سه شنبه 27 مهر 1400 - Tue 19 Oct 2021
 • مطالبات رهبر انقلاب در حوزه کتاب ـ ۱۰/ چگونه به کتابخوانی عادت کنیم؟

 • سنگ بزرگ پیش روی استقلال و مجیدی /پیشنهاد میلیاردی به ستاره درحال مذاکره با ابی پوشان

 • طوفان خانه تکانی در اردوگاه پرسپولیس/تغییرات بزرگ پرسپولیس در انتظار بازیکنان !

 • از شایعه تا واقعیت در اردوگاه استقلال/درگیری و جدایی کاپیتان استقلال با مجیدی و کادرفنی

 • تاج‌زاده محاسن رابا ریش اشتباه گرفت!

 • سناریوی آینده عراق قبل ظهور

 • فیلم/ پنج اشتباه رایج درباره کرونا

 • قیمت انواع خرما در بازار +جدول

 • فواید بی‌نظیر آب گرم و عسل که نمی‌دانید

 • نوچه ها محکوم شدند اما تکلیف ‌دستور‌دهندگان در سایه مشخص نشد!؟

 • زنگنه باید محاکمه می‌شد

 • این حجم مسئولیت‌پذیری زیبا نیست؟

 • قیمت روز گوشی موبایل در ۲۶ مهر

 • فیلم/ تکذیب سفر هیئت سعودی به ایران

 • خبرخوش استقلال برای هوادران استقلال/شاه ماهی اروپایی در تور استقلال و فرهاد مجیدی

 • درگیری و اعتراض هوادران پرسپولیس درمقابل باشگاه/عامل باخت سنگین به الهلال درمقابل هوادران

 • بمب خبری مجیدی برای استقلال منفجر شد/شاه ماهی اخراجی پرسپولیس درچند قدمی ابی پوشان

 • اتش بازی یحیی در نقل و انتقالات /خرید میلیاردی پرسپولیس رونمایی شد

 • شهیدی که از امام خمینی وعده شفاعت داشت

 • عاقبت اصرار به دیده شدن به تحقیر احمدی نژاد منجر شد/ چرا پلیس امارات احمدی نژاد را دیپورت کرد؟ +تصاویر

 • |ف |
  | | | |
  کد خبر: 256169
  تاریخ انتشار: 14/مرداد/1400 - 09:54

  پیش‌بینی‌ رای مجلس به کابینه رئیسی

  پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که مجلس یکدست اصولگرا به کل کابینه رئیسی رأی مثبت خواهد داد. ۱۶ سال پیش هم کابینه اول احمدی‌نژاد با مجلسی اصولگرا روبه‌رو شد، اما چهار عضو کابینه قادر به گرفتن رأی اعتماد از مجلس نشدند.

  پیش‌بینی‌ رای مجلس به کابینه رئیسی

  به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت»به نقل ازروزنامه شرق، محمدرضا باهنر، نماینده اصولگرای وقت مجلس، همواره از این رخداد به نشانه استقلال آن مجلس در برابر اتهام حمایت شش‌دانگ از رئیس وقت دولت یاد می‌کرد. اما به نظر می‌رسد این بار حتی یک وزیر پیشنهادی هم رد نشود. مجلسی که بیش از ۲۲۰ عضوش در حمایت از نامزدی رئیسی نامه نوشته‌اند بعید است که حالا دست رد به کابینه‌اش بزنند.

  بررسی کابینه محمود احمدی‌نژاد از تاریخ یکشنبه ۳۰ مرداد ۸۴ با حضور ۲۸۴ نماینده آغاز شد و چهار روز ادامه یافت. او وزرای پیشنهادی خود را طی نامه‌ای در ۲۳ مرداد به مجلس معرفی کرده بود. فقط دو نفر از وزرا سابقه وزارت داشتند. محمد رحمتی که اواخر دولت دوم محمد خاتمی و پس از استیضاح احمد خرم توسط مجلس هفتم به‌عنوان وزیر راه انتخاب شد و محمد سعیدی‌کیا که در دولت میرحسین موسوی، وزیر راه و ترابری و در کابینه اول محمد خاتمی وزیر جهاد سازندگی بود.

