جمعه 06 خرداد 1401 - Fri 27 May 2022
 • برجام‌ شکست بخورد چه می شود؟

 • چهارمین روز آواربرداری ساختمان مترو پل

 • مزرعه گل های لاله در روستای اسپره خون

 • ما زندگی نرمال داریم یا آمریکایی‌ها؟

 • آماده‌سازی آزادی برای اجتماع "سلام فرمانده"

 • فیلم/ آواربرداری از متروپل در چهارمین روز

 • مخاطب اول در هر یک از عرصه‌های جهاد و دعوت به خیر روحانیت است/ جهادی با عظمت‌تر از جهاد امام بزرگوار با این نتایج در تاریخ شیعه وجود ندارد

 • آیا دستگاه های امنیتی ما قوی هستند؟

 • فیلم/ تذکر خودرویی رئیس قوه‌قضائیه

 • فیلم/ نجات ۶ مصدوم از زیر آوار متروپل

 • ترفند برای رهایی از پرشدن حافظه گوشی

 • گشت و گذار در کنار رودخانه های کرمانشاه

 • وریا غفوری نماینده سلبریتی های غرق در رفاه و اشرافیت ورزشی که نگران معیشت مردم شده اند!!!

 • شما ایرانی کیلی کیلی کم شناخت

 • نیروهای مسلح به پادگان‌ها برگردند!

 • خواص درمانی خربزه تلخ

 • فیلم/ بازگشت یوسف‌های گمگشته از دیار فکه

 • کتک خوردن دختر تکواندو کار از مربی!

 • واکنش کریم باقری به اولتیماتوم فدراسیون

 • قیمت انواع گوشی موبایل امروز

 • |ف |
  | | | |
  کد خبر: 282017
  تاریخ انتشار: 06/بهمن/1400 - 10:04

  حاج قاسم را به‌دور از هر نوع جناح‌بندی معرفی کنید!

  سعید اوضح بیان کرد: نویسندگان باید سعی کنند شهید سلیمانی را به‌دور از هر نوع جناح‌بندی معرفی کنند، زیرا ایشان به هیچ جناحی وابسته نبود، درعین‌حال به شدت انقلابی و دوستدار امت بود.

  حاج قاسم را به‌دور از هر نوع جناح‌بندی معرفی کنید!

  به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل از ایبنا، نشست «بررسی آثار منتشر شده با موضوع شهید سلیمانی (بایدها و نبایدها)»، از سلسله نشست‌های دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، سه‌شنبه پنجم بهمن‌ماه با حضور سید مجید امامی؛ دبیر شورای فرهنگ عمومی و سعید اوضح؛ نماینده بنیاد مکتب حاج قاسم، برگزار شد.

  سید مجید امامی در این نشست با اشاره به آثار بسیاری که پس از شهادت سردار سلیمانی درباره ایشان منتشر شده، گفت: کتاب‌هایی که تاکنون در مورد ایشان منتشر شده، برای اهل نظر نکات بسیار خوبی دارد، خاطراتی از شهید سلیمانی جمع‌آوری شده، خاطراتی درمورد بعد از شهادت ایشان منتشر شده، آثاری به مراسم تشییع ایشان پرداخته‌اند، همچنین کتاب‌هایی در حوزه شعر و کودک و نوجوان وجود دارد و کتاب‌های نظری‌تر نیز جزو کتاب‌هایی هستند که به‌صورت محدود، بعد از شهادت ایشان منتشر شده است. در کل به لحاظ کمی، آثار زیادی منتشر شده و از نظر پراکندگی جغرافیایی و موضوعی در این زمینه تکثر آثار وجود دارد، اما این آثار نیازمند جلسات نقد و بررسی است که متأسفانه آن‌طور که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

  «از چیزی نمی‌ترسیدم»؛ تنها کتاب قوی از نظر استنادی 

  وی اظهار کرد: درباره شهید سلیمانی، ظرایف زیادی وجود دارد. تنها کتابی که تاکنون منتشر شده و از نظر استنادی قوی است، کتاب «از چیزی نمی‌ترسیدم» است. شهید سلیمانی در زمان حیات خود نسبت به انتشار مطالب به‌صورت مکتوب و در رسانه‌ها دقت و سختگیری خاصی داشت. ایشان اهل قلم بود و یادداشت‌های بسیاری دارد که باید تدوین و در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.  

