پنجشنبه 30 دي 1400 - Thu 20 Jan 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 275909
تاریخ انتشار: 25/آذر/1400 - 14:12

به زودی واکسن ایرانی به دیگر کشورها صادر می‌شود

وزیر امور خارجه از امضای یادداشت تفاهمی با همتای مجارستانی خود خبر داد که بر اساس آن از فردا واکسن ایرانی ملاک ویزای مجارستان قرار می گیرد.

 به زودی واکسن ایرانی به دیگر کشورها صادر می‌شود

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل از باشگاه خبرنگاران ، حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با پیتر سیارتو همتای مجارستانی با بیان اینکه واکسن‌های ایرانی در مجارستان معتبر شناخته می‌شود، گفت که در دیدار امروز، یادداشت تفاهمی با مجارستان امضا کردیم که بر اساس آن واکسن ایران ملاک ویزای مجارستان قرار بگیرد و این موضوع از فردا اجرایی می‌شود.

وی یادآور شد که امروز گفت‌وگو‌های خوب و توافقات مهمی بین جمهوری اسلامی ایران و مجارستان انجام شد.

وزیر امور خارجه با اشاره به امضای ۵ سند بین دو کشور ایران و مجارستان گفت: سه سند همکاری صبح امروز به امضا رسید و دو سند دیگر عصر امروز در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور امضا می‌شود.

سند همکاری‌های فرهنگی بین رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزیر خارجه مجارستان به نمایندگی از کشورشان، یادداشت تفاهم همکاری‌های دیپلماتیک، سند همکاری گمرکی، سند توافق کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، سند تفاهم همکاری در چارچوب بورسیه اسنادی است که به گفته وزیر امور خارجه به امضا رسید.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: اتفاق مهم دیگری که امروز رقم خورد، معتبر دانسته شدن واکسن‌های ایرانی در مجارستان بود. به پاس قدردانی از دانشمندان ایرانی که موفق به تولید واکسن در چند شرکت داخل کشور شدند، سندی در این ارتباط امضا کردیم که براساس آن همه واکسن‌های ایرانی با صدور گواهی از مبدا ایران می‌تواند پذیرش مجارستان قرار بگیرد و صدور ملاک ویزا برای مجارستان باشد.

وی با بیان اینکه با کشور‌های دیگر هم درحال رایزنی هستیم تا واکسن ایرانی مورد پذیرش برای اعطای ویزا در آن کشور‌ها قرار بگیرد، گفت: صدور گواهی واکسن‌های دو کشور و پذیرش واکسن ایرانی از فردا اجرا می‌شود. صادرات واکسن‌های تولیدی جمهوری اسلامی ایران به کشور‌های دیگر هم عملی خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه در گفت‌وگو با همتای مجارستانی رایزنی‌هایی هم درخصوص افغانستان انجام شد، گفت: مجارستان به مردم کشور افغانستان کمک‌هایی کرده است. همچنین وزیر خارجه مجارستان محموله‌ای از واکسن اهدایی برای واکسینه کردن ۴ میلیون افغانستانی در ایران به همراه خود آورده است.

وی افزود: بخش محدودی از این ۴ میلیون دز، واکسن‌هایی است که مجارستان اهدا کرده و ما همین مقدار نگاه انسان دوستانه مجارستان به آوارگان افغانستان را مورد قدرداتی قرار می‌دهیم.

عبداللهیان با اشاره به برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور بیان کرد که این کمیسیون بعد از ظهر امروز به میزبانی سازمان سرمایه گذاری ایران برگزار می‌شود.

به گفته وزیر امور خارجه، ریاست این نشست با وزیر امور خارجه و تجارت از طرف مجارستان و وزیر امور اقتصادی و دارایی از طرف ایران خواهد بود.

نظرات بینندگان
نظرات شما