  بخش عمده‌ای از وزرا ناشناخته یا کمتر شناخته‌شده بودند و سوابق مدیریت قابل توجهی نداشتند. به نظر می‌رسید با توجه به اینکه اکثریت مجلس از جناح محافظه‌کار بودند تمام وزرای پیشنهادی موفق به دریافت رأی اعتماد شوند، اما چهار نفر از وزرای کلیدی کابینه رأی اعتماد نگرفتند. حد نصاب جهت دریافت رأی اعتماد ۱۴۲ رأی بود.

  نمایندگان مجلس هفتم تلاش کردند عدم رأی اعتماد خود به وزرای پیشنهادی را به استقلال مجلس تعبیر کنند. این ناشناختگی به احتمال زیاد بر مبنای گمانه‌زنی‌ها و فهرست‌های منتشرشده تاکنون اگرچه نه درباره کل کابینه، اما به طور قطع درباره نیمی از کابینه صدق خواهد کرد، اما بعید است که این مجلس همان رویه را درباره دولت رئیسی در پیش بگیرد.

  دیروز عضو هیئت رئیسه مجلس گفته است: افرادی که در مظان هستند و گفته می‌شود که قرار است از مجلس به کمک دولت بروند، آن‌هایی که سر زبان‌ها هستند، قطعا مجلس به آن‌ها رأی اعتماد خواهد داد.

  «حسینعلی حاجی‌دلیگانی» در رابطه با جلسه رأی اعتماد به کابینه دولت سیزدهم گفت: بر اساس صحبت‌های رهبری مبنی‌بر سرعت عمل در تشکیل دولت، آقای رئیس‌جمهور برنامه و خط‌مشی دولت خود را همراه با وزرا مطرح و به مجلس معرفی می‌کند و مجلس بدون هیچ‌گونه وقفه‌ای از روز شنبه صبح، کار بررسی تک‌تک افراد پیشنهادی را در کمیسیون‌های تخصصی مربوطه آغاز می‌کند. ضمن اینکه برای آشنایی بیشتر و رایزنی‌های لازم در قالب فراکسیون‌های مختلف و در قالب مجامع استانی، نمایندگان میزبان وزرای پیشنهادی خواهند بود و تلاش می‌شود که بیشتر با آن‌ها آشنایی صورت بگیرد. همچنین برنامه پیشنهادی دولت و خط مشی و انطباق آن با سیاست‌های کلی کشور و قانون اساسی توسط معاونت قوانین مجلس و دیگر مجامع مربوط به مرکز پژوهش و... مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

  او ادامه داد: کار رأی اعتماد بلافاصله از روز شنبه بعد برابر آیین‌نامه شروع می‌شود و تا روز سه‌شنبه رأی‌گیری نهایی انجام خواهد شد و قطعا نمایندگان هر وزیری را که بالاخره قوی باشد و در شرایط فعلی بتواند کار کشور و کار مردم را پیش ببرد با رأی قاطع و بالا به او رأی خواهد داد.

   

  حسینعلی حاجی‌دلیگانی بیان کرد: قطعا در جلسه رأی اعتماد به کابینه سیزدهم تنشی را نخواهیم داشت. با توجه به روحیات و کردار و منش آقای رئیس‌جمهور و همچنین نوع نگاهی که اکثر نمایندگان مجلس خواهند داشت، فکر می‌کنم که هیچ گونه تنشی نخواهیم داشت، اما در عین حال دقت خواهیم داشت و هر کدام در جایگاه خود عمل خواهیم کرد. مجلس وظیفه دارد با دقت و البته با سرعت اسامی معرفی‌شده را رسیدگی کند. شخصیت‌هایی که برای هر پست و برای هر وزارتخانه پیشنهاد می‌شود آن را کاملا بررسی می‌کنیم و اگر آن فرد توانمندی لازم و مجموعه شرایط کافی را برای پست وزارت دارد، دریغ نخواهیم کرد.

  او با اشاره به حضور برخی از نمایندگان در کابینه دولت سیزدهم گفت: افرادی که در مظان هستند و گفته می‌شود که قرار است از مجلس به کمک دولت بروند، آن‌هایی که سر زبان‌ها هستند قطعا مجلس به آن‌ها رأی اعتماد خواهد داد.

