شنبه 02 بهمن 1400 - Sat 22 Jan 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 279299
تاریخ انتشار: 19/دي/1400 - 20:58

جزئیات دیدار سرپرست وزارت خارجه طالبان با امیرعبداللهیان

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان از دیدار امیرخان متقی با امیرعبداللهیان خبر داد و گفت، در این جلسه بحث‌های مثبت و سازنده‌ای مطرح شد.

 جزئیات دیدار سرپرست وزارت خارجه طالبان با امیرعبداللهیان

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل فارس؛ از وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان از دیدار «امیرخان متقی» با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان با مثبت خواندن این دیدار گفت که هیات طالبان به سرپرستی «امیرخان متقی» که شب گذشته وارد تهران شد، عصر امروز یکشنبه (19 دی) با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گفته «حافظ ضیاء احمد» در این جلسه بحث‌های مثبت و سازنده‌ای مطرح شد.

جزئیات دیدار سرپرست وزارت خارجه طالبان با امیرعبداللهیان

وی افزوده که در این دیدار درباره مسائل اقتصادی دوجانبه میان افغانستان و ایران بحث و تبادل نظر شد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان خاطرنشان کرده که در این دیدار، روابط، تجارت، بازرگانی، فرآورده های نفتی، ترانزیت و مسائل امنیتی به صورت مثبت و سازنده مورد بحث قرار گرفت.

وی با بیان  این‌که هر دو طرف موقعیت سرزمینی افغانستان را پیوندی بین آسیای مرکزی و جنوبی خواندند، گفت: ایران می‌تواند صادرات خود را به سایر کشورهای منطقه از طریق افغانستان ترانزیت کند و افغانستان نیز می‌تواند از مزیت ترانزیتی طریق ایران استفاده کند.

در همین حال «امیرخان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه طالبان سفر خود به تهران را مثبت ارزیابی کرد.

وی درباره این سفر به رادیو تلویزیون ملی افغانستان گفت: «دیدارهای مثبتی با طرف ایرانی در زمینه تجارت، نفت، ترانزیت، سیاسی و امنیتی داشتیم. هدف ما برقراری روابط خوب با منطقه و به ویژه با کشورهای همسایه است.»

جزئیات دیدار سرپرست وزارت خارجه طالبان با امیرعبداللهیان

هیأتی از طالبان به سرپرستی «امیرخان متقی»، سرپرست وزارت خارجه این گروه، عصر روز گذشته وارد تهران شد.

عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز گفت که امیرخان متقی در این سفر با مقامات ایرانی در باره مسائل سیاسی، اقتصادی، ترانزیتی و مهاجران افغان در جمهوری اسلامی ایران بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

 روابط عمومی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که شب گذشته (شنبه) ۱۸ دی ماه «مولوی امیرخان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در رأس یک هیات اقتصادی و سیاسی وارد تهران شد.  

براساس اعلام این وزارتخانه در این هیات که سرپرستان وزارتخانه های اقتصاد و صنعت، تجارت افغانستان و معاونان چندین وزارتخانه اقتصادی نیز حضور دارند قرار است درباره همکاریهای اقتصادی بین دو کشور مذاکره شود.

روابط عمومی وزارت خارجه ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر ضرورت حفظ روابط اقتصادی و تجاری دو کشور در راستای منافع مردم کشور همسایه خصوصا در شرایط کنونی تاکید دارد.

براساس اعلام این وزارتخانه، در جریان این سفر قرار است در موضوعات مختلف اقتصادی و تجاری چون همکاریهای بانکی، بازارچه های مرزی، معدن، تجارت و همکاری‌های ورزشی توافقاتی حاصل شود.

نظرات بینندگان
نظرات شما