شنبه 08 بهمن 1401 - Sat 28 Jan 2023
 • تصاویر کمتر دیده شده از کشتار پهلوی در میدان ژاله تهران

 • فرنگی‌کار ایرانی کشتی‌گیر سال صربستان شد

 • جزئیات حمله به سفارت آذربایجان در تهران/ فرد مهاجم دستگیر شد

 • ژاله صامتی «سرهنگ ثریا» شد

 • صادرات غیرنفتی کشور افزایش یافت

 • آخرین آمار تزریق واکسن کرونا در ایران

 • هوای پایتخت برای گروه‌های حساس ناسالم است

 • بایدن جمهوریخواهان را تهدید کرد

 • پیغام ویژه پریرا برای هواداران پرسپولیس

 • نقش «پدر انقلاب‌های رنگی» در قاچاق کودکان چیست؟ + عکس / فیلم

 • نمازگزاران جوان و نوجوان از همه جلوترند/ مدارس، دانشگاه‌ها و صداوسیما در شمار مخاطبان اصلی «اقیموا الصلوة» قرار دارند

 • مجید بنی فاطمه /جان آقا سنه قربان آقا

 • بیانیه وزارت امور خارجه درباره اعمال تحریم علیه اتحادیه اروپا و انگلیس

 • بهاره رهنما از ایران رفت

 • حسن فیروزی در حال فرار از مرزهای آبی کشور بازداشت شد/ حسن فیروزی: به دلیل بدهی فرار کردم

 • پیشینه ربع پهلوی در گدایی اعتبار / تلاشی ۵ ساله که همچنان ادامه دارد

 • میثم مطیعی :مداحی شهادت امام هادی (ع)

 • نوحه/ به کاظمین رسیدم برای عرض سلامی

 • پلتفرم «فیلم نت» با کدام پشتوانه اقتصادی وارد معرکه اغتشاشات شد؟ +عکس

 • اولین کنفرانس بین المللی رسانه و وحدت امت اسلامی برگزار می‌شود.

  • ویژه نامه
  |ف |
  | | | |
  کد خبر: 321103
  تاریخ انتشار: 03/آذر/1401 - 12:55

  چالش اقتصادی کسب‌وکارها در اغتشاشات

  بیش از دو ماه از ناآرامی‌ها می‌گذرد و کسب‌وکارهای مختلف با زیان‌های شدیدی رودررو شده‌اند تا جایی که امروز تنها خواسته همه مردم و کسبه به‌عنوان یک مطالبه برخورد قاطع با این قانون‌شکنان و آرام‌سازی شرایط کنونی است.

  چالش اقتصادی کسب‌وکارها در اغتشاشات

  به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل از راه دانا اغتشاش نوعی ناآرامی همراه با خشونت است که پس از اختلافات موجود در یک سیطره اجتماعی خود را نمایان می‌کند. هرچند این ناآرامی‌ها زیان‌های سنگینی در سطح جامعه از خود باقی می‌گذارند؛ اما درعین‌حال زمینه‌ساز رشد اجتماعی عموم مردمی خواهد شد که دلسوز جامعه خود هستند.

  مردم صف خود را از اغتشاش‌گران جدا کرده‌اند

  این در حالی است که آتش اغتشاشات اخیر بیشتر به فتنه‌ای که دشمنان آن را مدیریت می‌کنند برمی‌گردد؛ ولی مقایسه میزان همراهی مردم در فتنه اخیر با فتنه‌های قبلی نشان از این دارد که عموم مردم علی‌رغم گلایه‌هایی که ممکن است از عملکرد برخی مسئولان در حوزه‌های مختلف داشته باشند، فریب‌بازی‌های رسانه‌ای دشمنان را نخورده‌اند.

  باید در نظر داشته باشیم که دلیل اصلی این فتنه‌ها احساس خطر مخالفانِ پیشرفت حقیقی کشور است که آسیب نهایی آن به عموم مردم بی‌گناه خواهد رسید، مردمی که امروز می‌دانند مهم‌ترین دلیل این فتنه و اغتشاش، پیشرفت‌های غیرقابل‌انکار کشور است که ما تبدیل به قطب قدرت در کنار کشورهای استعماری قرار داده و همین ترس کشورهایی نظیر امریکا موجب شده تا با به‌کارگیری عوامل دست‌پرورده خود نظیر شبکه سعودی ایران اینترنشنال و کومله و دمکرات‌ها و مزدوران ضدانقلاب و ... دست به تخریب اقتصاد بزنند.

