پنجشنبه 05 خرداد 1401 - Thu 26 May 2022
 • برجام‌ شکست بخورد چه می شود؟

 • چهارمین روز آواربرداری ساختمان مترو پل

 • مزرعه گل های لاله در روستای اسپره خون

 • ما زندگی نرمال داریم یا آمریکایی‌ها؟

 • آماده‌سازی آزادی برای اجتماع "سلام فرمانده"

 • فیلم/ آواربرداری از متروپل در چهارمین روز

 • مخاطب اول در هر یک از عرصه‌های جهاد و دعوت به خیر روحانیت است/ جهادی با عظمت‌تر از جهاد امام بزرگوار با این نتایج در تاریخ شیعه وجود ندارد

 • آیا دستگاه های امنیتی ما قوی هستند؟

 • فیلم/ تذکر خودرویی رئیس قوه‌قضائیه

 • فیلم/ نجات ۶ مصدوم از زیر آوار متروپل

 • ترفند برای رهایی از پرشدن حافظه گوشی

 • گشت و گذار در کنار رودخانه های کرمانشاه

 • وریا غفوری نماینده سلبریتی های غرق در رفاه و اشرافیت ورزشی که نگران معیشت مردم شده اند!!!

 • شما ایرانی کیلی کیلی کم شناخت

 • نیروهای مسلح به پادگان‌ها برگردند!

 • خواص درمانی خربزه تلخ

 • فیلم/ بازگشت یوسف‌های گمگشته از دیار فکه

 • کتک خوردن دختر تکواندو کار از مربی!

 • واکنش کریم باقری به اولتیماتوم فدراسیون

 • قیمت انواع گوشی موبایل امروز

 • |ف |
  | | | |
  کد خبر: 260730
  تاریخ انتشار: 16/شهريور/1400 - 15:06

  دنیای امروز عصر حاکمیت پلتفرم است

  وزیر ارتباطات‌ و فناوری اطلاعات اعلام کرد در این دوره قصد دارد تا ایرانی هوشمند در تراز انقلاب اسلامی بسازند. او تاکید کرد که نگاه دولت سیزدهم به شبکه‌های اجتماعی اینست که به هیچ‌وجه دنبال مسدودسازی نیستند اما باید این فضا را نظام‌مند کرد.

   دنیای امروز عصر حاکمیت پلتفرم است

  به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت»وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه نگاه دولت سیزدهم استفاده حداکثری از فضای فناوری است اعلام کرد در این دوره قصد دارد تا ایرانی هوشمند در تراز انقلاب اسلامی بسازند. او تاکید کرد که نگاه دولت سیزدهم به شبکه‌های اجتماعی اینست که به هیچ‌وجه دنبال مسدودسازی نیستند، اما باید این فضا را نظام‌مند

  زارع پور با تاکید براینکه نگاه دولت سیزدهم استفاده حداکثری از فضای فناوری است، گفت: هدف ما در این دوره این است که علاوه بر یک ایران هوشمند در تراز انقلاب اسلامی را بسازیم، طعم شیرین فناوری را نیز به مردم بچشانیم.

  زارع پور شامگاه دیروز دوشنبه، با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم و بررسی تهدید‌ها و فرصت‌های فضای مجازی پرداخت.

  وی در آغاز به اهمیت فضای مجازی در زمان کنونی اشاره و با بیان اینکه هر تصمیمی درخصوص این فضا و فناوری اطلاعات روی اشتغال، امنیت و کسب و کار مردم اثر دارد، گفت: به طور مثال در دوران شیوع کرونا ما شاهد تعطیلی سینما‌ها و تئاتر بودیم، اما به واسطه فضای مجازی فرهنگ هرگز تعطیل نشد.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه نگاه ما به حکمرانی در فضای مجازی بسیار مهم است چرا که گاهی اوقات غفلت کرده ایم و تصمیم‌های به موقع نگرفته ایم، افزود: توسعه شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال، حوزه حمایت از کاربران، حوزه فضایی و ارتقاء حوزه پست و پست بانک از دیگر سرفصل‌های کاری ما است.

  زارع پور در ادامه تاکید کرد: نگاه دولت سیزدهم به شبکه‌های اجتماعی این است که به هیچ وجه به دنبال مسدود سازی فضای مجازی و کسب و کار‌ها نیست، اما ما معتقدیم که این فضا باید نظام‌مند شود.

  وی همچنین با بیان اینکه یکی از اولویت‌ها شبکه ملی اطلاعات و حکمرانی فضای مجازی است، گفت: چرا که این فضا روابط دولت‌ها با مردم را تحت تاثیر قرار داده و اکنون عصر حاکمیت پلتفرم (سکو) هاست و برای همه کشور‌ها مهم است که فلان پلتفرم چه تعداد کاربر و در چند کشور دارد.

  او ادامه داد: اکنون حکمرانی از طریق پلتفرم‌های خدمات رسان و شبکه‌های اجتماعی و اینکه چه چیزی را نصب کنیم یا نکنیم به حکمرانی مربوط می‌شود و در حال حاضر مشکل همه دنیا این است که با پلتفرم‌های جهانی چه کنیم و حتی در مورد مدیریت اینترنت نگرانی جهانی وجود دارد.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه افزود: به عنوان مثال درخصوص پلتفرم‌های اینترنتی در حوزه خرید و فروش، خدمات رسان‌ها و تاکسی اینترنتی با کمک جوانان موفقیت‌های خوبی کسب کردیم و اجازه ندادیم گردش خدمات خارج از مرز‌ها رخ دهد، اما در جا‌هایی عملکرد مناسبی نداشتیم و عقب ماندیم.

