شنبه 03 مهر 1400 - Sat 25 Sep 2021
 • مدیرعامل جدید استقلال انتخاب شد

 • افشاگری معاون استقلال درباره جدایی یک ستاره/ فقط به خاطر حرف‌های عبدیان رفت ا

 • مواضع رئیسی محکم و مبتنی‌ بر عقلانیت بود/ نباید با عجله و بدون نقشه راه به مذاکرات پیوست

 • خون مطهر شهدا حقانیت جمهوری اسلامی را بر جبین تاریخ ثبت کرد/ هرجا تلاش مخلصانه باشد پیروزی و سربلندی نیز هست

 • خبر خوشحال کننده برای هواداران پرسپولیس /سه شاه ماهی پرسپولیسی در انتظار رونمایی (عکس)

 • شوک بزرگ به هواداران استقلال / شاه ماهی محبوب استقلال هم رفتنی شد /مقصدبعدی این پدیده استقلال کجاست؟

 • شاه ماهی استقلالی می شود ؟ مدیران استقلال شهریار را جایگزین فرهاد مجیدی می کنند. فوری

 • خبر خوب پرسپولیسی‌ها / محرومیت فرهاد مجیدی/ توهین به هواداران پرسپولیس!

 • شهیدی که از خدا خواست بعد از شهادت دوباره زنده شود

 • سرپوش ابتکار بر ابهام امنیتی دولت روحانی

 • آقای رئیسی هنوز یک نفر از آن مثلث «ول» باقیمانده/ ماجرا چیست؟

 • واکسیناسیون دانش‌آموزان تازه‌ترین دغدغه جهان/ نکاتی که برای واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ باید بدانید

 • فوت کوزه‌گری رئیسی در رفوگری رابطه مردم و حاکمیت

 • دیپلماسی درایت و قاطعیت در نیویورک

 • به هلاکت رسیدن عاملان ترور سردار سلیمانی/دکترین جدید «چشم در برابر چشم» محور مقاومت ایران

 • آخرین خبرها از درگیری‌ها در قلب یمن/ جزئیات درگیری های سنگین در حومه شمال غرب شهر مارب

 • حمایت مدیر اصلاح‌طلب از قاتلان گلستان هفتم + عکس

 • خبرخوش به هواداران استقلال / همه چیز آماده بازگشت شاه ماهی آبی پوشان شده است

 • خبر فوق العاده برای پرسپولیس از یک شاه ماهی/ فوق ستاره به زودی به ترکیب شاگردان گل محمدی اضافه می‌شود

 • این شخص تا اطلاع ثانوی، همه کاره استقلال شد

 • |ف |
  | | | |
  کد خبر: 254886
  تاریخ انتشار: 06/مرداد/1400 - 14:59
  جدیدترین اخبار کرونا در ایران

  "دلتا" نفس بیمارستان‌های پایتخت را به شماره انداخت/ "لامبدا" پشت دروازه‌ها/ مدیریت سرپایی کرونا! + نقشه و نمودار

   "دلتا" نفس بیمارستان‌های پایتخت را به شماره انداخت/ "لامبدا" پشت دروازه‌ها/ مدیریت سرپایی کرونا! + نقشه و نمودار

  به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت»
  درحالی رکوردهای کرونایی در سال ۱۴۰۰ یک به یک شکسته می‌شود که برخی از کارشناسان براین باورند که با شماره افتادن نفس‌های مراکز درمانی پایتخت؛ آن‌روی سکه "دلتا" در پیک پنجم با هزینه‌ای سنگین درحال نمایان شدن است.

   آمارهای روزانه رسمی منتشر شده از شرایط همه‌گیری در سراسر ایران نشان می‌دهد در تابستان 1400 ظاهرا رقابت‌ با ویروس منحوس نفسگیرتر شده رکوردهای گذشته یک به یک در پیک پنچم با ویروس دلتا با فاصله‌ای معنادار درحال شکسته شدن است؛ اتفاقی که دیگر نمی‌توان از آن به عنوان زنگ هشدار یاد کرد بلکه به اعتقاد کارشناسان این خود بحران است که بر سراسر ایران سایه افکنده.

  کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه می‌گویند اگرچه نظام بهداشت و درمان ایران در 18 ماه اخیر یعنی از ابتدای همه‌گیری تا امروز با فداکاری‌های گسترده در مقابل ویروس منحوس ایستادگی کرده و با تمام توان مقابله کرده اما فرسایشی شدن این روند و البته جهش‌های مختلف ویروس احتمال کاهش تاب‌آوری کادر درمانی را پررنگ‌تر کرده است.

  این گروه معتقدند به دلیل طولانی شدن دوره همه‌گیری و مشکلاتی که در مدیریت دوران وجود داشته اکنون همکاری هموطنان که یکی از کلیدی‌ترین نکات است نیز به سطوح پایینی رسیده و همین روند زمینه‌ساز کاهش توانمندی ارایه خدمات کادر درمانی به دلیل کمبودهای زیرساخت، منابع انسانی و ... بوده است و شاهد مثال آن نیز به شماره افتادن نفس مراکز درمانی در اغلب نقاط کشور به‌خصوص تهران است.

  به گفته این گروه در شرایط فعلی راه اندازی مراکز درمانی موقت و صحرایی یکی از مهمترین سیاست‌ها است چون در شرایطی که کمبود تخت و امکان بستری بیماران به‌خصوص در کلانشهرها به دلیل تراکم بالای جمعیتی وجود دارد اجرای برنامه درمان سرپایی یعنی به استقبال بحران رفتن است.

  کارشناسان براین باورند نباید تجارب منفی گذشته را دوباره در پیک پنجم با ویروس دلتا تجربه کنیم چون هزینه‌ای گزاف به بدنه جامعه تحمیل می‌شود و از آنجا که دیدیم درمان سرپایی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی بیماران برای اجرای قرنطینه، موفقیت آمیز نبود و نزدیک به 40 هزار نفر با تست مثبت کرونا در جامعه آزادانه تردد داشتند؛ این‌بار نباید دوباره همان سیاست را اجرایی کنیم؛ چون دلتا قدرت سرایت بسیار بالاتری دارد و می‌تواند بحران آفرین باشد.

  47 درصد آمار بستری مراقبت‌های ویژه مربوط به تهران است

  این گروه تاکید دارند برای رسیدن به واقعیت فعالیت دلتا در سراسر ایران فقط کافی است به شرایط پایتخت توجه داشته باشیم تا دریابیم در سایر نقاط کشور اوضاع به چه صورت است؟ در این زمینه اظهار نظر رئیس شورای شهر تهران روز گذشته درباره تعداد موارد فوتی که اعلام کرد:"روزانه 150 فوتی ناشی از کرونا در تهران داریم" می‌تواند اولین نشانه از واقعیت بحران باشد.

  از سوی دیگر علیرضا زالی فرمانده ستاد کرونای تهران روز گذشته با اشاره به بستری 2600 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه منطقه گفت: ثبت رکورد ارایه خدمات سرپایی به 19000 مراجعه کننده یکی از نشانه‌های وضعیت متفاوت پیک پنجم با سایر پیک‌ها است و احتمالا این روند تا دو هفته آینده نیز ادامه دارد.

  کارشناسان می‌گویند: نکته قابل توجه در اظهارات زالی مربوط به تعداد بستری‌های بخش مراقبت های ویژه تهران است که با یک حساب سرانگشتی و مقایسه آن با تعداد کل بستری مراقبت‌های ویژه کشوری مشخص می‌شود نزدیک به 47 درصد کل بستری‌های مراقبت‌های ویژه در تهران است که تکمیل‌کننده پازل شرایط همه‌گیری در پایتخت، سخنان رئیس شورای شهر است.

  این گروه تاکید دارند، واقعیت این اظهارات نشان می‌دهد سیاست درمان سرپایی واقعا در حال حاضر منطقی نیست و تنها دستاوردش می‌تواند افزایش هزینه‌های مدیریت پیک پنجم باشد مگر اینکه مراکز نقاهت‌گاهی موقت راه‌اندازی شود و بیماران به‌جای درمان سرپایی و اعزام به منزل در این مراکز دوران قرنطینه را سپری کنند.

