سه شنبه 03 خرداد 1401 - Tue 24 May 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 296385
تاریخ انتشار: 22/ارديبهشت/1401 - 09:34

آمریکا: از استقلال تایوان حمایت نمی‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر روابط نزدیک واشنگتن و تایپه، اما گفت که کشورش از استقلال تایوان حمایت نمی‌کند.

آمریکا: از استقلال تایوان حمایت نمی‌کنیم

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل از فارس ، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که واشنگتن کاملاً آماده است تا در بازسازی اوکراین مشارکت کند.

پرایس طی نشست خبری شامگاه چهارشنبه در پاسخ به سوالی در مورد نگرش واشنگتن نسبت به برنامه‌های بانک سرمایه گذاری اروپا برای کمک به بازسازی اوکراین توضیح داد: «این چیزی است که ما کاملا آماده مشارکت در آن هستیم».

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، مقامات اوکراینی خسارات وارده به اقتصاد ملی این کشور از عملیات ویژه نظامی روسیه را ۶۰۰ میلیارد دلار تخمین می‌زنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت موضع آمریکا در قبال تایوان بدون تغییر باقی می‌ماند.

پرایس در پاسخ به سوالی درباره افزایش تنش‌ها بین چین و تایوان، تاکید کرد که واشنگتن از استقلال تایوان حمایت نمی‌کند و به سیاست چین واحد پایبند است.

بر اساس این گزارش، وی در این‌باره توضیح داد: «مایلم تاکید کنم که ما از استقلال تایوان حمایت نمی‌کنیم و به سیاست چین واحد متعهد هستیم. سیاست واشنگتن در قبال این جزیره تغییر نکرده است».

به نوشته ریانووستی، این دیپلمات آمریکایی در عین حال یادآور شد که آمریکا و تایوان «روابط نزدیک و قوی» دارند که عمدتا بر اساس منافع متقابل در حفظ امنیت در منطقه آسیا است.

پیش از این، ارتش چین اعلام کرده بود رزمایش نظامی جدیدی را نزدیک تایوان با هدف بهبود عملیات رزمی مشترک نیروهای مسلح این کشور برگزار کرده است.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. اخیراََ دولت آمریکا لایحه صدها میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا را امضا کرد که بخش چشمگیری از آن به مقابله با چین و حمایت از تایوان تخصیص داده شده است.

نظرات بینندگان
نظرات شما