چهارشنبه 06 بهمن 1400 - Wed 26 Jan 2022
 • بورس ، ماهواره ای سرگردان و بی هویت در فضای اقتصادی کشور!

 • چرا «تبیین» جهاد عظیم روزگار ما شده است؟

 • فکری به حال معیشت و حقوق نظامیان کنید

 • مذاکرات هسته‌ای و دو خط موازی با آن

 • فیلم/ علت مذاکرات مجدد ایران با غرب

 • ولی شما خودتو به آمریکا مفت نفروش

 • یتیمان روحانی در حسرت آبان ۹۸

 • قیمت انواع چای +جدول

 • طبیعت برفی ارتفاعات مازندران

 • جان گرفتن بلندترین آبشار فصلی خاورمیانه

 • قیمت پراید در بازار +جدول

 • قیمت انواع یخچال ساید بای‌ ساید

 • فهم تفاوت آمریکا با چین و روسیه این قدر سخت است؟!

 • سامانه بارشی در راه ایران/ بارش برف و باران از چهارشنبه آغاز می‌شود

 • پاسخ کارشناسان آمریکایی-اسرائیلی به یک سؤال: اگر مذاکرات هسته‌ای با ایران شکست بخورد، چه می‌شود؟

 • جا‌یابی « تله های انفجاری» اصلاح طلبان برای انقلاب اسلامی و مردم

 • مداحی، موسیقی پاپ نیست /باید مراقبت شود تا ترکیب مداحی و حقیقت و هویت آن از بین نرود.

 • وقتی «رپ» در قاب تلویزیون «تبلیغ» می‌شود!/ چند پرسش بی‌پاسخ

 • بارش برف در شهرستان دلفان

 • اتش بازی یحیی در نقل و انتقالات پرسپولیس/ مذاکره پرسپولیس با لژیونر سرشناس

 • |ف |
  | | | |
  کد خبر: 278477
  تاریخ انتشار: 13/دي/1400 - 18:31

  مناسب سازی تهران با اولویت بندی محل سکونت معلولان

  معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران، خواستار پیشبرد هوشمند و هدفمند برنامه و اقدامات حوزه مناسب سازی با اولویت بندی بر اساس محل سکونت جانبازان و افراد دارای معلولیت شد.

  مناسب سازی تهران با اولویت بندی محل سکونت معلولان

  به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل از ایرنا، حمید رضا صارمی روز دوشنبه در بیست و ششمین جلسه ستاد مناسب سازی فضاهای شهری با تأکید بر اینکه اقدامات برای مناسب سازی باید هدفمند و هوشمند باشد، گفت: اکنون ممیزی، نسبت به جمع آوری آمار و اطلاعات مربوط به مختصات مکانی سکونت معلولان اقدام کرده است و حدود ۴۰ درصد این اطلاعات اکنون به صورت آنلاین قابل دسترسی است، لذا بهتر است تعیین محورها برای مناسب سازی در هر منطقه طی هماهنگی با سازمان بهزیستی براساس محل سکونت معلولین عزیز و نوع معلولیت آن ها باشد.

  وی افزود: تاکنون حدود ۲.۵ درصد از هدف ترسیمی مناسب سازی در شهر تهران محقق شده و لازم است برای سرعت بخشیدن به این امر مهم اقدامات ما هوشمندتر و هدفمندتر باشد، این روش به نفع معلولان نیز خواهد بود.

  هزینه کرد اعتبارات مناسب سازی در سایر حوزه ها قابل پذیرش نیست

  معاون شهردار تهران در ادامه در تذکری نسبت به نحوه هزینه کرد اعتبارات مناسب سازی گفت: شهرداران توجه داشته باشند که می بایست از هزینه کرد بودجه مناسب سازی در سایر حوزه ها جلوگیری شود، چراکه این موضوع به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. گزارش امروز نشان داد که برخی از مناطق ۱۰۰ درصد اقدامات خود را برای مناسب سازی انجام داده اند و برخی ۲۰ تا ۵۰ درصد را محقق کرده اند، لذا شهرداران مناطقی که از برنامه عقب مانده اند باید سعی کنند تا پایان سال به اهداف ترسیم شده برسند.

