جمعه 07 مهر 1402 - Fri 29 Sep 2023
 • ادعای نیروی دریایی آمریکا: شناور‌های ایرانی با لیزر بالگرد آمریکایی در خلیج فارس را نشانه قرار دادند

 • باید پیام شهیدان را به درستی بشنویم و از آن بهره گیریم

 • سعید حدادیان/نوحه بوی سیب و حرم حبیب

 • مرور نتایج ورزشکاران ایران در یک روز طلایی + جدول

 • پیام رهبر انقلاب در تجلیل از شهدا و ایثارگران

 • پاکو خمس از ایران رفت

 • جانشین میلاد سرلک در پرسپولیس مشخص شد

 • بسته جدید کمک نظامی ناتو به اوکراین

 • وزیر صنعت: رانت‌ در حوزه خودرو حذف می‌شود

 • کشف ۳۲ کیلوگرم تریاک از منزل یک قاچاقچی در رشت

 • وزارت دادگستری آمریکا از ای بی شکایت کرد

 • پروژه تروریستی جدید آمریکا در خاورمیانه از اردن کلید خورد!

 • گوشه‌ای از پروژه دروغ‌پردازی رسانه‌های ضدانقلاب در اغتشاش 1401 + عکس

 • سومین نشست کمیته انتخابات شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برگزار شد +تصاویر

 • مسی و رونالدو دوباره مقابل هم

 • تثبیت ایران در مدار LEO با سومین پرتاب موفق «قاصد و نور» «نجم»؛ گام بزرگ سپاه برای «منظومه‌سازی ماهواره‌های بومی» +عکس

 • رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس

 • دشمن دست نکشیده، شکست خورده است

 • اهمیت آفریقا برای ایران کمتر از بریکس نیست

 • اینترمیامی بدون مسی در فینال جام آزاد آمریکا باخت

 • |ف |
  | | | |
  کد خبر: 341494
  تاریخ انتشار: 02/خرداد/1402 - 15:43
  محسن زنگنه:

  وزارت بازرگانی فقط وقت و هزینه دولت را می‌گیرد

  عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی می گوید دولت دچار خطای محاسباتی شده و فکر می کند اگر وزارت بازرگانی را تشکیل دهد وضعیت تورم و بازرگانی حل می شود در صورتی که با این اقدام از راه حل های اصلی هم باز خواهد ماند و راه برگشت هم نخواهد داشت.

   وزارت بازرگانی فقط وقت و هزینه دولت را می‌گیرد

  به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» درباره میزان کارشناسی بودن طرح تشکیل وزارت بازرگانی گفت: به عنوان نماینده مجلس با تشکیل یک وزارتخانه جدید تحت عنوان وزارت بازرگانی مخالف هستم، به این دلیل که وقتی تاریخ را مرور می‌کنیم متوجه می‌شویم که به دلایلی در سالهای قبل وزارت بازرگانی با وزارت صنعت و معدن ادغام شده است و این دلایل همچنان به قوت خودش باقی است.

  زنگنه در ادامه افزود: علاوه بر این دولت هم اکنون با مسائل متعددی دست و پنجه نرم می کند و اگر بخواهد بخشی از بدنه دولت در مرکز استان ها و شهرستان ها تفکیک شود یک بار ِعملکردی و  تکلیفی مضاعف را بر گردن دولت می گذارد و به جای اینکه دولت به مسائل اصلی بپردازد درگیر ایجاد ساختارهای جدید و کارکنان جدید میشود.

  نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس در ادامه گفت: علاوه بر این بسیاری از مدیرانی که هم اکنون در حوزه ستادی وزارت صمت مشغول هستند در زمینه بازرگانی تخصص دارند و باید از وزارت صمت جدا شوند و عده‌ای دیگر که تخصص بازرگانی ندارند هم به این وزارتخانه اضافه شوند تا نیروی انسانی آن کامل شود، با این اقدام مسائلی به وجود می آید که وقت و هزینه دولت گرفته می شود.

  عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: با این اقدام دولت از بخش های اصلی که باید به آن بپردازد باز می ماند دلیل دیگر برای مخالفت با تشکیل این وزارتخانه این است که ما باید بررسی کنیم که دلیلی که برای انجام یک تفکیک داریم پیوست کارشناسی شده داشته باشد.

  وی توضیح داد: در حال حاضر این سوال مطرح است که ما بر چه اساس به این نتیجه رسیده ایم که باید به تشکیل وزارت بازرگانی رای مثبت بدهیم؟ چرا تصور می کنیم اگر این وزارتخانه تشکیل شود همه مشکلات حل می‌شود، قیمت‌ها در بازار کنترل می شود، نظام صادرات ساماندهی می‌شود، نظام واردات اصلاح می‌شود و بهبود پیدا می‌کند. ما یک منبع که به صورت کارشناسی شده این مسائل را تایید کند ندیده ایم.

  زنگنه در ادامه توضیح داد: با مشکل در حوزه بازرگانی مواجه هستیم  و کنترل بازار با مشکل مواجه شده و گرانی ها را برای جامعه به وجود آورده است. بروز این مشکلات باعث شده ما به این جمع بندی برسیم که باید وزارت بازرگانی را تشکیل دهیم، ولی تاکنون از دولت هیچ  مرجع و یک متن متقن و قوی درباره علت نیاز به تشکیل وزارت بازرگانی ندیده‌ایم.

