شنبه 02 بهمن 1400 - Sat 22 Jan 2022
|ف |
| | | |
کد خبر: 275832
تاریخ انتشار: 24/آذر/1400 - 23:32
با اشاره به نشست مشترک کمیسیون امنیت ملی با سفرا عباس‌زاده:

در مذاکرات در میدان حریف بازی نمی‌کنیم

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست مشترک این کمیسیون با سفرای ایران در کشورهای خارجی گفت: ما در مذاکرات تاکید کردیم که اولویت باید رفع تحریم‌ها باشد و تیم مذاکره‌کننده ایرانی این مسئله را پیگیری می‌کند. در واقع بازی را ایران مدیریت کرده و در میدان حریف بازی نمی‌کند.

در مذاکرات در میدان حریف بازی نمی‌کنیم

به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت» ، به نقل از ایسنا

محمود عباس زاده مشکینی در گفت‌وگویی با  در توضیح نشست مشترک کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با سفرای جمهوری اسلامی ایران در دیگر کشورها و رؤسای گروهای دوستی پارلمانی مجلس، گفت: این نشست مشترک با حضور امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه و معاونان وزارت خارجه تشکیل شد و اعضای کمیسیون نظرات و پیشنهادات و انتظارات خود از دیپلماسی خارجی را بیان کردند.

وی ادامه داد: برخی از سفرا گزارش‌های خوبی درباره موانع موجود در حوزه دیپلماسی خارجی و دستاوردهای کشور به ویژه در حوزه دیپلماسی اقتصادی ارائه کردند. خوشبختانه با وجود تحریم‌ها و سیاست‌های نظام سلطه که به دنبال انزوای جمهوری اسلامی ایران است، توسعه روابط تجاری با کشورهای دیگر از جمله کشورهای آسیای مرکزی بیش از ۲۰۰ درصد رشد داشته و در فروش نفت و انتقال پول‌های نفت به داخل توفیقات خوبی کسب شده است. این نشان می‌دهد استراتژی جمهوری اسلامی در تدوین روابط متوازن و متناسب با ظرفیت‌های هر کشور نتیجه مطلوبی داشته است.

عباس زاده مشکینی اضافه کرد: این روابط به ویژه در حوزه تقویت و تعمیق ارتباط با کشورهای قدرتمند آسیایی، همسایه و مسلمان نتیجه بخش بوده است. جمهوری اسلامی ایران نشان داد می‌تواند از شرایط سخت و فشارهای حداکثری به افتخار و در سلامت عبور کند.

وی ادامه داد: ایران شرایط تهدید را به فرصت تبدیل کرده و این مسئله در مذاکره اخیر وین خود را نشان می‌دهد.بر خلاف ادعا و القائات تیم رسانه‌ای غربی نشان دادیم که پشت میز مذاکره در میدانی بازی می‌کنیم که جمهوری اسلامی ترسیم کرده است. تیم رسانه‌ای غربی به دنبال فشار به ایران و افکار عمومی ملت ایرانی هستند تا امتیاز بگیرند و البته جریانی هم در داخل کشور این القائات را پیگیری می‌کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: ما در مذاکرات تاکید کردیم که اولویت باید رفع تحریم‌ها باشد و تیم مذاکره کننده ایرانی این مسئله را پیگیری می‌کند. در واقع بازی را ایران مدیریت کرده و در میدان حریف بازی نمی‌کند و در تلاش است تا میدان و قاعده را در دست بگیرد.در دوره‌های گذشته ما را در جایگاه  متهم نشانده و میز مذاکره را به میز محاکمه تبدیل کرده بودند اما از آن عبور کرده ایم. طرف مقابل به تعهد و امضای خود عمل نکرده و رفتار غرب‌ ها به ویژه امریکا برای ملت ایران و دنیا قابل قبول نیست. آنها دنبال انحراف اذهان هستند اما در عمل این نتیجه تحقق پیدا نمی‌کند.

وی در پایان و در جمع بندی گفت: برگزاری چنین نشست‌های مشترکی اقدام بدیعی است که نشان می‌دهد مجلس در مورد نظارت بر دستگاه‌ها به ویژه وزارت خارجه بسیار جدی است و پیشنهاد خوب، بدیع و سازنده دارد و بر اجرای قانون اقدام راهبری برای رفع تحریم‌ها اصرار دارد. امیدواریم آثار و پیام این جلسه در رسیدن کشور به اهداف نظام و تامین مطالبات مردم به ویژه در حوزه اقتصادی محقق شود.

نظرات بینندگان
نظرات شما