  امامی با اشاره به کتاب «عقل سرخ» افزود: از سال‌ها پیش دغدغه تدوین چنین اثری را داشتیم. جمعی متشکل از نسل دو و سه بعد از انقلاب، اعم از جمعیت دانشگاهیان و حوزویان به شدت به دنبال تبیین محکمات انقلاب و تطبیق متشابهات زمان با اهداف انقلاب بودند و در این مسیر به این نتیجه رسیدیم که برای فهم انقلاب باید یک پدیده زنده را مستمسک قرار داد. همان‌طور که تأسیس آمریکا و توسعه آن محمل بسیاری از اندیشه‌های جامعه‌شناختی در آن کشور است.

  دبیر شورای فرهنگ عمومی ادامه داد: در مراسم تشییع پیکر مطهر شهید سلیمانی، ما هم مثل بسیاری از مردم ایران در این مراسم شرکت کردیم و در بحث‌هایی که انجام شد به‌عنوان محور سعی کردیم این الگو و قهرمان که با عطر شهادت برجسته شده را معرفی کنیم و به دنبال آن کتاب «عقل سرخ» تدوین شد و برنامه تلویزیونی آن نیز ساخته شد.

  وی همچنین گفت: برای تدوین این اثر، فراخوان اعلام شد که بر اساس آن بیش از 72 یادداشت به دست ما رسید که کار تنظیم و صفحه‌آرایی آن صورت گرفت و قبل از مراسم چهلم شهید سلیمانی برای رونمایی آماده شد. از نقاط قوت اثر این است که در مسیر نگارش کتاب به جامعه‌شناسی کلاسیک اکتفا نکردیم. علی‌رغم این‌که متن مختصری آماده کرده بودیم و در مورد شهید سلیمانی از افراد مختلف سؤال می‌کردیم، اما آن‌ها حرف‌های بسیاری برای گفتن داشتند و در نهایت کتاب در هشت فصل ارائه شد.

  حاج قاسم را به‌دور از هر نوع جناح‌بندی معرفی کنید!

  «عقل سرخ» ایده خوبی برای پژوهشگران است

  امامی تصریح کرد: عناوین کتاب را از شخصیت‌های عقل سرخ سهروردی گرفتیم. مثلا «دام و صیاد» از اِلمان‌های عقل سرخ است. در واقع ما اصولی به کتاب نرسیدیم، حضوری به این اثر رسیدیم و دوستان همه از منظر فلسفه اجتماعی و تمدنی به این کار وارد شدند و همه دوست داشتند نسبت خود را با این حقیقت محقق کنند و تأکید ما در این اثر به شخصیت، شهادت و تشییع بود. این کتاب می‌تواند ایده خوبی برای پژوهشگران باشد. من از روی دو یادداشت این کتاب، دو مورد پایان‌نامه را هدایت می‌کنم و به‌نظرم حداقل 35 موضوع پایان‌نامه از این کتاب قابل استخراج است.

  دبیر شورای فرهنگ عمومی با اشاره به کتابی با عنوان «جامعه‌شناسی راهپیمایی 22 بهمن»، افزود: دهه فجر در دهه 60 واقعا ارزش جامعه‌شناسی دارد یا مثلا موضوع «راهیان نور» که در قالب کتاب به همت آقای اسماعیل نوده فراهانی تدوین شده، ازجمله این آثار هستند ما باید توسعه کشورمان را در حوزه‌های مختلف، جامعه‌شناسی کنیم.

  وی با تأکید بر این‌که تا از دل اندیشه و تاریخ خودمان عبور نکنیم، نمی‌توانیم امروز را بفهمیم و فردا را بسازیم، گفت: اتفاقی که در «عقل سرخ» سهروردی می‌افتد و اسم کتابی که درباره شهید سلیمانی تدوین شده نیز وامدار این داستان بوده، این است که در «عقل سرخ» با شرایط امتناع در تفکر و یا عمل مواجه می‌شوید که در عرفان و فلسفه حرف دارد. اسیر بودن در واقع نماد یأس و ناکارآمدی است و در شرایطی که یأس عملی و ناامیدی ذهنی، بسیاری از جهان ما را فرا گرفته، این جان فداکردن به تعبیر «عقل سرخ»، عبور از عقلانیت سیاه به عقلانیت سرخ است.

