یکشنبه 14 آذر 1400 - Sun 05 Dec 2021
 • «اقتدار به تیم مذاکره کننده ایرانی بازگشت! غربی ها با سر گیجه به کشور خود بازگشتند!

 • حزب الهی‌ها چه کسانی هستند؟

 • ارزیابی فعالان بین‌المللی از مذاکرات وین: آمریکا آماده توافق نیست

 • بزرگترین درس این دور از مذاکرات

 • تیز مسابقه جوکر ایرانی قسمت اول

 • آیا دولت رئیسی در ۱۰۰ روز اول توانسته اتفاق راهبردی رقم بزند؟

 • حزب هزار فامیل و مغز کژ کارکرد /"باشگاه افسران" حزب اتحاد ملت تشکیل شد

 • ۱۰۰ روز آواربرداری و امیدواری/ آنچه روحانی برای رئیسی به جا گذاشت/ رئیسی تاکنون چه کرده؟

 • سایه برجام در بازارها/ اتفاقی مهم در بازار مسکن

 • فیلم/ لحظه انفجار خانه‌ای در نیویورک

 • تله اقتصادی مذاکرات وین!

 • خادم و نوکر ملت ایران هستیم/ مردم ایلام از میدان آزمایش دفاع مقدس "سربلند، باعظمت و باشکوه"‌ بیرون آمدند

 • آمریکا تا فرصت هست از جغرافیای پیرامونی ایران خارج شود وگرنه با بدترین رفتارها فرار می‌کند

 • آخرین آمار جهانی قربانیان و مبتلایان به کرونا

 • بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای کنگره شهدای ایلام

 • اولین تغییر کابینه مشخص شد؟

 • اُکساگون نقطه عطف پروژه Neom دولت سعودی/ آیا بن سلمان با نیوم رؤیای اسرائیل بزرگ را محقق می‌کند؟ +تصاویر

 • ویتامین‌های مفید در پاییز و زمستان

 • مبتلایان به سنگ کلیه چی بخورند؟

 • آیا لبنیات برای دیابتی‌ها مضر است؟

 • |ف |
  | | | |
  کد خبر: 199304
  تاریخ انتشار: 06/مهر/1399 - 11:44

  تاریخ ایران؛ تصویری تمام قد از آمریکا بدون روتوش

  حمایت آمریکا از رژیم بعثی عراق در جنگ علیه ایران بر کسی پوشیده نیست، در حالی که پیش از وقوع جنگ روابط سردی بر دو کشور حاکم بود به یکباره آمریکا در صحنه غرب خاورمیانه امیدهای خود را در احیای منافع از دست داده‌اش در ایران جستجو می‌کند.

  تاریخ ایران؛ تصویری تمام قد از آمریکا بدون روتوش

  آمریکای شکست خورده در انقلاب ایران از حمله سراسری به این کشور حمایت می کند و حالا دیگر آمریکا دوست عراق به حساب می‌آمد و پشتیبانی بزرگ برای او در جنگ!

  پیروزی‌های ایران در یکسال و نیم از آغاز جنگ، آمریکا را وادار به ورود مستقیم به جنگ کرد، اهمیت اتخاذ چنین سیاستی از سوی آمریکا زمانی روشن می‌شود که ضمن اجرای عملیات انسداد که اکنون به اعمال تحریم‌ها معروف است، از دستیابی ایران به تجهیزات و تسلیحات نظامی با هدف تضعیف اقتصادی و نظامی جلوگیری و کمک مستقیم و فروش تجهیزات به عراق را آغاز کرد.

  در سال های اخیر با توجه به پیشرفت های نظامی کشور آمریکا جرات جنگ های رو در رو را نداشته است، به همین دلیل در برهه های زمانی مختلف با فشار آوردن به مردم از طریق جنگ های فرهنگی و جنگ اقتصادی که با اعمال تحریم ها شدت بیشتری گرفته است، دشمنی هایش را عملی می کند.