  کارشناسان معتقدند اطلاعات و آمارهای ارایه شده از تهران پرده از این واقعیت برمی‌دارند که اکنون ویروس منحوس در پیک پنجم با شیب تندی به سمت قله در حرکت است و وزیر بهداشت هم روز گذشته این روند را تایید و برآورد کرده احتمالا تا دو هفته آینده همین روند را تجربه می‌کنیم. روندی که می‌تواند چالشی بسیار بزرگ برای کادر درمانی باشد آنهم درست زمانی که فعالیت ویروس جهش یافته جدیدی به نام "لامبدا" با مشکلات خاص خود حداقل در 30 کشور دهکده جهانی تایید شده و ممکن است دوباره مثل "دلتا" بدون ویزا خود را به ایران برساند.‌‌‌

  کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

  سوغاتی تعطیلات هفته قبل هنوز از راه نرسیده است

  از سوی دیگر کارشناسان با اشاره نا کارآمد بودن تعطیلات 6 روزه اخیر تاکید می‌کنند: اصولا ًتعطیلات برای کاهش جابه‌جایی مردم در سراسر کشور به کار گرفته می‌شود که عموما دو هفته‌ای هستند؛ اما در ایران نه تنها این دوره به تایید مقامات مسئول نادیده گرفته شد بلکه موضوع جابه‌جایی جمعیت مدنظر قرار نداشت و علی‌رغم تمام محدودیت‌ها شاهد افزایش قابل توجه ترافیک جاده‌ای حدود 5 درصد؛ بخصوص از پایتخت به سمت حاشیه خزر بوده‌ایم.

  این گروه همچنین تاکید دارند این درحالی است که با درنظر گرفتن دوره 3 تا 6 روزه نهفتگی این هفته تازه سوغاتی تعطیلات اخیر به مبداء سفر مسافران می‌رسد که در آمارهای سراسری دو روز پایانی هفته کاملا خودنمایی می‌کند . این درحالی است که  بررسی رفتار ویرس نشان می‌دهد با افزایش تعداد نرخ ابتلا به صورت زنجیره‌ای با تاخیری چند روزه سایر شاخص‌ها نیز صعودی می‌شوند که نهایتا گروهی هم فوت خواهند شد.

  کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی با درنظر گرفتن روند افزایشی موارد مراجعه به مراکز درمانی یا همان نرخ ابتلا در اوایل هفته آینده صعودی شدن موارد فوتی دور از انتظار نیست چون اصولا یک چهارم از موارد بستری به دلیل شرایط نا مناسب حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند و از این تعداد نیز گروهی فوت خواهند شد.

  قرنطینه کامل دوهفته‌ای و واکسیناسیون شبانه‌روزی کم‌هزینه‌ترین راهکار

  به گفته این گروه اگر واقعا مسئولان وزارت بهداشت و دولت قصد مدیریت کم هزینه پیک پنجم را دارند بهترین راهکار قرنطینه کامل حداقل کلانشهرها و بستن جاده‌های مواصلاتی با حذف جابه‌جایی مسافران به وسیله سیستم حمل و نقل عمومی است، چون در غیر این صورت روند کند واکسیناسیون و سرعت بسیار بالای شیوع دلتا در نهایت نتیجه‌ای جز تسلیم نظام بهداشت و درمان در مقابل ویروس منحوس ندارد.

  کارشناسان با اشاره به دستاوردهای مناسب موضوع قرنطینه و تعطیلات در بهار 1399 تاکید می‌کنند این بارهم باید همان شرایط و سیاستگذاری‌ها انجام شود با این تفاوت که واکسن هم در اختیار داریم تا با اجرای چنین برنامه‌ای زنجیره انتقال شکسته شده و در کنار افزایش تعداد افراد واکسینه شده ایمنی جمعی ایجاد شود مثل اتفاقی که اغلب کشورها در مهار بیماری افتاده است.

