چهارشنبه 17 آذر 1400 - Wed 08 Dec 2021
 • فیلم/ اسرار از بزرگترین رودخانه‌های جهان

 • حسن روحانی، یک روحانی که با لباس خدا نگاه به شیطان بزرگ داشت!

 • جزئیات طرح پیشنهادی آمریکا برای مذاکرات با ایران

 • انتصاب‌ جدید در قوه قضائیه صحت ندارد

 • حقوق مدیران دولتی و نمایندگان مجلس چقدر است؟

 • فیلم/ بازدید محمد مخبر از کوی دانشگاه

 • خاتمی گفت فعالیت به همان شکل انتخابات ۹۸ ادامه یابد

 • تصمیم جدید دولت درباره خرید و فروش ارز/ اخذ مالیات‌ و الزام ثبت‌نام‌ معامله‌کننده‌ها

 • وداع با دانشجوی شهید در کتابخانه شخصی‌اش/ علی باقری‌ کنی در کدام عملیات مجروح شد؟

 • دانشجویان عاشق حاج قاسم +فیلم

 • دولت بنا ندارد از کنار دغدغه رهبر انقلاب درباره حفظ نخبگان، رد شود/ فاصله بین دولت و دانشگاه برداشته شود ر

 • مزار شهدای سانحه C ۱۳۰

 • حقوق بشر به سبک آمریکایی

 • ۵ خاصیت چای سبز

 • نیروهای اتقلابی رزومه ندارند!؟

 • محمدحسین نژادفلاح گزینه جدی مدیرعاملی پرسپولیس

 • گذرگاه پاییزی - همدان

 • مراقب سکته مغزی در دوران کرونا باشید

 • رامبو واقعی تویی! +عکس

 • فیلم/ انتقاد قالیباف از ناکارآمدی خودروسازی

 • |ف |
  | | | |
  کد خبر: 245604
  تاریخ انتشار: 18/خرداد/1400 - 23:24
  قاضی‌زاده هاشمی:

  در پی اصلاح نظام اداری و تقسیم وظایف هستم

  نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نحوه تقسیم وظایف را از مشکلات نظام اداری عنوان کرد و گفت: دولت سلام در پی اصلاح نظام اداری و نحوه تقسیم وظایف است.

  در پی اصلاح نظام اداری و تقسیم وظایف هستم

  به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» به نقل از ایرنا، امیرحسین قاضی زاده هاشمی عصر سه شنبه در دومین مناظره با موضوع اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، افزود: دولت سلام در پی اصلاح نظام اداری و نحوه تقسیم وظایف است. از یک طرف وزارتخانه‌های بخشی و از یک طرف وزارتخانه‌های موضوعی و کنارش شوراهای بالادستی و  کنار آن نهادهای بالادستی داریم که بعضا در بدنه یا خارج از بدنه دولت هستند. تقریبا وظایف شبیه به هم را انجام می‌دهند.

  وی خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگ در یک بررسی اولیه ٣٨ سازمان فعال داریم و همین وضع در آموزش و بهداشت و سلامت و حوزه‌های مختلف است. برای فرار از پاسخگویی شوراهایی درست شده به جای این که وزرا مستقیما باید به مجلس و مردم پاسخگو باشند، مصوباتی که مد نظر است در قالب این شورا به تصویب می‌رسد و مسوولیت آن مصوبات هم معلوم نیست با چه فردی است.

  این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: نیاز است تا باردیگر بازطراحی جدیدی انجام شود. ما یک مدل حکمرانی را براساس اعتماد سازی به مردم در نظر گرفتیم و تصدی‌ها را کاملا محیطی می‌کنیم و براساس اصل ۱۲۷ قانون اساسی در اختیار استانداران و فرمانداران قرار می‌گیرد. یعنی مجموعه منابع بودجه ای به جای آنکه دستگاهی توزیع شود، منطقه‌ای تقسیم می‌شود.

  قاضی زاده اضافه کرد: دولت پنج فرماندهی در ٥ حوزه اصلی پیدا خواهد کرد و هر کدام دبیر شورای عالی مربوطه با حفظ سمت می شوند. یعنی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ضمن معاون رییس جمهور در حوزه فرهنگی هم خواهد بود. چرا؟ زیرا شوراهای بالا دستی برای خود مصوبه دارند اکنون این مصوبات اعمال نمی‌شود و خیلی از مصوبات بلاتکلیف باقی می‌ماند.