  وی با بیان اینکه برنامه ۵ ساله سوم شهر تهران نقشه راه است، گفت: بر اساس برنامه جامع، مناسب‌سازی اماکن، معابر و فضاهای عمومی باید تا پایان سال اول برنامه انجام می شد که این بخش عملیاتی شده است، اما سازوکار و اجرای قوانین و رعایت ضوابط مناسب سازی و دسترس پذیری برای افراد دارای معلولیت و توان یاب در فرآیند صدور پروانه وگواهی های ساختمانی و نظارت بر امر مناسب سازی در ساخت و سازهای فضای عمومی و زیرساخت های حمل و نقل شهری تا پایان سال دوم، انجام نشده است که باید این عقب ماندگی جبران شود. نکته دیگری که وجود دارد، این است که باید سازوکارهای کنترل و نظارت کیفی در امر مناسب سازی ساختمان های جدید و احداث فضاهای شهری، پیگیری تحقق امر برای ساختمان های موجود شهرداری و تهیه نقشه راهنمای مکان های مناسب سازی شده، به صورت سالانه به روزرسانی شود تا مورد بهره برداری شهروندان قرار گیرد.

  معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تصریح کرد: یکی از سیاست هایی که ما در امر مناسب سازی و تسهیل حضور معلولان در فضاهای عمومی شهر می توانیم در پیش بگیریم این است که مثلاً برای تسهیل تردد معلولان در ایستگاه اتوبوس به جای انجام اقدامات ویژه در خود ایستگاه، از ابزارها و وسایل به روز برای استفاده معلولان عزیز، بهره ببریم موضوع دیگر اینکه دستگاه های دولتی در خصوص مناسب سازی وظایفی را بر عهده دارند، لذا شهرداری تهران می تواند دانش خود را در این حوزه به صورت مشاوره فنی در اختیار آنان بگذارد تا آن ها نیز نسبت به مناسب سازی ساختمان ها و معابر تحت اختیار خود اقدام کنند.

  روند کند مناسب سازی بوستان ها در سال ۹۹

  در بخش دیگری از این جلسه رییس سازمان بوستان های شهر تهران در گزارشی گفت: از سال ۹۵ تا ۹۸ به طور کلی  ۱۰۳ بوستان به صورت کامل مناسب سازی شده است، در سال ۹۹ مقرر بود ۳۴ بوستان مناسب سازی شوند که متأسفانه تنها مناسب سازی ۱۵ بوستان محقق شد و تعدادی نیز در سال ۱۴۰۰ در سطح مناطق ۲۲ گانه در دست اقدام است.

  علی محمد مختاری افزود: پارک های جدید که احداث می شوند به صورت صد درصد مناسب سازی شده هستند و هیچ پارکی بدون مناسب سازی افتتاح نمی شود.

  همچنین معاون معماری اداره کل معماری و ساختمان نیز در این جلسه گفت: مطابق طرح جامع مناسب سازی، برنامه اقدام بر روی معابر ۱۲ تا ۴۵ متر تمرکز دارد، در همین راستا برداشت های میدانی برای شناسایی و احصاء معابر بالای ۱۲ تا ۴۵ متر در دستور کار معاونت شهرسازی و معماری قرار گرفت.

  مجید نادری افزود: براساس برداشت های انجام شده، ۲۸ درصد معابر دارای عرض کمتر از ۱۲ متر، ۱۸ درصد دارای عرض ۱۲ تا ۸ متر، ۱۴ درصد دارای عرض بین ۱۸ تا ۳۰ متر و حدود ۹ درصد از معابر شهر تهران ۳۰ تا ۴۵ متر عرض دارند.


  ۲.۳ درصد از معابر تهران به صورت کامل مناسب سازی شد

  وی ادامه داد: شهرتهران دارای ۳ هزار و ۶۷۲ کیلومتر معبر زیر ۱۲ متر، یک هزار و ۵۱۸ کیلومتر معبر اصلی و  ۳ هزار و ۲۶ معبر فرعی است که در مجموع آنچه در دستور کار مناسب سازی قرار دارد ۹ هزار و ۹۳۶ کیلومتر از معابر اصلی و فرعی است همچنین براساس سنجش معابر، ۵۴ درصد از معابر نیازمند اصلاحات مقطعی هستند، ۲۸ درصد اصلاحات اساسی، ۱۴.۵ درصد از معابر فاقد پیاده رو  هستند که  ۲.۳ درصد به طور کامل مناسب سازی شده اند.

  نادری با بیان اینکه اطلاعات مذکور در قالب یک نقشه GIS در سامانه پیاده سازی شده و امکان مشاهده اقدامات مورد نیاز در هر مقطع وجود دارد، گفت: از وضع موجود تمامی قطعات معابر شهر تهران که در دستور کار مناسب سازی هستند، عکسبرداری و برای هر قسمت آن ها دستور کاری تهیه شده که در زمان مناسب باید اجرایی شوند.