  ‌استان گلستان

  ، وضعیت شیوع کرونا در گلستان بسیار نگران کننده و زعم مسئولان بهداشت و درمان استان، فوق بحرانی است. آمار جان باختگان ناشی از کرونا در استان چند روزی است که دو رقمی شده است.

  طبق آمارهایی که دانشگاه علوم پزشکی استان منتشر کرده متوسط بستری بیماران کرونایی جدید در استان به 300 نفر در روز رسیده است، شرایطی که اگر در چند روز آینده تداوم داشته باشد، وضعیت را در گلستان سیاه‌تر خواهد کرد.

  با وجود اینکه واکسیناسیون کرونا ادامه دارد اما پس از 6 ماه از شروع واکسیناسیون تا کنون فقط 172 هزار دز واکسن در استان تزریق شده است. هرچند در مناطق روستایی استان واکسیناسیون افراد بالای 50 سال هم چند روزی است آغاز شده اما انتظار می‌رود با شیوع گسترده بیماری، روند واکسیناسیون سرعت بیشتری بگیرد.

  در حال حاضر یکهزار و 302 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند و عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در این باره گفته است:  ظرفیت گلستان برای بستری بیماران کرونایی یکهزار و 500 نفر است و چیزی به پر شدن تمام تخت‌های بیمارستانی نمانده، ضمن اینکه کادر درمان خسته‌تر از همیشه است.

  وی  با اشاره به افزایش بیماران بدحال در موج پنجم شیوع کرونا هم گفت: از مجموع بیماران کرونایی بستری در استان  149 نفر بد حال هستند و در آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند که حال 53 نفر از آنان وخیم است.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان درباره افزایش تعداد جان باختگان ناشی از کرونا بیان داشت:  از چند روز قبل و پس از 6 ماه دوباره آمار فوتی‌های کرونا در استان دو رقمی شد و در شبانه روز گذشته نیز 12  بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند که بی سابقه است.

  وی از مردم خواست تا حد امکان در منزل بمانند، در تجمعات و دورهمی‌ها شرکت نکنند، ماسک بزنند و همه پروتکل‌های بهداشتی را به دقت رعایت کنند.

  استان کرمان

   کرمان ، مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 994 مورد است.

  وی با بیان اینکه از این تعداد 561 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 104 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 184 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 63 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 82 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

  سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 221 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 27 هزار 995 مورد رسیده است.

  وی به فوت 29 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 465 نفر رسیده است.

  شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 276 هزار و 228 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 82 هزار و 547 مورد است.

  استان ایلام

  ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 43 هزار و 268 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

  وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 248 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 236 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 68 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 41 هزار و 99 نفر بوده است.

  کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته پنج مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان دو مورد مربوط به شهرستان دهلران، یک مورد شهرستان ایلام، یک مورد شهرستان مهران و یک مورد مربوط به شهرستان دره شهر گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون 824 نفر بوده است.

  استان هرمزگان

  بندرعباس، شرایط کرونایی هرمزگان فوق حاد بوده و بحران عجیبی گریبان این استان را گرفته است.

  در روزهای اخیر حجم مراجعات بیماران کرونایی به بیمارستان‌های هرمزگان بی سابقه و بسیار زیاد بوده به نحوی که میزان افراد بستری به رقم 1136 نفر رسیده است و بسیاری از بیماران مراجعه کننده نمی‌توانند تختی برای بستری شدن پیدا کنند. 

  بی شک اگر تدبیر مناسبی برای کنترل اوضاع وخیم کرونا در این استان صورت نگیرد شاهد افزایش حجم بیماری و جان باختن افراد خواهیم بود. 

  در همین راستا دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا 385393 بوده و متاسفانه روند بیماری کاملا صعودی است.

  وی افزود: حجم مراجعات به بیمارستان‌های هرمزگان بسیار زیاد شده و روزانه شاهد مراجعه بیماران زیادی که به کرونا مبتلا هستند، هستیم این در حالی است که ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کاملا پر شده و تختی برای بستری دیگر وجود ندارد. 

  نوروزیان گفت: در حال حاضر با شکسته شدن مرز 110 بیمار بستری، 1136 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 116 بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 30 بیمار وخیم است. 