  امامی اظهار کرد: قصد داشتیم در جلد دوم «عقل سرخ» به‌جای 72 مقاله در هفت مقاله مستقیما اندیشه شهید سلیمانی را با بهره‌مندی از یادداشت‌ها و وصیت‌نامه ایشان به رشته تحریر درآوریم. معتقدیم شهید سلیمانی سیر عرفانی در مکتب بدون ریای خود دارد که همان سرخ‌فامی و نجات جامعه است.

  حاج قاسم را به‌دور از هر نوع جناح‌بندی معرفی کنید!

  شهید سلیمانی را باید در دل سنت ایرانی و شیعی برد

  سعید اوضح؛ نماینده بنیاد مکتب حاج‌قاسم نیز در بخش دیگری از این نشست با بیان این‌که تألیف 420 اثر درباره شهید سلیمانی، فارغ از هیاهوی رسانه‌ای، برای ما دستاوردی را در مورد فهم این شهید بزرگوار دارد، گفت: نکته‌ای که وجود دارد این است که نویسندگان، شهید سلیمانی را در چارچوبی عمیق و برآمده از سنت تحلیل نمی‌کنند. به‌نظر من قبل از نوشتن از شهید سلیمانی باید به مواردی مانند اسطوره و جوانمرد بودن بپردازیم. ما درباره شهید سلیمانی، صرفا با خاطرات خام مواجه هستیم، البته تک‌ستاره‌هایی مانند اثر آقای امامی هستند که انبوهی از ایده در مورد شهید ارائه می‌کنند. شهید حاج قاسم سلیمانی را باید در دل سنت ایرانی و شیعی برد و باید و با یک‌سری مفاهیم به سراغ ایشان آمد.

  وی اظهار کرد: شهید سلیمانی، شخصیت پیچیده‌ای داشته و شخصیت ایشان به‌مثابه یک راز است و به‌عنوان انسان برآمده از متن سنتی انقلاب، شخصیتی معماگونه و پیچیده دارد و باید حیات و زندگی ایشان را سکانس به سکانس از قبل از انقلاب تا زمان شهادتشان مطالعه کرد.

  اوضح با اشاره به شتاب‌زدگی در ارائه آثار درباره شهید سلیمانی، افزود: این شتاب‌زدگی، دو جا خود را نشان می‌دهد؛ یکی این‌که قوانین استناد و ارجاع در خاطرات رعایت نشده است. همچنین آن‌چه در این کتاب‌ها هنوز انسجام پیدا نکرده، بحث در حوزه محکمات و متشابهات درباره شهید سلیمانی است. شهید حاج قاسم سلیمانی محکماتی در زندگی خود داشت که هیچ‌وقت حتی در حوادث مختلف از آن‌ها کوتاه نیامد، البته متشابهاتی هم داشت، اما در کتاب‌ها به محکمات و متشابهات توجه نشده است. بنابراین در حوزه آثار مکتوب درباره شهید سلیمانی، تازه در آغاز فصل هستیم، اما درعین‌حال باید دقت شود که کار موازی انجام نشود.  

  نماینده بنیاد مکتب حاج قاسم، تصریح کرد: مهمترین اقدام برای مکتب شهید سلیمانی، سیاستگذاری بر پایه فهم آن چیزی است که تاکنون از آثار ایشان حاصل شده است. امید است به ایده‌ها و نقاط مبهم که کمتر کار شده پرداخته شود و در این زمینه افرادی که علاقه‌مند هستند، باید مورد حمایت قرار گیرند. متأسفانه برخی آثار به‌حدی شتاب‌زده هستند که حتی سال تولد ایشان یا تعداد فرزندانشان را اشتباه ذکر کرده‌اند که این‌ها نیاز به پژوهش دارند. ما در این زمینه می‌توانیم به نویسنده‌ها و دانشجویانی که می‌خواهند پایان‌نامه بنویسند کمک کنیم و اطلاعات درست را در اختیار آن‌ها قرار دهیم. نویسندگان نیز باید سعی کنند شهید سلیمانی را به‌دور از هر نوع جناح‌بندی معرفی کنند، زیرا ایشان به هیچ جناحی وابسته نبود، درعین‌حال به شدت انقلابی و دوستدار امت بود.

  مرتبط ها
  نظرات بینندگان
  نظرات شما