  وی تصریح کرد: درحوزه دستگاه های امنیتی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و در حوزه دستگاه های اقتصادی شورای اقتصاد و به  همین ترتیب ایجاد می‌کنیم. سه حوزه کلی ایجاد خواهد شد که یکی از آنها حوزه رییس جمهوری، وزیر کشور و معاون اول و استاندار یک مثلث اداری و اجرایی تشکیل می‌شود و یک مثلث معاون برنامه و بودجه، سازمان ادارای و استخدامی و وزرا که نظام تحولی دولت را دنبال می‌کنند و یک حوزه رییس جمهوری، رییس دفتر رییس جمهوری و شوراهای عالی خواهد بود.

  نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: امروز باز هم از سواد و علم صحبت شد و مصداق آن رییسی است و باز هم تکرار شد. ما نزد علمای اسلام و دانشمندان بزرگی در حوزه‌های مختلف در اقتصاد و علوم انسانی هستیم و خودم در بسیاری از موضوعات تلمذ می‌کنم. ساخت علم را نباید محصور کنیم و علم باید جامع و بسیط باشد.

  قاضی زاده هاشمی در بخش نقد نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری دیگر، اظهار کرد: در نکات مطرح شده جای بحث بسیار است. اما جا دارد پیروزی تیم فوتبال و والیبال را تبریک بگویم. البته شیطنتی در محل برگزاری مسابقات رخ داد که وزارت ورزش و جوانان باید قوی تر وارد می‌شد.

  وی تاکید کرد: در دولت سلام اجازه نخواهیم داد نهادهای بین المللی هرکاری دلش می‌خواهد انجام دهد. این پیروزی نشان دهنده توانمندی جوانان است.

  نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که جوانان ما بهترین و شادترین روزهای عمر خود را در پشت موضوعاتی همچون کنکور و سربازی می گذارنند، تصریح کرد: پنج سال عمر را محصور در یک اتاق برای کنکور صرف می‌کنند و سپس با سربازی و مسایل پیرامون آن دست به گریبان هستند.

  قاضی زاده هاشمی ادامه داد: تحصیل طولانی و بلندمدت و کسب مدرک بدون تجربه کافی درست نیست؛ بنده وقتی به طول تاریخ تحصیل خود نگاه می‌کنم می‌بینم نصف آن اضافه بوده است. همین موضوع رابطه کاری که می‌کنید یا تحصیلتان را اگر از جمع حاضر بپرسم همین نظر را دارند.

  وی با یادآوری این که موضوع مهاجرت پدیده رو به رشدی بوده که در این دولت نرخ آن غوغا کرده است، ادامه داد: در حال حاضر جوانان ۲۵ تا ۳۰ ساله در کشور خسته از سربازی، نداشتن شغل، بیکاری، نبود درآمد کافی و مسکن هستند و در حسرت تشکیل خانواده و ازدواج روزگار می‌گذرانند.  

  قاضی زاده هاشمی افزود: موضوع اصلی دولت سلام، جوانان و خانه است. در این دولت جوانان نقش آفرینان و گره گشایان و کارگشایان خواهند بود بنابراین تلاش می‌کنیم در دولت سلام کنکور را حذف کنیم و مساله سربازی را با طرح جامع سربازی حرفه ای همانند آنچه در سایر کشورها انجام می‌شود حل کنیم.

  وی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم مشاغل جامع و مناسب برای هر شهری ایجاد کنیم ضمن اینکه مساله صندوق اعتبار خانواده را پیش بینی کرده ایم و اعتبار ۵۰۰ میلیون تومانی برای ازدواج، جهیزیه، مسکن و غیره اختصاص دهیم.

  قاضی زاده هاشمی با بیان این که نحوه پرسش از سوال ها سبب می شود تا آورده نامزدها دیده نشود، گفت: براساس دانش ضمنی و مطالبی که تهیه شد، موضوعات گفته می‌شود و انتقادی که شد وارد است و شاید بتوان مناظره را به شکل دیگری برگزار کرد تا این تفاوت ها در رویکردها دیده شود.  

  وی عنوان کرد: بخشی از جامعه که باید به آن توجه ویژه کنیم، معلولان هستند که شهروندان درجه یک هستند و ۱۰ درصد جامعه به نحوی معلولیت دارد و اینها می‌توانند زندگی خود را اداره کنند و نیاز به دریافت صدقه ندارند. آنها نیاز به حمایت به عنوان محروم ندارند. ابزار زندگی معلولان و آن مسایل و محیط باید برای آنها فراهم شود.  

  نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: جامعه دارای معلولیت اگر در این سال ها مورد توجه نبود با اینکه مجلس اخیرا قانون خیلی خیلی خوبی تصویب کرد، این به نتیجه درستی نیست که در دولت سلام برای مناسب سازی معابر، غربالگری افراد معلول و مسایل اجتماعی ازدواج برنامه ریزی کردیم.  

  وی تصریح کرد: نکته دوم موضوع جانکاه کرونا و وضعیتی که در میان مدت جهان گرفتار آن است و متاسفانه آمار فوت بالایی داریم و این آمار غیر قابل توجیه است. صدا و سیما مرتب از کشورهایی که اوضاع خرابی دارند، گزارش تهیه می‌کند اما هیچ وقت از کره جنوبی نمی‌گوید که فقط هزار و ۹۷۴ فوتی داشته یا ویتنام که ۵۳ فوتی یا چین که مرکز شیوع کرونا بوده  چهار هزار و ۶۳۴ فوتی داشته است.  

  قاضی زاده هاشمی افزود: بسیاری از این کشورها هنوز واکسیناسیون را شروع نکردند و یک دولت مقتدر و قاطع داشتند و دچار بی ثباتی در تصمیم گیری نبودند تا این کار را انجام دهند. اخیرا عزیزی در کلاب هاوس گفت که می‌توانستم در مرداد ماه ١٨ میلیون دوز واکسن وارد کنم اما دولت همراهی نکرده است. ۱۸ میلیون دوز واکسن یعنی کاهش حداکثری مرگ و میر در کشور و این حرف، حرف خیلی وحشتناکی بوده که زده شد که امکان این را داشتیم تا واکسن بیاوریم و تمامی افراد تحت خطر را واکسینه کنیم. دولت سلام تا آخر سال همه مردم را واکسینه خواهد کرد.

  قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این پرسش که برای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چه برنامه ای دارید، نخست به سخنان سایر نامزدها گلایه کرد و گفت: این مناظرات برای فهم مردم از برنامه‌ها و تیم فکری همراه نامزدها است و شوآف و پرداختن به حواشی برای جلب توجه، اثر ندارد.  

  وی در ادامه درباره پرسش مطرح شده توضیح داد: مساله آموزش و پرورش اساسی‌ترین مساله کشور است و هر کشوری با وضعیت آموزش و پرورش آن سنجیده می‌شود.  

  قاضی زاده هاشمی، آموزش و پرورش را مهم ترین وزارتخانه عنوان کرد و افزود: در نظام آموزشی نیازمند تحولات بنیادین هستیم چرا که فارغ التحصیل ما باید علاوه بر سوادآموزی، مهارت اجتماعی موثر برای ارتباط گیری و یک مهارت شغلی برای گذران امورات زندگی خود بیاموزد.  

  نامزد انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: این اتفاق باید زمانی بیافتد که فرزندان به بلوغ می‌رسند اما ما از هفت سالگی تا هجده سالگی به فرزندان اطلاعات می‌دهیم و بعد آنان را در پشت صف کنکور رها می‌کنیم.  

  قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: الان نظام تعلیم و تربیت به سمت استعدادیابی رفته و دانش آموزان بر اساس آن ارتقا می‌یابند موضوعی که در نظام تعلیم و تربیت ما با خلا روبه رو است.

  وی با بیان این که برای اصلاح آموزش و پرورش باید به معلمان و منزلت آنان توجه ویژه شود و کاری کرد که بالاترین رتبه شغلی معلمی باشد، تصریح کرد: در کشور ما، نظارت آموزشی هم مشکل دارد ۱۹ مدل مدرسه کوچک و بزرگ داریم و این نشان می‌دهد آینده را به پولداران می‌فروشیم و نخبگان با زور پول وارد دانشگاه شده اند.  

  نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: در موضوع تحول بنیادین مساله حرفه آموزی باید مدنظر قرار گیرد.

  تمامی اعضای کابینه‌ام را از زنان می گذارم

  قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: در این جمع برای جلب توجه نباید هر حرفی را بزنیم. نزدیک انتخابات که می‌شود یاد آزادی زنان، کولبران، محرومان می افتیم و بارها تکرار می‌شود و مردم از پشت گیرنده‌ها نگاه می‌کنند و می‌گویند یادمان است که قبلی ها هم این حرف ها را زدند.  

  وی ادامه داد: از آنجایی که نرخ بکارگیری زنان در این جمع کم کم در حال بالا رفتن بود، می‌خواستم بگویم که  کل کابینه ام را از زنان انتخاب می‌کنم که دیگر دستی بالاتر از دست من نباشد تا به سه، ۵ یا ۶ نفر برسیم. این تلقی ایجاد کردن برای خود بیننده هم محل سوال است. زیرا موضوع شایسته سالاری است.

  نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: رییس ستادم مادر سه فرزند است. مادران هم می‌توانند فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته باشند. همان زنان از ما شایسته سالاری می خواهند. زنان شایسته زیادی داریم که می توان تمام کابینه را ا آنها انتخاب کرد. ما همواره از اقوام، مذاهب و اهل سنت می گوییم. اگر راست می گوییم، پس این بحث کولبری چیست؟ مرزهای بالاترین نرخ بیکاری را دارد. از این جمعی که در این مناظره نشسته اند، هیچ فردی نبوده که مسوولیتی نداشته باشد.  

  وی خاطرنشان کرد: وضع اینگونه شده که آن فرد مجبور شده تا بین نام و جانش انتخاب کند و ان بلوچ سوخت رسانی و ان کرد هم کولبری کند. باید بجای آنکه حرف های اینگونه بزنیم باید این مسایل را حل و فصل کنیم.

  قاضی زاده درباره احیای شوراها و کمک به برانگیختن انگیزه های نخبگان کشور گفت: این شوراها، شوراهای قانونی در مندرج در قانون اساسی هستند. یک گسست ساختاری بین شوارهای عالی و نهادهای اجرایی وجود دارد. ما یک طراحی کردیم تا دبیر هر شورای عالی معاون رییس جمهور و مسوول فرماندهی آن حوزه است. یکی از مشکلات دولت ها این است که اقتصاد کشور و بخش فرهنگی آن مسوول ندارد. واقعا فرمانده فرهنگی کشور کیست؟  

  وی اضافه کرد: کلی نهاد مردمی، اجرایی، مدنی، معنوی و دولتی داریم و در حوزه اقتصادی و امور اجتماعی و سلامت کلی متولی دارد بنابراین این شوراها امرشان مطاع است و بالاتر از امر رییس جمهوری است. رییس جمهوری درست است که عضو شورای انقلاب فرهنگی است اما حق وتو در این ماجرا ندارد و مصوبه مصوبه جمع است و در سایر شوراها هم به همین ترتیب است و آن مجری مصوبات است و مسیر اجرای ان رییس جمهور است.

  قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اینکه اقتصاد ضمن درون زا بودن باید به شدت برون‌گرا هم باشد، تصریح کرد: کارکرد وزارت خارجه باید به گونه ای باشد که برای ما منافع ملی  و اقتصادی تامین کند پس رویکرد فعلی آن  باید تغییر کند. معتقدم وزیر امورخارجه باید تاجر موفقی باشد و دفاتر وزارت خارجه در سرتاسر جهان باید محل معاملات سنگین باشد و رتبه بندی آن بر اساس میزان معاملات صورت گیرد.  

  وی افزود: ۱۵۰۰ شرکت دولتی داریم که خانه خلوت جناح‌های سیاسی تبدیل شده است و هر کسی برنده انتخابات می‌شود اهل خود را در آن شریک می کند. بسیاری هم خصولتی هستند که دیوان محاسبات هم نمی تواند آن را کنترل کند. بر همین اساس در دولت سلام، طرح فراخوان برای عضویت در این شرکت ها تهیه کرده ایم که  اعضا توسط اساتید دانشگاه ها و متخصصان انتخاب می شوند.

  نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: جوانان منتقد وضع موجود و عدم بکارگیری نسل جدید در اداره کشور هستند و احساس می کنند در پشت درهای بسته یک طبقه صفر شده و باقی مانده اند و از دعوای جناح‌ها خسته هستند و می‌خواهند کشور را قدرتمند ببیند.  

  قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اینکه دولت سلام دولت جوانان و دولت نسل نو است، خاطرنشان کرد:  آنان که سال ها است از نامشان نان خورده اند بدانند دولت سلام فراتر از حزب‌ها است و دولت تمامی اقوام است.  

  وی تصریح کرد: ما جوانان آمده ایم که بگوییم جایگزین هر آنچه بوده هستیم؛ ما نسل جایگزین هستیم تا همه صالحان را به کار بگیریم و فرصت طلبان را از پای سفره انقلاب بلند کنیم و سفره انقلاب برای مردم است. پس هر جوان یک ستاد شود چرا که کارتل های اقتصادی و منابع مالی برای حزب و جناح نیست.

  مرتبط ها
  نظرات بینندگان
  نظرات شما
  تبلیغات سایت عصرامروز