  راه انداختن جنگ تحمیلی 8 ساله بزرگترین توطئه آمریکا علیه ایران بود

  بیژن پروان، پژوهشگر تاریخ ایران در دوره اسلامی  در رابطه با جنایت های آمریکا در ایران در طول هشت سال جنگ تحمیلی و زمان حال حاضر اظهار داشت: کشور ایران در دوره پهلوی دوم به عنوان، پایگاه اصلی ایالت متحده در منطقه خاورمیانه مطرح بود و اهمیت فوق العاده ای برای آنها داشت.

  وی ادامه داد: آمریکایی ها صرف نظر از مسائل اقتصادی، نفت، صادرات آمریکا به ایران، فروش سلاح،  کلیه مرزهای شمالی ایران از شرقی ترین منطقه شمالی در کپکان درگز، تا صفی آباد بهشهر و پایگاه جاسوسی آمریکایی ها در اردبیل را محلی برای جاسوسی از بزرگترین دشمنشان یعنی شوروی تبدیل کرده بودند.

  پروان با اشاره به اینکه در منطقه خاورمیانه هیچ نقطه ای  همچون ایران برای آمریکایی ها ارزشمند نبود، گفت: آمریکایی ها با پیروزی انقلاب اسلامی در  ایران تمامی این  موقعیت ها را از دست داده بودند، هرچند کشوری همچون عربستان برایشان نفع داشت ولی همجواری با شوروی را برای آنها از بین رفته بود.

  پژوهشگر تاریخ ایران دوره اسلامی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، توطئه چینی های آمریکا علیه ایران آغازشد، گفت: یکی از بزرگترین این توطئه ها جنگ تحمیلی هشت ساله ایران و عراق بود که دنیای غرب علیه انقلاب نوپای ایران به راه انداخته بود و مشارکت و سهیم بودن آمریکایی ها در آن کاملا مشهود بود.

  وی یادآور شد: ماهواره های آمریکایی هر هشت ساعت یکبار از مناطق فضای جنگی و جبهه های ایران تصاویری از جابجایی نیروهای ایرانی و تجهیزات آنها تهیه و مستقیم و غیرمستقیم به عراقی ها منعکس می کردند.

  پروان گفت: همچنین هم پیمانان اروپایی از جمله آلمان با مشارکت بیش از 200 شرکت آلمانی برای تجهیز عراق به سلاح های شیمیایی،  فرانسه با اجاره دادن هواپیما و خلبانان مزدور، دولت های عربی با حمایت های مالی و نیرویی از جمله تیپ های کماندویی سودان، هر کدام به نوعی در جنگ علیه ایران حمایت هایشان را اجرایی می کردند.

   

   

  تحریم دارو توسط آمریکا برخلاف تمام اصول انسانی 

  پژوهشگر تاریخ ایران در دوره اسلامی  اضافه کرد: آمریکا دردرگیر شدن با نیروهای ایرانی درمنطقه فاو، هدف قرار دادن سکوهای نفتی و هواپیمای مسافربری ایران با حدود 300 مسافر، دشمنی با مردم را نمایان کرده بود.

  وی با اشاره به اینکه بعد از تسخیر سفارت آمریکا در تهران، تحریم های آمریکا علیه ایران شروع شد، گفت: آنها از تهیه تجهیزات جنگی برای ایران ممانعت می کردند و ایران با روی آوردن به بازار سیاه گاها مورد سواستفاده قرار می گرفت و در مقابل پرداخت مبلغ، تجهیزاتی دریافت نمی کرد و تهیه تجهیزات به صورت قطره چکانی باعث سختی کار در میدان مبارزه شده بود.

  پروان با اشاره به اینکه آمریکا حتی برخلاف همه اصول انسانی نسبت به تحریم دارو به ویژه داروهای بیماران صعب العلاج نیز اقدام کرده بود، گفت: در این میان با اقدامات آمریکا علیه ایران، دولت ها با فشار، سازمان ملل را واردار به صدور قطع نامه می کردند.

