سه شنبه 03 خرداد 1401 - Tue 24 May 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 295888
تاریخ انتشار: 18/ارديبهشت/1401 - 17:39

معاون بوریس جانسون: ثبات سیاسی انگلیس در خطر است

«دومنیک راب» (Dominic Raab) معاون نخست وزیر انگلیس درباره مسائل مورد مناقشه بین انگلیس و ایرلند شمالی درمورد مسائل پسا برگزیت و بوجود آمدن مرزهای خارجی بین این دو پس از خروج انگلیس از ا تحادیه اروپا، گفت ثبات سیاسی انگلیس در صورت رفع نشدن این موارد در خطر است.

 معاون بوریس جانسون: ثبات سیاسی انگلیس در خطر است

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل از ایرنا،  معاون نخست وزیر انگلیس در گفت و گو با شبکه اسکای نیوز گفت با توجه به نتیجه انتخابات ۱۵ اردیبهشت ، اصلاح پروتکل ایرلند شمالی را نمی توان به تعویق انداخت .

انگلیس پس از ترک اتحادیه اروپا و بازار واحد این منطقه، برای ارسال کالا به ایرلند شمالی که بخشی از قلمرو این کشور به شمار می‌رود ولی تابع قوانین تجاری اتحادیه اروپاست، با مشکل جدی مواجه شده و چندین بار درخواست گفت‌وگو با طرف اروپایی را مطرح کرده است.

 راب تاکید کرد: ثبات سیاسی انگلیس تا زمانی که مسائل مربوط به «پروتکل ایرلند شمالی» رفع نشود، با خطر مواجه است.

ایرلند شمالی نسبت به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مخالف و خواستار باقی ماندن در این اتحادیه بود، سایر اعضای اتحادیه اروپا نیز نگرانی ایرلند شمالی دراین زمینه را مدنظر قرار داده بودند. اکنون ایرلند شمالی همچنان عضو اتحادیه اروپا باقی مانده و بنابر قوانین اتحادیه اروپا را در قبال انگلیس اعمال می کند.

دولت  انگلیس با  بابرگزاری همه پرسی در ۲۰۱۶ میلادی رای به خروج از اتحادیه اروپا و برگزیت داد این امر باعث استعفای دولت دیوید کامرون نخست وزیر وقت انگلیس شد، سرانجام انگلیس در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ و مخالفت ایرلند شمالی به این همه  پرسی، از اتحادیه اروپا بطور رسمی خارج شد، این خروج بسیاری از پیمان های تجاری و اقتصادی بین انگلیس و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را با دشواری مواجه ساخت.

مرتبط ها
نظرات بینندگان
نظرات شما