  وی تصریح کرد: دیگر نگرانی عمیق ما رشد بی سابقه بیماران مبتلا به کرونایی است که در منازل خود قرنطینه هستند این بیماران نیز با شکستن مرز 14 هزار بیمار به 14453 نفر رسیده‌اند. 

  سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تاکید بر افزایش فوتی‌های کرونایی در این استان گفت: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 13 بیمار دیگر شامل 6 مرد و 7 زن در محدوده سنی 56 الی 87 سال از شهرستان‌های بندرعباس (پنج نفر)، میناب (چهار نفر)، رودان (سه نفر) و کیش یک نفر را گرفت و شمار جان باختگان به 1629 نفر رسید.

  استان آذربایجان غربی

   در ارومیه، با اشاره به فوت 6 نفر دیگر بر اثر کرونا در شبانه روز گذشته اظهار داشت: هم اکنون مجموع فوتی‌ها در آذربایجان‌غربی به چهار هزار و 879 نفر رسیده است.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: همچنین 844 نفر دیگر به تعداد مبتلایان افزوده شدند تا مجموع آنها به 191 هزار و 876 نفر برسد.

  وی افزود: هم اکنون 416 نفر بیمار بستری مشکوک و 171 بستری آی سی یو در بیمارستان‌های سطح آذربایجان‌غربی وجود دارد.

  آقازاده در ادامه گفت: در شبانه روز گذشته 11 هزار و 653 نفر در استان واکسن کرونا دریافت کردند تا مجموع آنها به 337 هزار و 484 نفر برسد.

  وی بیان کرد: همچنان نیز پنج شهر استان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و میزان ابتلای بیماران در شهرهای ماکو، چایپاره، خوی، ارومیه و شاهین‌دژ بیش از همه شهرهای استان است.

  استان خراسان جنوبی

   ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 248 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که در مجموع 126 بیمار جدید شامل 30 مورد بستری و 96 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

  کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 37 مورد از بیرجند، خوسف و درمیان هر کدام یک مورد، زیرکوه و قاینات هر کدام 22 مورد، 11 مورد از فردوس، 2 مورد از بشرویه، 8 مورد از سرایان،  4 مورد از سربیشه، 6 مورد از نهبندان و طبس 12 مورد جدید شناسایی شد.

  وی با بیان اینکه همچنین از 706 تست سریع 224 بیمار جدید شناسایی شد، گفت: در حال حاضر 280 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 152 نفر دارای تست کرونای مثبت هستند که از این تعداد 20 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 8 نفر وخیم است.

  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: در شبانه روز گذشته با ثبت 4 مورد فوت جدید در استان تعداد فوتی‌های کرونا در استان به 950 نفر رسید.

  مهدی زاده گفت: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا، افرادی که واکسن نوبت اول کرونا را دریافت کردند به 92 هزار و 993 نفر رسید و تا کنون 27 هزار و 51 نفر نیز واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

  کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

  کاشان

  ، مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 57 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 51 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و شش بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل پنج و حداکثر 68 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 40 و حداکثر 67 ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

  دلاوری با بیان اینکه تاکنون 702 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 607 بیمار در شهرستان کاشان و 95 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران 341 بیمار به صورت موقت بستری هستند.

  وی از بستری 56 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه یک خانم 69 ساله و آقا 76 ساله در شهرستان کاشان بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

  دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 202 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 521 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون یک هزار و 884 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

  وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.

  استان خراسان رضوی

   در مشهدمقدس با بیان اینکه تفاوتی که پیک پنجم کرونا با سایر پیک‌ها دارد این است که بین پیک چهارم و پنجم هیچ فاصله زمانی نبود و این در حالی است که در دوره‌های قبلی یک فاصله زمانی سه تا چهار ماهه میان پیک‌ها وجود داشت اظهار داشت: این امر سبب شده که پرسنل بهداشت و درمان که به صورت شبانه‌روزی در حال خدمت رسانی به بیماران هستند، فرصت بازیابی قوای جسمانی و روحی را پیدا نکنند و به طور حتم طولانی‌تر شدن زمان پیک آسیب‌هایی را به مدافعان سلامت وارد می‌کند.