  آثار خط دهی در فضای مجازی بر آشوب و ناآرامی‌ها

  اغتشاشات اخیر جهاتی شباهت‌های جدی به همه فتنه‌های سال‌های ۵۸، ۷۸، ۸۸، ۹۶ و ۹۸ دارد؛ ولی درعین‌حال تمایزات و تفاوت‌هایی نیز به دلیل تأثیرات فزاینده فضای مجازی در زیست اجتماعی مردم نیز در آن دیده می‌شود.

  در نتیجه اغتشاشات اخیر در سراسر کشور، خسارت‌هایی از سوی اغتشاشگران به اموال خصوصی و عمومی وارد آمد که آمار‌هایی نیز در این زمینه منتشر شد؛ ولی هنوز برآورد کاملی از این خسارت‌ها اعلام نشده است. بسیاری از کسبه به‌ویژه در مراکزی از شهر‌ها که محور اقدامات اغتشاشگران بوده، اعلام می‌کنند که برای درامان‌ماندن از آشوب‌ها ناچار بودند حوالی ساعت ۵ عصر و قبل از تاریکی هوا، کسب‌وکار خود را تعطیل کنند که موجب پایین آمدن درآمد آنها شده است.

  همه اینها در حالی است که بسیاری از این کسب‌وکار‌ها که با عبور از دو سال سخت کرونایی حالا مجالی برای کاسبی پیدا کرده‌اند، از ترس واردشدن خسارت‌های سنگین، ناچارند از خیر بخشی از درآمد خود بگذرند تا لااقل در امان باشند.

  عبدالمجید شیخی‌، عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد در این باره به راه دانا گفت: در صورت عدم تقابل با اغتشاشگران در کوتاه‌مدت مصرف‌کننده، توزیع‌کننده و تولیدکننده یعنی کل ارکان بازار کشور دچار زیان می‌شوند، در میان‌مدت سرمایه‌گذاری خارجی با چالش مواجه می‌شود و در بلندمدت رشد اقتصادی کاهش می‌یابد.

  دشمن به دنبال ایجاد ناامنی در اقتصاد کشور است

   بررسی اتفاقات چند سال گذشته در کشور نشان می‌دهد دشمن به دنبال ایجاد ناامنی در ایران و اقتصاد این کشور است تا بتواند از این طریق به جمهوری اسلامی ضربه وارد کند.

   در ماه‌های گذشته دولت با دیپلماسی فعال توانسته است هم به عضویت سازمان همکاری شانگهای درآمده و هم توانسته قراردادهای بلندمدت و کوتاه‌مدت با سایر کشورها و مخصوصاً کشورهای همسایه را منعقد کند که دشمن این موفقیت‌ها را نمی‌خواهد.

   یکی از مهم‌ترین جنبه‌های امنیت، به امنیت اقتصادی باز می‌گردد که قطعاً با ایجاد اغتشاش و آشوب این مسئله با چالش مواجه خواهد شد و دشمن این موضوع را می‌داند و در این موضوع برنامه‌ریزی می‌کند.

  اغتشاشات چه آسیبی به اصناف وارد کرد؟

  محمدجواد کرمی، رئیس اتحادیه نان فانتزی درباره شرایط موجود گفت: بیشترین فروش صاحبان واحدهای فروش نان‌های فانتزی در زمان عصرگاه است و به همین دلیل اغتشاشات اخیر منجر به تعطیلی اجباری بسیاری از این فروشگاه‌ها می‌شود. به‌طوری‌که در ۴۰ روز گذشته نزدیک به ۲۵درصد از فروش کلی این صنف کاهش داشته است. ازآنجاکه صنوف مختلف به‌نوعی به یکدیگر وابسته هستند این کاهش فروش روی اقتصاد صنف‌های دیگر هم چنین تأثیری به همراه دارد.

  مجید نامی، نایب‌رئیس اتحادیه پوشاک هم درباره زیان همکاران خود اظهار کرد: هم‌اکنون به دلیل ناآرامی‌ها و اغتشاشات اخیر طی یک ماه گذشته فروش پوشاک در کشورمان صفر شده است! فروش اینترنتی پوشاک به صفر درصد و فروش حضوری در مغازه‌ها و عمده‌فروشی‌ها تا بیش از ۹۰ ‌درصد کاهش‌یافته است. فارغ از بستن تحمیلی واحدها، اعتمادی هم به این بازار دیده نمی‌شود. چون مردم از ترس اغتشاشات اخیر به بازار مراجعه نمی‌کنند و فروشگاه‌ها نیز عمدتاً یا در برخی ساعات واحدهای خود را تعطیل می‌کنند.

