پنجشنبه 11 آذر 1400 - Thu 02 Dec 2021
 • اُکساگون نقطه عطف پروژه Neom دولت سعودی/ آیا بن سلمان با نیوم رؤیای اسرائیل بزرگ را محقق می‌کند؟ +تصاویر

 • ویتامین‌های مفید در پاییز و زمستان

 • مبتلایان به سنگ کلیه چی بخورند؟

 • آیا لبنیات برای دیابتی‌ها مضر است؟

 • فیلم/ ۴کشته بر اثر تیراندازی در ایالت جورجیا

 • بالاخره یه چیزیمون شبیه خارجیا شد

 • فیلم/ علت نگرانی جهانی از "اُمیکرون"

 • شیوه اقتصادی تأمین آب صنایع مرکز کشور

 • فرمانده‌ای که همه دغدغه‌اش خود‌کفایی بود/ لباس دوختن شهید ستاری برای همسرش

 • هدفی که ایران در مذاکرات وین از آن دست نمی کشد

 • حجاریان و تاجزاده مجریان نقشه موسسه رند آمریکا برای فتح مجلس خبرگان!

 • عرضه اینترنتی برنج، روغن و شکر از امروز

 • استقبال از پیکر شهید مدافع حرم محمد رضا بیات

 • فیلم/ قالیباف: همکاری مجلس با دولت مسئولانه است

 • پشت‌پرده ماجرای مرده‌ای که زنده شد

 • راهکار ساده برای داشتن خواب راحت

 • قطع سریع درد دندان با مصرف این قرص

 • نتایج انتخابات را هرگز قبول نخواهیم کرد

 • تلاش برای مذاکره زیر فشار

 • تصاویری از حاج قاسم در محاصره داعشی‌ها/ رونمایی از مستند "۳۶۰ درجه محاصره"

 • |ف |
  | | | |
  کد خبر: 266427
  تاریخ انتشار: 22/مهر/1400 - 15:08

  علت رفتار هیجانی و ترس در بورس چیست؟

  بازار سرمایه در دو هفته اخیر با روند نوسانی و ریزشی مواجه شده و شاهد ترس و هیجان در معاملات هستیم، اما کارشناسان می‌گویند مردم، انتظار سود پس از هر خریدی را دارند، در حالی که کارکرد بورس چنین نیست و باید نگاه میان مدت و بلند مدت به سرمایه گذاری در این بازار داشته باشند و سود ۳۰۰ درصدی ۴ ماه نخست سال گذشته را به تاریخ بسپارند.

  علت رفتار هیجانی و ترس در بورس چیست؟

  به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت»به نقل ازراه دانا، بورس یا همان بازار سهام و اوراق مالی، محلی برای سرمایه گذاری است اما این بازار ریسک‌های خودش را دارد؛ این بازار در اقتصاد ایران فراز و نشیب‌های متعددی داشته است.

  بازار سرمایه از اواخر سال ۹۸ روند صعودی به خود گرفت و در ۴ ماه نخست سال گذشته بازدهی حدود ۳۰۰ درصدی داشت اما از مرداد ماه سال قبل، وارد فاز نزولی شد و ریزشی بیش از ۵۵ درصد بر اساس افت شاخص کل بورس داشت و در پایان بازدهی ۱۵۰ درصدی را برای سال گذشته ثبت کرد.  از زمان ریزش بازار آغاز شد، خیلی از افرادی که وارد این بازار شدند، حتی ضررهایی بیش از ۸۰ درصد را متحمل شده بودند.
   
  بازار سهام پس از ریزشی که از اواخر مرداد ماه سال ۹۹ آغاز و تا خرداد ماه اسمال ادامه داشت؛ روند تعادلی به خود گرفت، اما دوباره باز هم وارد یک روند فرسایشی شده است.
   
  بازار سرمایه در ۱۴ ماه اخیر روندی ریزشی را دنبال کرده و شاخص کل بورس پس از این ریزش از حدود ۲ میلیون و ۸۰ هزار واحد به یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد رسیده بود که در سه ماه اخیر و پس از ریزشی که داشت، شاخص کل رشدی نسبی و منطقی را دنبال کرد تا جایی که به ارتفاع یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد هم رسید؛ اما این روند در هفته های اخیر باعث شاخص امروز ارتفاع یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی را نیز از دست بدهد.
   
   
  نقش بازار سرمایه در رونق اقتصادی کشور
   
  این در حالی بود که تازه واردها به بورس که در پس از دعوت دولت تدبیر و امید وارد بازار سرمایه شده بودند، زیان بسیار زیادی را متحمل شدند و دولت سیزدهم نیز وعده‌هایی برای حمایت از بورس داده بود؛ امروز پیگیر اجرایی شدن این وعده‌هاست. با توجه به نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور و تأمین مالی، جان گرفتن این بازار به موازات سایر بازارها می‌تواند به رونق اقتصادی در سطح کلان و رشد تولید کمک‌های شایانی داشته باشد.