  عضو کمیته علمی ستاد کرونا در استان خراسان رضوی با بیان اینکه سیستم سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در روزهای اخیر بیشترین میزان بستری مبتلا به کرونا را در مراکز درمانی تجربه کرده است خاطر نشان کرد: میزان سرایت پذیری سویه دلتا، بسیار بیشتر از سویه‌های قبلی است؛ در حالت عادی 15 دقیقه زمان می‌برد تا ویروس به دو تا چهار نفر منتقل شود اما در حال حاضر این زمان به کمتر از یک دقیقه رسیده است.

  کیانی با بیان اینکه قدرت سرایت پذیری ویروس دلتا کرونا در تجمعات و دورهمی‌ها افزایش می‌یابد تصریح کرد، در حال حاضر مهمترین نگرانی سیستم بهداشت و درمان، کم توجهی مردم نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و حضور در دورهمی‌ها و تجمعات است که این امر زمینه گسترش بیماری را به طور چشمگیری افزایش داده است.

  عضو کمیته علمی ستاد کرونا در استان خراسان رضوی با بیان اینکه سن ابتلا به کرونا در مناطق زیر پوشش دانشگاه کاهش یافته است اظهار کرد: این امر به دلیل انجام واکسیناسیون گروه های بالای 60 سال است بنابراین سالمندان و گروه‌های هدف که تاکنون موفق به دریافت واکسن نشده‌اند به نزدیک‌ترین پایگاه واکسیناسیون مراجعه کنند.

  وی بیان کرد: واکسن شاید یک عارضه نادر داشته باشد اما در کل 502 هزار واکسن که به مردم تزریق شده تعداد محدودی دچار عارضه شده‌اند بنابراین مردم نباید به خاطر نگرانی از عوارض واکسن از دریافت آن امتناع کنند.  

  وی بیان کرد: تزریق واکسن عمومی یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های کنترل بیماری است از همین رو از اصحاب رسانه در خواست می‌کنیم تا نهضت اطلاع رسانی در زمینه واکسیناسیون را ایجاد کنند تا جمعیت در معرض آسیب بالای 60 سال همگی برای دریافت واکسن اقدام کنند.

  عضو کمیته علمی ستاد کرونا خراسان رضوی با اشاره به اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شرایطی که می‌تواند خطراتی را برای افراد به همراه داشته باشد یک مسئولیت اجتماعی است تصریح کرد: در حال حاضر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی زیر 50 درصد است در حالی که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی حداقل باید به 80 برسد.

  وی گفت: در حال حاضر متاسفانه با وجود روبرو شدن با کرونای نوع دلتا اما  نوعی ساده انگاری و عادی انگاری در برابر کرونا در جامعه ایجاد شده است و آمار مبتلایان و بستری و مرگ و میر بیماران را نادیده می گیرند.

  استان گیلان

   روند تصاعدی بیماری کرونا در استان گیلان سبب شده تا شمار بستری‌شدگان در پیک پنجم در حال پیشی گرفتن از پیک چهارم باشد به طوری‌که اکنون بیش از هزار بیمار کرونایی در استان بستری هستند.

  حدود 300 بیمار کرونایی روزانه به آمار بستری‌شدگان بیمارستان‌های استان گیلان افزوده می‌شود و بیش از هزار و 500 بیمار کرونایی سرپایی نیز در مراکز درمانی گیلان بررسی می‌شوند.

  آمار فوت‌شدگان کرونا در استان گیلان که در روزهایی از ماه گذشته به صفر رسیده بود در هفته‌های اخیر افزایش تصاعدی داشته و روز گذشته 15 بیمار مبتلا به کرونا در استان گیلان فوت کردند.

  از طرفی شیوع سویه‌های جهش‌یافته کرونا در گیلان نظیر دلتا کرونا و کرونای هندی به‌دلیل سرعت سرایت و شدت علائم، شرایط استان را بحرانی‌تر کرده است به طوری‌که تعداد بیماران بدحال کرونایی افزایش روزافزون دارد.