  پیگیری‌ها نشان از این دارد که اصناف زیادی آسیب شدیدی در این زمینه را تحمل می‌کنند از جمله فروشندگان لوازم‌خانگی که فریدون نصیری، عضو این اتحادیه می‌گوید: هرساله از مهرماه به بعد و باتوجه‌به افزایش آمار ازدواج، خانواده‌ها برای تهیه جهیزیه روی به خرید لوازم آشپزخانه می‌آوردند این در حالی است که باتوجه‌به ناامنی ایجادشده در سطح جامعه به علت اغتشاشات، اوضاع امسال فرق کرده است. اغتشاشات اخیر حداقل ۲۰درصد میزان فروش لوازم آشپزخانه را کاهش داده که امیدواریم هر چه سریع‌تر آرامش در بازار و جامعه حکم‌فرما شود تا فروشندگان و تولیدکنندگان بتوانند در این فضا به فعالیت خود ادامه دهند.

  ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر نیز دراین‌رابطه گفت: نوسانات بازار طلا در ۱۰ روز اخیر کمتر از گذشته بود؛ اما ماه گذشته این اتفاق چشمگیرتر بود و به دلیل اغتشاشات در خیابان بسیاری از واحدها به دلایل امنیتی مجبور به تعطیلی فروشگاه‌های خود می‌شدند. به گواه مشاهدات و گزارش‌های رسیده طی یک‌ماهه گذشته حدود ۱۵ درصد از فروش واحدهای طلا و جواهر در ایران کاسته شده است.

  ابوالفضل رجب‌زاده، رئیس اتحادیه خشک‌شویی نیز اظهار کرد: طی یک ماه گذشته نزدیک به ۴۰درصد از درآمد صنف خشک‌شویی کاهش داشته است. به این معنا که در روزهای شلوغی از ساعت ۱۰ صبح با فرض باز بودن مغازه‌ها هم هیچ مراجعه‌کننده‌ای وجود ندارد. این موضوع در همین زمان کوتاه باعث بیکاری برخی از کارکنان این واحدها شده و تلخ‌تر این‌که این صنف تازه داشت پس از محدودیت‌های کرونایی رونق می‌گرفت.

  علی محمدپور، دبیر میز کتاب دیجیتال مرکز ملی فضای مجازی نیز درباره آسیب‌های این ناآرامی‌ها گفت: میزان فروش الکترونیکی کالاهای فرهنگی در بسترهای داخلی، در یک ماه گذشته به نصف کاهش‌یافته است، در این میان، فروش کتاب فیزیکی روی پلتفرم‌های داخلی بین ۵۰ تا ۷۰درصد کاهش داشته است. در حوزه الکترونیک نیز در نیمه نخست یک‌ماهه گذشته فروش‌ها نصف شد؛ اما به‌مرور میزان فروش به وضعیت سابق برگشت، این تجربه‌ای است که ناشران الکترونیک عنوان کرده‌اند.

  علی خوان پایه کارشناس و فعال بازار سرمایه هم در این زمینه اظهار کرد: اگر شرایط سیاسی و التهابات اخیر نباشد، شرایط بنیادی بازار سرمایه خوب بوده و قیمت سهام در نقاط جذابی قرار دارند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا اغتشاشات به بازار سرمایه ضربه می‌زند، و قطعاً شرایط سیاسی نامناسب وضعیت بازار سرمایه را ملتهب می‌کند و برای شرایط عادی بازار سرمایه نیاز به آرامش در جامعه است.

  آرام‌سازی و برخورد قاطع با اغتشاش‌گران؛ مطالبه عمومی کسبه و مردم

   اکنون بیش از دو ماه است که از این ناآرامی‌ها می‌گذرد، به خصوص با توجه به اینکه این روزها این اغتشاشات به فعالیت‌های گروه‌های تروریستی داعش و به رگبار بسته شدن مردم مظلوم شاه‌چراغ و ایزه و اصفهان و مشهد و سیستان و بلوچستان و ... منجر شده تنها خواسته همه مردم و کسبه که به‌عنوان یک مطالبه عمومی مطرح می‌شود برخورد قاطع با این قانون‌شکنان و آرام‌سازی شرایط کنونی است و تنها درخواست مردم از نیروهای امنیتی و نیروی انتظامی این است که آرامش را به جامعه بازگردانند.

  مرتبط ها
  نظرات بینندگان
  نظرات شما