  با در نظر داشتن این موضوع که در چند هفته اخیر بازار سرمایه مجدداً با وضعیت بغرنجی مواجه شده است و در شرایطی که بسیاری از سهامداران به دولت سیزدهم و وعده‌های داده شده برای حمایت از بازار امید بسته بودن، در این مدت مجدداً شاهد رفتار هیجانی شدند.

   

  از رفتار هیجانی تا انتظار نامعقول/ قرار نیست هر روز ۵ درصد سود کنیم!

  این روزها به نظر می‌رسد در کنار نوسانات قیمت ارز، تعارض منافعی در بورس و شرکت‌های زیرمجموعه در رده‌های مدیریتی وجود دارد و سازمان بورس تا حد زیادی با مشکل مواجه کرده، زیرا بر اساس قانون، هیئت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار حق عضویت هم‌زمان در نهاد‌ها و شرکت‌های غیر را ندارند.

  به گزارش خبرنگار اقتصادی راه دانا؛ سرمایه گذاران در دو هفته اخیر با کاهش بیش از ۹۰ هزار واحدی شاخص بورس روبه‌رو شده‌اند. این افت شاخص در حال تبدیل به رکودی در بازار شده است، به طوری که روز گذشته افراد حققی به دلیل ترس و بی اعتمادی بیش از 1200 هزار میلیارد تومان پول را از بازار خارج کردند که خود یک رکورد محسوب می‌شود.

  سازمان بورس در انتظار تغییر رئیس است و ظاهرا در حال حاضر برنامه مشخصی ندارند. موضوع تغییر هیئت‌مدیره سازمان بورس و به‌تبع آن تغییر رئیس این سازمان در راستای وعده‌های دولت سیزدهم و بازگشت مدیریت با برنامه‌ریزی مدون و منطقی در این روند تغییرات مثبتی ایجاد کند؛ کما اینکه امروز هیات دولت ۵ عضو شورای عالی بورس را معرفی کرد.
   
  در بازار کنونی به دلیل اخباری سیاسی در بازگشت ایران به مذاکرات برجامی و توافقات به دست آمده با عربستان، افت قیمت دلار، تغییر رئیس سازمان بورس، ترسی از ریزش شکل گرفته است و تقشه بازار را یک دشت قرمز رنگ کرده است؛ این ترس باعث رفتار هیجانی در بورس برای خرید و فروش شده و با فشار فروش حاکی از ترس و فضای روانی بر افت بیش از حد بورس افزوده است.
   
  سرمایه گذاران سال گذشته رشد ۳۰۰ درصدی و ریزش شدید ۱۰ ماه را تجریه کردند و خیلی از این افراد در اوج رشد بورس وارد بازار سهام شدند؛ کارشناسان اقتصادی و فعالان بورس بارها تاکید دارند که بورس هیچ زمانی رشد ۳۰۰ درصدی سال گذشته را تجربه نخواهد کرد و افراد باید دنبال سود منطقی باشند؛ سودی که در بازار سرمایه بیشتر از سایر بازارهاست اما این موضوع شروطی دارد.
   
  به اعتقاد فعالان بورس، نگاه سرمایه گذاری در بورس باید میان مدت و بلند مدت باشد و افراد، بدون دانش و آگاهی نباید سرمایه خود را وارد این بازار کنند زیرا این بازار ریسک‌های خود را دارد و ممکن است فرد دچار زیان شود.
   
  مردم برای سرمایه گذاری در بورس باید مولفه‌های آن را رعایت کنند و اگر شناختی ندارند نباید مستقیم وارد خرید و فروش شهام شوند و بهتر از از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری و یا سبدگردان‌ها که توسط خبرهای بازار سرمایه ادراه می‌شوند، اقدام به سرمایه گذاری کنند.
   
  متاسفانه رفتار هیچانی در بورس و نداشتن شناخت باعث شده سرمایه گذاران دچار زیان شوند؛ از سوی دیگر برخی افراد بدون تحقیق و مطالعه اقدام به خرید می‌کنند و انتظار دارند سهمی که خریدند هر روز ۵ درصد رشد قیمت را تجربه کند؛ در حالی که این انتظار غیر منطقی از بازار است. بخش از این مشکل به عدم آموزش و فرهنگ سازی برمی‌گردد.
   