  این در حالی است که بیمارستان‌های استان گیلان مملو از بیماران کرونایی شده است و بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها نیز ظرفیت بستری بیماران بدحال جدید را ندارد و بیماران بدحال منتظر خالی شدن تخت‌های این بخش هستند.

  همچنین در پی افزایش شمار بستری‌شدگان کرونایی و در راستای مدیریت تخت‌های بیمارستانی، بخشی از بیماران داخلی بیمارستان رازی رشت به مرکز پورسینا منتقل شدند. 

  استان قزوین

  ، آمار بستری‌های کرونایی در قزوین در 24 ساعت اخیر به 566 نفر رسید و به این ترتیب تخت‌های بیمارستانی ما در پلن B به زودی پر خواهد شد. به طوری که اگر 34 نفر دیگر به این آمار اضافه شود، کل 600 تخت مخصوص بیماران کرونایی در استان اشغال خواهد شد و دانشگاه علوم پزشکی مشغول به عملیاتی کردن پلن C و افزودن 200 تخت دیگر به سهمیه تخت‌های ویژه بستری کرونایی‌ها خواهد شد. 

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به بحرانی شدن وضعیت تخت‌های بیمارستانی در طی روزهای اخیر اظهار داشت: با وجود اینکه آمار ابتلا و بستری‌ روزانه کرونایی ما در شبانه‌روز اخیر کاهش یافته، اما کاهش آمار بهبودیافتگان ما در طی همین مدت سبب شد که وضعیت تخت‌های بیمارستانی ما بدتر از گذشته شود.

  پیمان نامدار از بستری شدن 138 بیمار کرونایی جدید در شبانه‌روز گذشته خبر داد و گفت: بنابراین آمار بستری‌های روزانه در قیاس با روز قبل 9 درصد کاهش داشته است. ضمن اینکه در 24 ساعت اخیر 560 مبتلای کرونایی جدید در سطح استان شناسایی شد که نسبت به روز قبل 18 درصد (125 نفر) کمتر است؛ اما در کل این میزان ابتلای روزانه بسیار بالاست و نشان می‌دهد که موج افزایشی بستری‌ها به این زودی‌ها فروکش نمی‌کند.

  سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان با اشاره به افزایش 33 درصدی آمار مرگ‌ومیر کرونایی در 24 ساعت اخیر اضافه کرد: در این بازه زمانی 4 بیمار کرونایی به علت علایم شدید ابتلا فوت کردند. در ضمن آمار بیماران بدحال زیر دستگاه ونتیلاتور هم نسبت به روز قبل یک نفر بیشتر شده و به 32 بستری رسیده است.

  نامدار همچنین از کاهش 31 درصدی آمار بهبودیافتگان کرونایی خبر داد و گفت: در شبانه‌روز گذشته 77 بیمار را با علایم قطعی نقاهت از بیمارستان‌ها مرخص کردیم که نسبت به روز قبل این آمار 35 نفر کمتر بوده است. با این حال میزان بهبودیافتگان وضعیت مناسبی دارد و موضوع کار ما جلوگیری از افزایش آمار بستری‌های کرونایی است.

  وی ادامه داد: در ضمن موارد محتمل و مشکوک به ابتلای استان قزوین نسبت به دیروز 48 نفر بیشتر شده و به مجموع 15 هزار و 435 نفر رسیده است که سبب شده بستری‌های موقت ما 3 نفر بیشتر شده و به 667 نفر برسد.

  استان همدان

  در همدان، اظهار داشت: با شناسایی 423 بیمار جدید مبتلا به کرونا در  استان، مجموع بیماران بستری مثبت به 19 هزار و 697 و بیماران سرپایی مثبت به 50 هزار و 13 نفر رسیده است.

  وی تصریح کرد: از ابتدای همه‌گیری ویروس تاکنون  2 هزار و 332 بیمار کرونایی‌در استان جان خود را از دست داده‌اند.

  سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان درباره وضعیت بیماران بستری در بیمارستان‌های استان گفت: از ابتدای اپیدمی کرونا تاکنون تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های اسدآباد 894، بهار یک هزار و 39، تویسرکان یک هزار و 77، رزن 821، درگزین 297، فامنین 328 و کبودراهنگ یک هزار و 84 نفر است.

