شنبه 02 بهمن 1400 - Sat 22 Jan 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 276176
تاریخ انتشار: 27/آذر/1400 - 16:36

سفر به بطن «اومیکرون»با لغو جرایم کرونایی

امروز شمار شهرهای نارنجی به صفر رسید و عملا جرایم سفر به شهرها مرتفع شد و منعی برای تردد وجود ندارد؛ اما در شرایطی که اومیکرون دورتادور کشور را احاطه کرده و مردمی که دو سال به سفر نرفته اند، نمی تواند تهدیدی برای شعله ور شدن دوباره کرونا باشد.

سفر به بطن «اومیکرون»با لغو جرایم کرونایی

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل از راه دانا ، بر اساس رنگ‌بندی اپلیکیشن ماسک برای نخستین بار امروز پس از مدت ها ، تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در کشور به صفر رسید.

از این رو سردار حسینی جانشین پلیس راهور ناجا گفته بود در حال حاضر طبق آخرین آمار رنگ‌بندی شهرها، هیچ شهر قرمز و نارنجی در کشور وجود نداشته و تنها ۵۳ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۹۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

جرایم یک میلیون تومانی تردد به شهر قرمز و نیم میلیونی تردد به شهر نارنجی با توجه به شرایط حاصل ملغی شده و دیگر برای تردد بین شهری، محدودیت یا جریمه ای وجود ندارد.

 

گرچه بارها پلیس راهور و راهنمایی و رانندگی در دولت قبل گلایه داشتند که ملغی کردن تردد های شبانه یک طرفه از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا صورت گرفته و هیچ دستورالعمل و بخشنامه ای از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله در دوران وزارت سعید نمکی برای پلیس ارسال نشده است.

قبل از هر چیز باید انصاف داد که تمام فشار حاصل از تردد خودروها در شهر و محورهای مواصلاتی بر دوش پلیس بود؛ تازه در مواردی هم مانند تعطیلات شش روزه، وزارت بهداشت علیرغم اعلام کرد( نقل به مضمون:) که افزایش آمار مبتلایان به واسطه عدم مدیریت پلیس راهور در کنترل ترددها صورت گرفته است.

ذکر این مقدمه به این واسطه است که پیش از ورود به بحث این نکته روشن شود که انتقادهای این نوشتار به هیچ عنوان متوجه پلیس نیست و این نکته حکایت اظهرمن الشمس است که پلیس در این میان گذشته از رسالت سنگین خود در پنج پیک کرونا بار مضاعفی بر دوش کشید.

 

 

اما نکته ای که انتقاد بر آن وارد است این است که به گفته کارشناسان و متخصصان علوم پزشکی وقوع هر پیک در حدود دو سال گذشته در پی لغو برخی از محدودیت ها اتفاق افتاده است.

حال چگونه در شرایطی که خطرناک ترین سویه این بیماری مهلک یعنی اومیکرون دورتا دور مرزهای کشور را احاطه کرده و برخی از صاحب نظران رخداد پیک ششم را با این سویه قریب الوقوع می دانند، ستاد مقابله با کرونا چنین تصمیمی گرفته است؟

این در حالیست که تمام کارشناسان حوزه علوم پزشکی، مسئولان و متولیان بهداشت و درمان کشور در یک نکته اشتراک نظر داشتند و آن این بود که افرادی که در جریان واکسیناسیوت حتی دو دوز واکسن خود را تزریق کرده اند، از ابتلا و یا ابتلای مجدد به این بیماری و سایر سویه های کرونا در امان نیستند؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که لغو محدودیت های تردد و به روال گذشته برگشتن مسافرت ها مقدمه موج وحشتناکی است که دراین مدت صاحب نظران در مورد مخاطرات آن بارها هشدار دادند!

 

 

هنوز بیاد داریم که اینهمه کشتار دردناک هموطنان از ابتلای مشکوک دو بیمار گزارش شد و مانند دریایی از آتش همه را به کام کشید. با این وجود چه تضمینی وجود دارد برای افرادی که حدود دو سال به سفر نرفته اند و با چنین تصمیمی که ترددها آزاد و هیچ ملاحظه ای برای جریمه به مناطق خاص در نظر گرفته نشده، به یکباره خیل مسافران و سیل جمعیت به شهرهایی روان شود که در حال گذراندن دوران نقاهت هستند؟

این در شرایطی است که پیک های گذشته درحالی به وقوع پیوست که شهروندان در مواردی نزدیک به 90 درصد پروتکل های بهداشتی را رعایت می کردند؛ اما در این بازه زمانی که تمام محدودیت ها لغو، سالن های سینما و ورزشگاه ها باز، تردد شبانه رفع و تمام شرایط برای ظهور سویه اومیکرون آماده است، قاطبه شهروندان یعنی کمتر از 30 درصد به رعایت پروتکل های بهداشتی تن می دهند.

 

آیا در چنین شرایطی وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی حفظ سلامت کشور و مجری رویکرد«پیشگیری مقدم بر درمان» می تواند، در مواقع اضطرار کنترل اوضاع را به دست بگیرد و همین مردمی که تازه از قید وبندهای بهداشتی رها شده اند را متقاعد به تمکین کند؟!

نظرات بینندگان
نظرات شما