشمنان جهان اسلام و سپری شدن شدائد است.

مرتبط ها
نظرات بینندگان
نظرات شما