دوشنبه 05 مهر 1400 - Mon 27 Sep 2021
 • تبیین خنثی‌کننده هجمه تبلیغاتی دشمن است؛ دانشجویان روشنگری کنند/ اصل قطعی در جهاد تبیین تکیه بر شیوه‌های اخلاقی و پرهیز از دشنام، تهمت و فریب است

 • عذرخواهی وزیر راه از زائران اربعین/ وعده رستم قاسمی برای برخورد با هواپیمایی العراقیه

 • راز جذبه مواضع انقلابی علامه حسن زاده چیست؟!

 • پیام رهبر انقلاب به نخستین اجلاسیه سراسری راویان ایثارگر

 • شرط اصلاح‌ طلبان برای احمدی‌ نژاد چیست؟

 • حافظ در باره شهید سلیمانی چه گفته بود؟!

 • نباید چرتکه انداخت که چقدر در آموزش و پرورش هزینه شده است/ شأن معلمان مورد توجه قرار بگیرد

 • نظم نوین جهانی در سایه شانگهای و اوکوس/ تحکیم روابط اروپا با چین و روسیه، پاسخی به خنجر از پشت امریکا

 • قفل سکوت درپرسپولیس شکسته شد/افشاگری مرد جنجالی ازدستهای پشت پرده مافیا در باشگاه

 • تیرخلاص مجیدی به شورشیان در استقلال/تکلیف لیست اخراجی ها در استقلال مشخص میشود

 • خانه تکانی به سبک یحیی در پرسپولیس/خط قرمز یحیی روی سه بازیکن نیمکت نشین سرخ پوشان +اسامی

 • علت سه‌رقمی بودن مرگ‌ومیرها/ دوز سوم را چه افرادی باید بزنند؟

 • چین و آمریکا در آستانه جنگی شدید قرار دارند / اگر بایدن تسلیم لابی پنتاگون شود جنگ جهانی سوم شعله‌ور خواهد شد

 • شباهت های باور نکردنی میان لیدر اصلاحات و اشرف غنی!/ناگفته هایی از شب حمله بوش به کابل

 • مدیرعامل جدید استقلال انتخاب شد

 • افشاگری معاون استقلال درباره جدایی یک ستاره/ فقط به خاطر حرف‌های عبدیان رفت ا

 • مواضع رئیسی محکم و مبتنی‌ بر عقلانیت بود/ نباید با عجله و بدون نقشه راه به مذاکرات پیوست

 • خون مطهر شهدا حقانیت جمهوری اسلامی را بر جبین تاریخ ثبت کرد/ هرجا تلاش مخلصانه باشد پیروزی و سربلندی نیز هست

 • خبر خوشحال کننده برای هواداران پرسپولیس /سه شاه ماهی پرسپولیسی در انتظار رونمایی (عکس)

 • شوک بزرگ به هواداران استقلال / شاه ماهی محبوب استقلال هم رفتنی شد /مقصدبعدی این پدیده استقلال کجاست؟

 • |ف |
  | | | |
  کد خبر: 253738
  تاریخ انتشار: 26/تير/1400 - 13:28

  صفر تا صد ثبت‌نام کلاس اولی‌ها

  فرآیند ثبت نام مدرسه برای اولیا همواره مسیری پر فراز و نشیب بوده است و این شرایط برای کلاس‌اولی‌ها بیشتر خودنمایی می‌کند.

  صفر تا صد ثبت‌نام کلاس اولی‌ها

  به گزارش پایگاه خبری «حامیان ولایت»حدود دو ماه تا شروع سال تحصیلی جدید باقی مانده است و آنطور که شرایط نشان می‌دهد همچنان ملاحظات مربوط به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی حتی در صورت بازگشایی مدارس و آموزش حضوری برقرار خواهد بود.


  البته آنچه در این شرایط موجب بلاتکلیفی شده،  ساز ناکوک  شرایط آموزشی  با اوضاع و احوال  خاص این روزها یعنی قرار گرفتن در سومین سال تحصیلی کرونایی است،  شرایطی که همچنان دو راهی و بلاتکلیفی‌هایی  را برای خانواده‌های دانش آموزان  مقاطع مختلف تحصیلی به ویژه نوآموزان  کلاس اولی  رقم زده است.

  کلاس اولی‌هایی که اولیای آنها در کنار دغدغه حفظ سلامتی در مقابله  با کرونا، به دلیل شرایط سنی این طیف از دانش آموزان، نگران وضعیت آموزشی فرزندانشان هم هستند چراکه  آنها نه دوره پیش دبستانی قابل توجهی طی کرده‌اند و نه تصویر روشنی از مدرسه  برایشان ایجاد شده است.

  براساس اعلام معاون آموزش ابتدایی امسال یک میلیون و ۵۴۶ هزار نوآموز ۶ سال تمام داریم که باید در کلاس اول  دبستان ثبت نام شوند.

  در این بسته خبری به مهم ترین شرایط و ضوابطی که نوآموزان کلاس اولی برای برداشتن نخستین گام‌های علمی خود در دوران تحصیل نیاز دارند،  اشاره کرده‌ایم.

  کدام کودکان مشمول نام نویسی در دوره اول ابتدایی می‌شوند؟

  براساس ضوابط موجود برای نام نویسی نوآموزان  کلاس اول، حداقل سن ثبت نام ۶ سال تمام است؛ یعنی متولدین قبل از اول مهر١٣٩۴می توانند برای پایه اول ابتدایی ثبت نام کنند، البته برای آن دشته از دانش آموزانی  هم که به هر دلیل بازمانده  از تحصیل درمقطع اول ابتدایی هستند،  حداکثر سن ورود به پایه اول، در مدارس شهری، ٩ سال تمام و در مناطق روستایی ١١ سال تمام است،  براین اساس یعنی متولدین بعد  از اول مهر ١٣٨٩در مناطق روستایی امکان تحصیل در کلاس  اول را دارند.