   

  ایجاد سنگ بنای نیروگاه اتمی بوشهر توسط آمریکا

  وی با بیان اینکه سالهاست آمریکا با بهانه هایی مختلف مردم ایران را تحت فشار و تهدیدات دائمی قرار داده ، گفت:  نیروگاه ها اتمی در ایران از زمان پهلوی توسط آمریکا و همپیمانان غربی طی معامله با شاه در نیروگاه اتمی بوشهر ایجاد شد و در حال حاضر برای آنها تهدید به شمار می رود.

  پژوهشگر تاریخ ایران در دوره اسلامی خاطرنشان کرد: در واقع اقدامات غرب تماما به خاطر زیانهای همه جانبه ای است که با پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، منافع نامشروع آمریکا در منطقه را مورد تهدید قرار داد.

  این کارشناس مسائل تاریخی گفت:  همچنین از طرف دیگر در مقابله با رژیم صهیونیستی اسرائیل انقلاب های مردمی همچون حماس، حزب الله، نیروهای مقاومت در عراق، افغانستان، سوریه و لبنان، با تاثیرپذیری از انقلاب ایران دست به مقاومت زدند که نتیجه بیداری و هوشیاری اسلامی است.

  وی یادآور شد: در غیراینصورت اسلامی به سبک عربستان سعودی با هر نوع جنایتی به خصوص بمباران پنج ساله یمن و کشتار مردم منطقه، برای آنها تهدیدی به شمار نمی رود.

   

   

  حمله عراق به کویت برابر با سرنگونی صدام توسط آمریکا

  پروان از صادر شدن هشت قطع نامه طی هشت سال جنگ ایران و عراق در سازمان ملل و شورای امنیت خبر داد و گفت: در این قطع نامه ها به صورت ملایم از طرفین جنگ دعوت به مذاکره می شد، اما زمانی که صدام خط قرمزهای آمریکا را کنار زد و به کویت حمله کرد، دنیای غرب به سردستگی آمریکا تمام قد در مقابل این حرکت ایستادند و بعد از بمباران یک ماهه عراق، نیروهای زمینی آمریکا در عراق مستقر شدند و صدام را سرنگون کردند.

  وی ادامه داد: بنابراین به خوبی نمایان است که هر زمانی منافع غرب اقتضا کند، از همه جنایت ها چشم پوشی خواهد شد و حقوق بشری در کار نیست.

  پروان اضافه کرد: بعد از جنگ تحمیلی هشت ساله علیه کشور، با پیشرفت هایی که ایران در زمینه های موشکی و نظامی در ابعاد مختلف داشته است، به راحتی پاسخگوی جنایت های آمریکا خواهد بود.

  وی افزود: پس از جنگ به موجب پیشرفت های نظامی و تجهیزات و ابتکار جوانان انقلابی، رزمنده و مسلمان ایران، آمریکا جرات هیچ نوع جسارتی را ندارد زیرا می داند با این پیشرفت ها بلافاصله جواب قاطع خواهد گرفت.

   

  پنجه در پنجه شدن با جوانان ایران، عاقبت خوشی نخواهد داشت

  حسین پورلسانی، کارشناس علوم سیاسی در ادامه در رابطه با اقدامات آمریکا در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: ردپای آمریکا از ابتدای آغاز جنگ تحمیلی هشت ساله بر علیه ایران، در تحریک و ایجاد انگیزش در صدام تا سفر وزیر دفاع وقت آمریکا قبل از شروع جنگ به عراق و نشست و جلساتی با سران رژیم بعث عراق به خوبی آشکار است.

  وی ادامه داد: همچنین تجهیز تسلیحاتی نظامی و ممنوعه همچون سلاح های شیمیایی، ارائه اطلاعات از چیدمان ساختار نظامی ایران از طریق هواپیماهای جاسوسی، ارائه طرح های دفاعی خاص و مشاوره های نظامی، کشاندن جریان های معاند جمهوری اسلامی به همراهی با صدام از جمله سازمان منافقین از جمله جنایت های آشکار آمریکا در جنگ ایران و عراق است.

