سه شنبه 03 خرداد 1401 - Tue 24 May 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 264769
تاریخ انتشار: 11/مهر/1400 - 13:22

بخش قابل توجهی از دولتمردان روحانی از تُجار بزرگ بودند

به شخصه معتقد هستم که دولت یازدهم و دوازدهم مخصوصاً دولت یازدهم، با یک نوع خودشیفتگی حکمرانی را بدست گرفت، آغاز کرد و به پایان برد!

بخش قابل توجهی از دولتمردان روحانی از تُجار بزرگ بودند

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت»«سید شمس‌الدین حسینی» وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی و رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید در مجلس شورای اسلامی با خبرگزاری فارس گفتگوی مفصلی داشته است.

 بخش هایی از گفت‌وگوی حسینی را در ادامه خواهید خواند:

*«ضریب جینی» که در سال 92 به 36 درصد رسیده بود، الان بالای 40 درصد است. پس از 8 سال دولت یازدهم و دوازدهم، سفره مردم ایران کوچک‌تر شده و درآمد سرانه از بالغ بر 7 میلیون تومان به کمتر از 5 میلیون تومان رسیده است.
 

*دو دوره دولت روحانی در رشد نقدینگی رکورد زده است! رشد نقدینگی مرداد سال 1400 نسبت به رشد نقدینگی مرداد 1399 حدود 42 درصد است؛ یعنی در یک سال 42 درصد رشد داشته و در حجم نقدینگی در 8 سال، حدود 8 برابر شده است!

*افزایش نرخ ارز سبب شده که ما یک تورم بسیار سنگینی را پشت سر بگذاریم. آخرین تورم یعنی تورم 12 ماهه منتهی به مرداد ماه امسال 58.5 درصد بوده است!
 
*به شخصه معتقد هستم که دولت یازدهم و دوازدهم مخصوصاً دولت یازدهم، با یک نوع خودشیفتگی حکمرانی را بدست گرفت، آغاز کرد و به پایان برد! 
 
*ظاهراً بیشتر از اینکه مدیران بانک مرکزی در مذاکرات نقش داشته باشند یا مدیران وزارت اقتصاد یا حتی بانک های ما نقش داشته باشند، بیشتر مشاوران بیرونی نقش داشتند!
 
*ناکارآمدی مدیران اجرایی یکی از علل بروز مشکلات در این سال‌ها بوده که بخشی از آن ناکارآمدی به تعارض منافع برمی‌گشت. بویژه در دولت یازدهم بخش قابل توجهی از دولتمردان، خودشان از تُجار بزرگ بودند!
 
*آقای رئیسی باید توجه داشته باشد که مهم این است که مسیر را درست کنند، تا اینکه در مسیر غلط با سرعت بیشتری بدوند.
 
*یکی از انتقاداتی که به دولت قبل داشتیم این بود که به رغم همه ادعاهاشان مبنی بر مردم‌سالاری دینی و قانونگرایی، مجلس را نادیده می‌گرفتند و از شیوه‌های دیگر سیاستگذاری می‌کردند و قانون را دور می‌زدند و به وقتش هم مسئولیت نمی‌پذیرفتند. عین فاجعه ای که در ماجرای بنزین سال 1398 افتاد
 
*دولت اگر می خواهد کسری بودجه خود را درست کند باید تامین مالی‌اش را درست کند، وقتی تامین مالی را درست کرد، باید رابطه جدیدی بین خودش و بخش غیردولتی تعریف کند.

 

مرتبط ها
نظرات بینندگان
نظرات شما