  عمدتاً نگاهی نسبت به بازار سرمایه وجود دارد، نگاه کوتاه مدت است

  محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره وضعیت بازار این روزهای بازار سرمایه می‌گوید: آنچه در خصوص بازار سرمایه مهم بوده، این است که شناخت دقیقی از مکانیزم‌ها و کارکردهای بازار سرمایه به جامعه ارائه شود تا شاهد حضور افراد بیشتری در بازار سرمایه باشیم.

  وی تاکید کرد: در حال حاضر عمدتاً نگاهی که در جامعه نسبت به بازار سرمایه وجود دارد، نگاه کوتاه‌مدت است درحالی‌که این نگاه باید میان‌مدت یا بلندمدت باشد و مردم باید توجه داشته باشند سود بالا از بورس ریسک بالایی دارد و توصیه ما به مردم این است که به سراغ شرکت‌هایی بروند که بیشترین سهم را در بازار دارند؛ زیرا شرکت‌هایی که کمترین حجم را در بازار دارند پرریسک‌تر هستند و با نگاه بلندمدت به بازار، حاشیه سود امنی را به دست خواهند آورد.

  این نماینده مردم در مجلس با اشاره ایراداتی که در عرضه اولیه‌ها وجود داشت، گفت که این زیان وارد شده به مردم باید به نحوی جبران شود و مردم بدانند این تخلفات در حال پیگیری است و حوزه نظارتی مجلس، دستگاه قضایی و سازمان بازرسی نسبت به این موضوع ورود کرده و این موارد از طریق هیئت داوری در بورس تعیین تکلیف خواهد شد.
   
  وی یادآور شد: دولت به‌هیچ‌عنوان نباید از قیمت‌گذاری دستوری در بازار سرمایه استفاده کرد، چرا که این نوع قیمت‌گذاری آفت تغییرات قیمت در بازار سرمایه است؛ لذا مداخلات دولت در بازار سرمایه باید به حداقل برسد.
   

  چرا بورس دوباره ریزشی شد؟/ انتظار سود منطقی داشته باشیم

  بسیاری از کارشناسان روند فعلی بازار سرمایه را تحت تأثیر اخبار سیاسی و کاهش قیمت دلار، دانسته و ترس سهامداران از سقوط بازار به سبک سال ۹۹ باعث شده خروج پول از بازار سرمایه سرعت بیشتری بگیرد و بورس را قرمز پوش کند؛ البته باید ریسک‌های این بازار در نظر گرفته شود اما نباید باعث رفتار هیجانی شود در حالی که به گفته کارشناسان قیمت سهام در کف خود قرار دارد و کمتر از ارزش ذاتی خرید و فروش می‌شود.

  کاهش قیمت دلار و انتظارات از افت بیشتر این نرخ، موجب ترس در بازار شده و شرکت‌های دلاری بورس را با چالش افت قیمت مواجه کرده است؛ البته این خود به‌تنهایی می‌تواند تأثیر فراوانی بر شاخص کل بگذارد، زیرا این نمادها شاخص ساز هستند و تاثیر بیشتری بر شاخص کل بورس دارند که افت را به کل بازار تعمیم داده است؛ از سوی دیگر فروش اوراق توسط دولت برای تامین منابع خود برای مدیریت کسری بودجه، ترس از ریزش بازار سرمایه را دوچندان کرده است.

  بررسی معاملات در این هفته نشان می‌دهد، ارزش معاملات خرد در بازار سرمایه افت قابل‌توجهی داشته و روند خروج پول توسط حقیقی‌ها سرعت گرفته است تا جایی که میانگین ارزش معاملات خرد در هفته گذشته ۶ هزار ۶۰۰ میلیارد تومان بود.

  افرادی که سال گذشته متحمل زیان شدند و ریزش 10 ماه را تجربه کردند، اما افراد که این روزها در بورس سرمایه گذاری می‌کنند و با آگاهی وارد آن نشدند، اقدام به نوسان گیری کرده تا سود بیشتری کسب کنند و با هر تحلیل تصمیم خود را تغییر می‌دهند به طوری که در معاملات روزانه به دنبال کسب حتی سه درصد سود هستند که اغلب با زیان مواجه می‌شوند.

  کارشناسان می‌گویند بازار سهام راه خود را می‌رود و مردم می‌توانند در این بازار سرمایه گذاری کنند و نسبت به سایر بازارها سود بیشتری کسب کنند، اما این نیازمند رعایت قواعد بورس است؛ از سوی دیگر دولت می‌تواند با هدایت سرمایه‌های خرد به سمت بورس، از این محل تامین مالی تولید را شکل دهد تا همه از این بازار سود ببرند.

  مرتبط ها
  نظرات بینندگان
  نظرات شما
  تبلیغات سایت عصرامروز