  وی درخصوص طرح شبکه هم پیوند، اظهار داشت: در مقوله طراحی شبکه هم پیوند برای اینکه برنامه ای برای  اقدام ارائه کنیم، مناسب سازی معابر اصلی را در سه اولویت اول، دوم و سوم و در ۸ فاز پیش بینی کردیم که فاز یک شامل ۲۲۴ کیلومتر، فاز دو شامل  ۱۶۸ کیلومتر، فاز سه شامل ۱۵۷ کیلومتر معبراست که ما اکنون از نظر اجرایی در فاز یک قرار داریم تاکنون ۱۰۴ کیلومتر آکس در فاز یک اجرا شده و اجرای فاز دو و سه برای افق ۱۴۰۱ در دستور کار قرار دارد.
   

  تخصیص ۱۱ ردیف بودجه برای مناسب سازی

  معاون معماری اداره کل معماری و ساختمان با اشاره به اینکه ۱۱ ردیف بودجه به مناسب سازی معابر شهر تهران تخصیص داده شده است، بیان کرد: ۱۵ درصد از مجموع این اعتبارات باید در حوزه مناسب سازی هزینه شود. در سال ۹۹ برای مناسب سازی، ۵۳۶ میلیارد تومان بودجه تخصیص داده شده که ۳۱۹ میلیارد آن هزینه شد، در سال ۱۴۰۰ این مبلغ به یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسید که ۳۳۷ میلیارد تومان آن تخصیص داده شده اما متأسفانه در مرحله اجرا تنها ۸۰ میلیارد تومان آن هزینه شده است لذا مناطقی که موفق به اجرای کامل برنامه های مناسب سازی نشده اند می توانند با بودجه باقی مانده، پروژه های عقب مانده خود را اجرا کنند.

  وی ادامه داد: مطابق برنامه،  در سال ۹۹ باید ۱۳۷ کیلومتر، سال ۱۴۰۰ نیز ۱۳۷ کیلومتر و سال ۱۴۰۱ مناسب سازی ۱۷۵ کیلومتر از معابر محقق شود. بر اساس سیاست طرح جامع مناسب سازی باید در کنار معابری که در اولویت قرار دارند، اماکن عمومی متعلق به شهرداری تهران از جمله ایستگاه های مترو، پارک ها، میادین میوه و تره بار و ساختمان ها نیز مناسب سازی شوند که این اماکن شناسایی شده اند، بر این اساس در مجموع، ۵۴ ایستگاه مترو، ۳۳۳ بوستان، ۶۷ میدان میوه و تره بار، ۱۳۳ ساختمان متعلق به شهرداری باید تا افق ۱۴۰۱ مناسب سازی شوند.


  درخواست تخصیص ردیف اعتباری به مناسب سازی 

  معاون معماری اداره کل معماری و ساختمان گفت: برای اجرای پروژه هایی که در اولویت یک قرار دارند و همچنین برای مناسب سازی معابر و اتصال خانه معلولان به معابر اصلی در افق ۱۴۰۱ به ۹۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز داریم در بحث تخصیص ردیف اعتباری نیز از معاونت برنامه ریزی شهرداری درخواست کردیم تا در بودجه سال آینده، برای مناسب سازی ردیف اعتباری تعریف شود و پیشنهاد ما تخصیص اعتبار به معاونت شهرسازی و معماری یعنی دبیرخانه ستاد مناسب سازی شهر تهران است.

  بیست و ششمین جلسه ستاد مناسب سازی فضاهای شهری به ریاست حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران و با حضور مجید نادری معاون اداره کل معماری و ساختمان، علی محمد مختاری مدیرعامل سازمان بوستان ها، رضا صیادی مدیرعامل سازمان زیباسازی، سوده نجفی عضو شورای اسلامی شهر تهران، مدیران مربوطه سازمان بهزیستی استان تهران و جمعی از مدیران و کارشناسان معاونت های شهرسازی و معماری، فنی و عمرانی، برنامه ریزی و توسعه شهری و همچنین حضور ویدئو کنفرانسی شهرداران و معاونین مربوطه مناطق ۲۲ گانه، ‌ برگزار شد.

  مرتبط ها
  نظرات بینندگان
  نظرات شما