  این نماینده مجلس یازدهم افزود: علاوه بر این دولت در یکی دو سال گذشته نشان داده که به شدت به مدیران کارآمد نیاز دارد ولی این مدیران هم در دسترس دولت قرار ندارند.

  این نماینده مجلس یازدهم اضافه کرد: وقتی ما در این شرایط یک وزارتخانه جدید ایجاد کنیم به دو مدیر قوی در سطح مدیریت وزارت خانه نیاز داریم و اگر هر کدام از این وزرا ضعیف باشد وزارتخانه دیگر را هم تحت‌الشعاع قرار خواهند داد. بنابراین معتقدم در شرایط فعلی دلیل محکمی برای تشکیل وزارت بازرگانی وجود ندارد.

  این نماینده مجلس یازدهم در ادامه افزود: دچار خطای محاسباتی شده ایم و فکر کنیم اگر وزارت بازرگانی را تشکیل دهیم وضعیت تورم و بازرگانی حل می شود. در صورتی که با این اقدام از راه حل های اصلی هم باز خواهیم ماند و یک سال وقت مجلس و دولت هم گرفته خواهد شد و بعد از این که فرصت و تاریخ را از دست دهیم به این نتیجه خواهیم رسید که ایجاد این وزارتخانه راهکار منطقی نبوده و ما مسیر را اشتباه رفته ایم در این شرایط ما راه برگشت هم نخواهیم داشت.

  این نماینده مجلس یازدهم گفت: ما باید به جای دو وزیر ضعیف یا دو وزیر متوسط برای دو وزارتخانه صمت و بازرگانی یک وزیر قوی کارآمد و با تجربه بر سر وزارت صمت بگذاریم، در این صورت به راحتی می توان این مسئله را مدیریت کند.

  زنگنه ادامه داد: ما باید بدانیم که بعد از ۴۳ سال مشکل ما با ایجاد ساختار جدید یا ایجاد شورای عالی جدید و یا ایجاد کارگروه جدید حل نمی شود، بلکه این ها ابزار هستند. در حکمرانی جدید اصل کار راهبرد و نگاه و نقشه کلان اقتصاد کشور است.

  زنگنه با بیان اینکه ما اگر آن راهبرد و نقشه کلان کشور را درست کنیم از این نقشه میتوانیم به ساختاری که نیاز داریم برسیم افزود: اما متاسفانه این نقشه کلان اقتصادی و راهبرد اساسی را نداریم و به جای آن در پایین دست ساختار ها را جابجا می کنیم. در حال حاضر مسیر را اشتباه میرویم در این شرایط ایجاد ساختار جدید فقط وقت دولت و مجلس را می‌گیرد و قطعاً حواشی هم خواهد داشت.

  زنگنه در ادامه با بیان اینکه تشکیل این وزارتخانه نیازمند وزیر، نیروی انسانی، ساختمان و غیره و حتی ساختار نویسی است گفت: فاطمی امین وزیر سابق صمت وقتی بر سر کار آمد تا چند ماه درگیر تغییر ساختار بود وقتی بخواهیم یک وزارتخانه جدید تاسیس کنیم باز هم زمان را به همین صورت از دست خواهیم داد.

  وی افزود: در حال حاضر که شرایط ثبات اقتصادی نداریم باید از هرگونه کار اضافه بپرهیزیم و تمام تلاشمان را برای پیدا کردن وزرای کارآمد و قوی برای وزارتخانه های فعلی کنیم.

  زنگنه در ادامه گفت: همان دلایلی که ما برای ادغام وزارتخانه‌ها داشتیم هم اکنون هم پابرجاست. علاوه بر این ما تصورمان این بود که دولت قرار است لایحه تشکیل وزارت بازرگانی داخلی را به مجلس ارائه دهد ولی هم اکنون دولت لایحه تشکیل وزارت بازرگانی را به مجلس ارائه داد است.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا تشکیل وزارت بازرگانی بر ضد تولید محسوب می شود توضیح داد: طبیعتا از وزیر بازرگانی انتظار می رود که تجارت را افزایش دهد و سهم تجارت را در دنیا به میزان مطلوب برساند و این نگرانی وجود دارد که بین مصالح تولیدکننده، مصالح وارد کننده و مصالح صادر کننده تعارض هایی به وجود بیاید و ما هم تجربیات تلخی از این موضوع داریم.

  زنگنه در ادامه گفت: تعارض منافع در کشور ما فوق‌العاده جدی است و ما نمی توانیم این موضوع را حل کنیم وقتی دو وزارتخانه جدا در زمینه تولید و تجارت تشکیل شوند تعارض منافع آنها جدی تر خواهد شد.

  رای دادن به تشکیل وزارت بازرگانی کمک به دولت نیست اتفاقا کمک به دولت را در این میدانیم که بار اضافی به دولت تحمیل نکنیم دولت را درگیر حواشی نکنیم اتفاقاً به دولت اختیارات بدهیم تا با همین وزارتخانه های موجود به وظایف خود عمل کنند.


   

   

  مرتبط ها
  نظرات بینندگان
  نظرات شما