  زارع پور با بیان اینکه ما باید دکترین و مدل حکمرانی داشته باشیم که چطور از ظرفیت‌ها برای حل مسائل کشور در حوزه اقتصاد، اشتغال و فرهنگ استفاده کنیم، تاکید کرد: حاکمیت باید حافظ منافع مردم باشد و اگر در این فضا حقوق مردم را حفظ نکنیم، حکمران خوبی نبوده‌ایم.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه به پرونده‌های کلان کلاهبرداری در حوزه فضای مجازی اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما ابزار‌های مناسبی برای احقاق حقوق مردم در این حوزه‌ها نداریم و در این خصوص غلفت صورت گرفته که بخشی از آن به خاطر شرایط سیاست خارجی بود که مانع تعاملات شده است.

  وی افزود: نگاه ما در حوزه فضای مجازی ایجابی و فرصت محور است و می‌خواهیم مشکلات را حل کنیم و میلیون‌ها شغل از طریق این فضا می‌توان ایجاد کرد تا جوانان حتی درآمد‌های دلاری هم داشته باشند.

  زارع پور در ادامه این برنامه و در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا پلتفرم‌های بومی طراحی نشده است؟، گفت: ما در برخی از حوزه‌ها و در آنجا که خواستیم توانستیم، اما باید در نظر داشت که با کار‌های نمایشی نمی‌توان کار کرد.

  وی افزود: ما در حوزه پلتفرم‌های بانکی با کمک بخش خصوصی به موفقیت‌های قابل توجهی رسیده‌ایم و قطعاً استاندارد‌های پلتفرم‌های بانکی بسیار پیچیده‌تر از پلتفرم‌های اجتماعی است.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه شبکه ملی اطلاعات چیست و چه زمانی کامل می‌شود؟، گفت: شبکه ملی اطلاعات لایه‌های مختلفی دارد که یک لایه آن، لایه زیرساخت است که از صفر تا صد آن در اختیار وزارت ارتباطات است.

  او ادامه داد: اگر ما بتوانیم در داخل کشور در لایه زیر ساخت یک شبکه پرسرعت و با کیفیت داشته باشم، می‌توانیم خدمات بهتری به مردم ارائه دهیم و اگر این زیر ساخت در داخل کشور راه اندازی شود می‌توان از آن به عنوان هاب انتقال اطلاعات به کشور‌های دیگر استفاده کرد.

  زارع پور افزود: سند طرح کلان معماری ملی اطلاعات که سال گذشته ابلاغ شد هرچند که دیر و بعد از ۹ سال ابلاغ شده است، اما یک سند افتخار آمیز است که اگر به بخش‌های مختلف آن نگاه کنید، استاندارد‌هایی که برای کیفیت شبکه تعیین کرده، استاندارد‌های بین المللی و بعضا بالاتر از آن استاندارد‌هایی است که در کشور‌های دیگر وجود دارد.

  وی با بیان اینکه پیشرفت ما در لایه زیر ساخت خیلی خوب است، گفت: بنده در مجلس قول دادم که ان شاءالله ما تکالیف خود را در همه لایه‌ها در افق سال ۱۴۰۴ انجام دهیم، ولی این لایه زیر ساخت را ظرف دو سال آینده راه اندازی می‌کنیم.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: من قول می‌دهم که توسعه شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی شبکه جهانی نیست بلکه ما به دنبال فراهم کردن یک شبکه پرسرعت، با کیفیت و امن برای عموم مردم هستیم.

  زارع پور همچنین در پاسخ به این پرسش که "آیا شما در شبکه‌های اجتماعی حضور ندارید؟ "، گفت: من در شبکه‌های اجتماعی حضور دارم، اما ترجیح می‌دهم به جای وزیر رسانه، وزیر ارتباطات و وزیر برقراری ارتباط‌های مردم با یکدیگر باشم.

  او ادامه داد: من خیلی آنلاین هستم و زمانی که در قوه قضاییه حضور داشتم پاسخ ایمیل فردی را ظرف کمتر از سه دقیقه دادم که این فرد بسیار ذوق زده شده بود که مسوولی در این سطح به سرعت پاسخگوی ایمیل او بوده است.

  وی با تاکید براینکه من هیچ گاه نگاه منفی به حضور در فضای مجازی نداشته و ندارم و البته آن را یک فرصت می‌دانم، افزود: یکسری از مردم مشکلاتی مثل مشکل دسترسی، شکایت از اپراتور‌ها و ... داشته و در مجموع از زیر مجموعه‌های این وزارتخانه گله و شکایت دارند.

  زارع پور گفت: ما یک سامانه تلفنی شبانه روزی ۱۹۵ و نیز سامانه https://۱۹۵.cra.ir را داریم که همکاران من بطور شبانه روزی پاسخگوی مشکلات مردم هستند و مردم بدانند که قطعا این پیام‌ها تا رسیدن به نتیجه پیگیری می‌شود.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: حتی اگر هموطنان عزیز خارج از این فضا‌ها بحث و موضوعی را داشتند می‌توانند از طریق ارسال پیامک به شماره تلفن ۰۹۱۲۲۹۹۶۳۲۱ موارد مورد نظر خود را اعلام کنند.

  زارع پور افزود: همچنین ان شاءالله از هفته آینده در سایت وزارت ارتباطات صفحه‌ای را راه اندازی می‌کنیم و من هفته‌ای یکساعت را برای ارتباط بی واسطه با مردم اختصاص می‌دهم تا مشکلات آن‌ها را بشنوم و پیگیری کنم.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان گفت: امیدوارم طبق برنامه زمان بندی شده فعالیت‌های خود را انجام و با تخصص، دانش و تجربه در کنار لطف الهی بتوانیم وعده‌هایمان را محقق کنیم.

  مرتبط ها
  نظرات بینندگان
  نظرات شما