  «محمدمهدی زاهدی» در گفتگو با ایسنا، در مورد ویژگی‌هایی که کابینه دولت سیزدهم باید داشته باشد، گفت: متأسفانه دولت سیزدهم زمانی روی کار آمد که کشور دچار تلاطم‌های زیادی شده که برخی از این تنش‌ها مرتبط با دولت دوازدهم است، زیرا دولت تدبیر و امید نتوانسته بود به همه وعده‌های خود عمل کند.

  وی ادامه داد: اجازه دهید آیت‌الله رئیسی با مشورت‌هایی که با صاحب‌نظران و کارشناسان انجام می‌دهد و کارگروه‌های تخصصی و کمیته‌هایی که در این زمینه تشکیل داده‌اند، افراد شایسته‌ای را برای کابینه خود انتخاب کنند و اگر شایسته‌سالاری در این زمینه صورت گیرد بهتر می‌توان کشور را اداره کرد.

  عضو دیگر هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از افزایش تعداد جلسات علنی مجلس برای تسریع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور، در صورت نیاز، خبر داد.

  «علیرضا سلیمی» با بیان اینکه «اگر رئیس‌جمهور لیست وزرای پیشنهادی خود را پس از مراسم تحلیف به مجلس ارائه دهد، مجلس بررسی برنامه‌های آنان را به‌سرعت آغاز می‌کند، گفت: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری تأکید فرمودند که تشکیل دولت به تأخیر نیفتد مجلس به‌سرعت کار بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی را آغاز خواهد کرد.

  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: اگر شایسته‌سالاری باشد مجلس بهتر رأی اعتماد می‌دهد؛ ضمن آنکه باید کابینه دولت با یکدیگر هماهنگ‌تر باشند، زیرا وفاق و هماهنگی در دولت بسیار مؤثر است، هر وزیری به هماهنگی‌های جدی بین دستگاهی برای اجرای برنامه‌های خود نیاز دارد بنابراین هماهنگ‌بودن وزیران با یکدیگر مهم‌ترین اصل است.

  وی از انتظارات مجلس نیز سخن به میان آورد و بیان کرد: رئیسی باید افرادی که هم تخصص و هم تجربه لازم را دارند، انتخاب کند ضمن آنکه نشان داده باشند که مدیران جهادی، خلاق، نوآور، تحول‌گرا و تحول‌زا هستند.

  اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب مؤتلفه، درباره کابینه احتمالی رئیسی گفته: «دولت آقای رئیسی یک دولت ارزش‌گراست و اینکه فکر کنیم یک جریان بر او حاکم است یا اینکه او این جریان را بر جریان‌های دیگر حاکم کرده و جریان منتقد را حذف می‌کند، درست نیست. اما باید توجه داشت که معنای مستقل‌بودن این نیست که ایشان اصولگرا و انقلابی نیست، ایشان ارزش‌گرا و انقلابی هستند، اما می‌گویند ما در عین پایبندی و حفظ ارزش‌ها، این‌طور نیستیم که یک گروه باشیم و بگوییم فقط ما باشیم و دیگران هیچ. مردم که به آقای رئیسی رأی دادند، رأی ندادند که ایشان یک آش شله‌قلمکاری تشکیل دهد؛ بلکه رأی دادند که این شخص با این سوابق و این روش و این تفکر کشور را اداره کند، لذا خواست مردم اداره کشور با همان ارزش‌ها و مشی و بینش و نگاهی که از ایشان شناخته می‌شود، است».

  سیدمحسن دهنوی، دیگر نماینده مجلس هم گفته است: با توجه به شرایط حاکم بر کشور و اهمیت استقرار هرچه سریع‌تر دولت و تأکید رؤسای قوای مجریه و مقننه بر این موضوع، مقرر شد روز پنجشنبه لیست کابینه پیشنهادی دولت به مجلس ارائه شود.

  نماینده مردم تهران گفته: مراسم تحلیف از ساعت ۱۷ پنجشنبه ۱۴ مردادماه (امروز) با حضور میهمانانی از ۵۰ کشور دنیا، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود و پس از آن با ارائه لیست پیشنهادی کابینه توسط رئیس‌جمهور منتخب، از شنبه کمیسیون‌ها به مدت یک هفته تشکیل جلسه می‌دهند و سپس جلسات رأی اعتماد برگزار می‌شود.

  نظرات بینندگان
  نظرات شما