  پورلسانی با بیان اینکه دشمنان گمان نمی کردند که ایران بتواند در جنگ با عراق به پیروزی برسد، اضافه کرد: رفتار آمریکا در سازمان ملل به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت، رفتاری کاملا یک طرفه و جانبدارانه از صدام بود، به گونه ای که از بین هشت قطع نامه صادر شده در سازمان ملل در قطع نامه های نخست حتی نسبت به استفاده از واژه جنگ، مقاومت داشتند و از این واژه به عنوان مناظره بین دو کشور نام برده شده بود.

  کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: بعد از اینکه در سالهای پایانی جنگ با مقاومت نیروهای ایرانی، سیلی محکمی از جمهوری اسلامی خوردند، موضعشان به گونه ای دیگر تغییر کرد و ایران را تحت فشار قرار دادند که آتش بس را بپذیرد.

   

   

  فشارهای آمریکا علیه ایران تمام شدنی نیست

  وی گفت: بعد از عملیات کربلای 5 که مقطعی از اقتدار جمهوری اسلامی ایران است و به همگان ثابت شده که پنجه در پنجه جوانان ایران انداختن عاقبت خوشی نخواهد داشت، دشمنان زمانی که پیروزی ایران را نزدیک دیدند نسبت به پذیرفتن آتش بس از سمت ایران اصرار داشتند.

  پورلسانی گفت: همچنین عراق بعد از جنگ با ایران به کویت حمله کرد که بعد از گذشتن دوساعت از حمله در سازمان ملل که خودش را مدعی صلح جهانی معرفی می کند، آغاز کننده این جنگ را عراق خواند در حالی که در جنگ ایران و عراق بعد از گذشتن 11 سال این کشور را به عنوان شروع کننده جنگ اعلام کردند.

  وی با اشاره به اینکه فشار و سیاست های امپراطوری استکبار از جمله آمریکایی برعلیه ایران تمام نخواهد شد، گفت: تا زمانی که جمهوری اسلامی ایران با اقتدار بایستد و به فشارها نه بگوید و نسبت به زیرسلطه رفتن پاسخ کوبنده نشان دهد قطعا این فشارها ادامه خواهد داشت.

  پورلسانی افزود: در وضعیت فعلی، آمریکا با توجه به اینکه شرایط جنگ را ندارد، از طریق تهدید و تحریم، جنگ اقتصادی را نسبت به ایران به راه انداخته است.

   

  دست آمریکا برای جهانیان رو شده است

  وی یادآور شد: در اتفاقات اخیر در شورای امنیت، تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران، با مقاومت و مخالفت برخی کشورها رای منفی آورد که ساختار سازمان ملل و شورای امنیت در صورت مخالفت با نظر کشورهای مخالف زیرسوال می رفت.

  مدرس دانشگاه های استان خراسان شمالی همچنین با بیان اینکه رفتار چین و روسیه در مقابل زیاده خواهی های آمریکا قابل تقدیر است، گفت: زیاده خواهی آمریکا در این سالها در قالب فشارهای اقتصادی، سیاسی، یک نمونه بارز در قالب تروریسم ، ترور سردار سلیمانی که همه جهانیان مشاهده کردند که فشارهای آمریکا برعلیه جمهوری اسلامی ایران تمام شدنی نیست و یک طرفه است.

  وی با اشاره به اینکه آمریکا در واقع به دنبال قدرت طلبی است، گفت: از واژه های صلح بین المللی، صلح جهانی و امنیت جهانی، به عنوان شعارهایی برای همراهی کردن بقیه کشورها با خود استفاده می کند اما دست آمریکا برای سراسر جهان رو شده است.

  منبع : عصراترک

  مرتبط ها
  نظرات بینندگان
  نظرات شما
  تبلیغات سایت عصرامروز