  طاهری افزود: تاکنون سه هزار و 663 نفر در ملایر، 2 هزار و 444 نفر در نهاوند و هفت هزار و 585 نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده‌اند.

  استان بوشهر 

  در بوشهر ، از سرعت انتقال ویروس کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: سرعت ابتلا ویروس کرونا در استان بوشهر حیرت‌آور و 60 درصد از تست‌های انجام شده مثبت است.

  دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه روز گذشته 628 نفر مثبت جدید بر بیماران کرونایی استان افزوده شد گفت: سرایت بیماری کرونا در استان افزایش یافته که استفاده مداوم از ماسک امری ضروری است و در این راستا از سفرهای غیرضروری و حضور در تجمعات پرهیز شود.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از تعطیلی بازار گناوه خبر داد و بیان کرد: فرماندار این شهرستان به سبب وضعیت خطرناک کرونایی همه بانک‌ها، ادارات و فروشگاه‌های گناوه را تا اطلاع ثانوی تعطیل کرد.

  وی با اشاره به اشغال بیش از 95 درصد تخت‌های بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر خاطر نشان کرد: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر به 629 نفر رسیده است.

  کشمیری با بیان اینکه روز گذشته 136 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند افزود: از این تعداد ابتلای 71 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

  وی با اشاره به اینکه اکنون 55 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 19 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

  دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از ثبت 7 فوتی دیگر به سبب کرونا خبر داد و بیان کرد: 4 آقا و 3 خانم به سبب ابتلا به کرونا جان باختند و تعداد فوتی‌های کرونایی استان بوشهر تاکنون به یک‌هزار و 397 نفر رسید.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 101 بیمار کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 68 نفر از آنها مثبت قطعی بودند.

  استان فارس

  ب، اعلام وضعیت اضطراری و درخواست تعطیلی عمومی که روز گذشته از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز مطرح شد نشان از یک بحران در استان فارس دارد، بحرانی که اگر مراقب نباشیم دیر یا زود تبدیل به فاجعه‌ای غیرقابل جبران می‌شود. 

  کرونا در استان فارس رو به گسترش است، آمار مبتلایان، جان باختگان و بستری‌ها به شکل تصاعدی بالا می‌رود و در این میان تنها با پرهیز از تجمع، دورهمی‌های خانوادگی و رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی است که می‌توانیم جلوی این غول کرونا ایستادگی کنیم. 

  براساس آخرین اخبار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مجموع بیش از یک میلیون و 184 هزار و 676 مورد تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده است که از این تعداد، یک میلیون و 59 هزار و 512 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه و با بررسی نمونه‌های انجام شده، 311 هزار و 4 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

  همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون، 125 هزار و 164 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 22 هزار و 242 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 333 هزار و 246 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

  در 24 ساعت گذشته 456 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شدند و هم اکنون 2 هزار و 743 نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند، از این تعداد 308 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

  در 24 ساعت گذشته 27 خانوداه دیگر داغدار این بیماری شدند و مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به پنج هزار و 103 نفر رسید. 

  استان سمنان

   نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار داشت: بر اساس آمارهای دریافتی از دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان پیرامون آخرین وضع شیوع بیماری کرونا ویروس مشخص شد که از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون، 31هزار و 269مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی پی.سی.آر در مجموعه زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده است.

  وی گفت: در 24ساعت (از چهارم تا پنجم مردادماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 40بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید-19در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بیان کرد: بدین ترتیب، مجموع بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به هفت هزار و 287نفر رسید و 23هزار و 982بیمار نیز به‌صورت سرپایی شناسایی شدند.

  دانایی خاطرنشان کرد: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید-19از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به 6هزار و 229نفر رسیده است.

  استان اصفهان

  اصفهان، آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 4833  نفر بودند که 1913 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

  وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 398 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت 323  بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

  سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 2250 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 315 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

  وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 22 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 18  نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

   

  نظرات بینندگان
  نظرات شما