پنجشنبه 30 دي 1400 - Thu 20 Jan 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 278321
تاریخ انتشار: 12/دي/1400 - 23:22
سخنگوی نیروهای مسلح یمن:

۱۲ هزار کیلومتر از خاک کشور در یک سال اخیر آزاد شد

سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: در سال گذشته میلادی مناطق وسیعی از خاک این کشور به وسعت ۱۲ هزار کیلومتر مربع از دست نیروهای متجاوز آزاد شد.

۱۲ هزار کیلومتر از خاک کشور در یک سال اخیر آزاد شد

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل از ایرنا از رسانه‌های یمن، سرتیپ «یحیی سریع» امروز (یکشنبه) در کنفرانس خبری اظهار داشت: این مناطق آزاد شده در استان های مارب، الجوف، البیضاء، الحدیده و شبوه قرار دارند. 

سخنگوی نیروهای مسلح یمن اظهار داشت: در سال گذشته میلادی در پاسخ به حملات نیروهای متجاوز ائتلاف، نیروهای مسلح و کمیته های مردمی یمن ۱۹۴ عملیات تهاجمی انجام دادند. 

وی مجموع عملیات‌های نیروی زمینی ارتش یمن در سال گذشته را افزون بر ۴۰ هزار و ۱۲۶ مورد اعلام کرد و افزود: در جریان این عملیات ها یک هزار و ۵۲۷ نیروی دشمن متجاوز کشته و زخمی شدند و ۲۷۶ خودروی زرهی آنها منهدم شد.

سرتیپ «یحیی سریع» با اشاره به اینکه در سال گذشته میلادی ۲۲ فروند هواپیمای بدون سرنشین ( پهپاد )  دشمن متجاوز سعودی توسط ارتش و کمیته های مردمی یمن سرنگون شده است، اظهار داشت: در سال گذشته میلادی ۶ فروند پهپاد جنگی از  نوع «سی اچ ۴»، ۱۲ فروند از نوع «اسکان ایگل»، یک فروند از نوع «‌ام کیو ۹»، دو فروند از نوع «آرکیو ۲۰ و یک فروند از نوع « کاریال» متعلق به ارتش عربستان سعودی به هنگام تجاوز به حریم هوایی یمن و بمباران سرزمین‌های این کشور توسط ارتش و کمیته‌های مردمی یمن سرنگون شدند.      

وی افزود: در این مدت همچنین دو فروند پهپاد از نوع «وینگ لونگ ۲» متعلق به ارتش امارات و ۶۴ فروند پهپاد تجسسی کوچک توسط ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر فراز آسمان این کشور ساقط شدند.   

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در این کنفرانس خبری که به منظور اعلام خسارت‌های جانی و مالی نیروهای ائتلاف در سال ۲۰۲۱ میلادی در پی تجاوز به یمن برگزار شده بود، تصریح کرد که تلفات انسانی نیروهای متجاوز ائتلاف در طول سال گذشته به حدود ۲۶ هزار کشته و زخمی رسیده است.  

وی افزود: از این تعداد ۳۹۴ سرباز و افسر عربستانی و ۷۴۵ نفر سودانی هستند.  

سرتیپ سریع در خصوص خسارات مادی وارد شده به نیروهای ائتلاف در سال گذشته میلادی در پی تجاوز به خاک یمن گفت: طی این مدت یک هزار و ۷۴۹ دستگاه تانک، نفر بر و خودروی زرهی نیروهای ائتلاف همراه با ۲۵۳ عدد موشک کاتیوشا و ۳۹ انبار سلاح و مهمات منهدم شد. 

وی با اشاره به اینکه حملات دشمن متجاوز از طریق مزدوران یمنی و خارجی خود متوقف نشده است، تعداد حملات نیروهای متجاوز ائتلاف سعودی علیه یمن در سال گذشته میلادی را هفت هزار و ۱۰۰ عملیات اعلام کرد و افزود: در پی این حملات بسیاری از شهروندان غیر نظامی یمن از جمله زنان، کودکان و افراد سالخورده کشته و زخمی شدند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن تاکید کرد که این نیروها با توکل به خداوند عزم خود را جزم کرده‌اند تا با بهره مندی از تجربیات سال‌های گذشته و حمایت عظیم مردمی، مرحله جدیدی از آزادی سرزمین‌های اشغال شده توسط نیروهای متجاوز ائتلاف به سرکردگی عربستان  و مزدوران وابسته به آن‌ها را آغاز کنند.  

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن- فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند. 

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

نظرات بینندگان
نظرات شما