  نام نویسی کلاس اولی ها از اوایل خرداد آغاز و تا حدود شهریور ادامه پیدا می‌کند البته که قریب به اتفاق اولیا برای نام نویسی درمدارس در این برهه زمانی دست به کار شده‌اند اما آن گروه از خانواده هایی که قصد ثبت نام فرزندانشان  در مدارس خاص همچون  مدارس شاهد را دارند، هنوز در تکمیل فرایند  ثبت نام میان پذیرش یا رد نام نویسی فرزندشان بلاتکلیف مانده اند، مشکل محدوده بندی مناطق برای ثبت نام مدرسه هم که تا حدی با مجازی شدن آموزش ها تعدیل شده بود، امسال  جایش را به پیش ثبت نام اینترنتی داد که گویا مانند دیگر سامانه‌های راه‌اندازی شده در ایام کرونا تا رسیدن به یک مجموعه کامل و کارا هنوز راه بسیاری در پیش دارد.

   

  انجام سنجش سلامت؛ مجوز ورود برای ورود به کلاس اول

  طرح سنجش سلامت نوآموزان نزدیک به سه دهه ای می شود که برای نوآموزان ورود به مدرسه مجوز ورودشان خواهد بود و بدون انجام این مرحله، نام نویسی میسر نمی شود. البته که ۴‌-۵ سالی است سنجش سلامت نوآموزان پیش دبستانی هم امکان پذیر شده است تا زمان مداخلات بهنگام  در مواجهه با مشکلات سلامت کودک کاهش یابد.

  الزامات  ثبت نام کلاس اولی‌ها به این ترتیب خواهد بود که نزدیکترین مدرسه محل سکونت انتخاب و ثبت‌ نام موقت و دریافت نوبت برای سنجش سلامت انجام می‌شود سپس بنا بر نوبت گیری انجام شده،  نوآموز برای انجام  تست سنجش به مراکز معرفی شده مراجعه کرده و تحت آزمایش های شنوایی،  بینایی،  آمادگی تحصیلی،  سلامت جسمانی  و غربالگری تحصیلی  قرار می‌گیرد و امسال سنجش حرکات اصلاحی و شناسایی  بیماری های خاص  هم در این معاینات  سنجیده می‌شود.

  چنانچه  نوآموز در تست سنجش سلامت که بنا بر تعرفه رسمی آموزش و پرورش امسال با هزینه ای معادل ۵٠ هزار تومان انجام می‌شود،  با مشکلاتی مواجه باشد به انجام آزمایش های تخصصی ارجاع  داده خواهد شد و اگر در این مرحله هم مشکلات سلامت او تایید شود، به مدارس دانش آموزان با نیازهای ویژه ارجاع داده می‌شود.

  ثبت سفارش کتاب درسی به شرط نام نویسی در مدرسه

  براساس برنامه‌ریزی که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به عنوان متولی توزیع کتاب و برنامه درسی دارد،  ثبت سفازش کتاب‌های درسی کلاس اولی‌ها، هفتمی‌ها و دهمی‌ها از ششم تیرماه آغاز شده است و تا شهریور ادامه دارد.

  ثبت نام کتاب درسی می‌تواند از طریق مدرسه در قالب ثبت سفازش گروهی یا به طور انفرادی از سوی خانواده نوآموز  از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به نشانی irtextbook.ir انجام شود.

  برای ورود به این سامانه کد ملی دانش‌آموز، نام کاربری و ۶ رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموز، رمز عبور ورود به سامانه در نظر گرفته و قیمت مصوب یک مجموعه کامل کتاب درسی ٢٩ هزار و ۵٠٠ تومان اعلام شده است و مدارس هم درصورت ثبت سفارش گروهی  نباید مبلغی بیش از این قیمت را دریافت کنند.

  جبران خلأهای یادگیری و تهیه بسته آموزشی

  شرایط خاص دو سال اخیر موجب شد تا دانش آموزان با کلاس‌های مجازی و با فراز و نشیب بسیار دوران تحصیل را سپری کنند و این اوضاع و احوال برای نوآموزان پیش‌دبستانی که اجباری هم در گذران این دوره ندارند، برای قریب به اتفاق نوآموزان نادیده گرفته شد یا آنکه کم و بیش مجازی پیش رفت و بنا بر اقتضائات سن و سال راندمان  چندانی برایشان نداشت.

  در این مورد حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی اعلام کرد که بخشنامه‌ای برای آمادگی تحصیلی نوآموزان کلاس اولی از خرداد به ادارات کل استان‌ها از سوی وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد و بر اساس این بخشنامه دوره‌های آموزشی در خرداد و تیر برای نوآموزان بنا بر وضعیت شیوع کرونا به صورت حضوری و غیرحضوری برگزار می‌شود.

  او تاکید کرد که اگر خانواده‌ها به هر دلیلی امکان نام نویسی  برای این دوره ها  را نداشتند می توانند از طریق سامانه سیدا  نانونویسی داشته باشند و این دوره ها را تا شهریور دنبال کنند.

  برنامه‌ریزی ها در روند ثبت نام کلاس اولی ها در ظاهر فرآیندی طبقه بندی شده و روتین محسوب می‌شود اما آنچه خانواده ها در عمل تجربه می‌کنند به ویژه در این ایام کرونا متفاوت با برنامه‌ریزی‌های بدون کم و کاست نام برده است و بروکراسی های اداری، نبود زیرساخت مناسب کارهای مرتبط با سامانه‌ ها و برنامه‌ریزی های کم دقت در روند انجام ثبت نام نوآموزان عمده مشکلاتی است که اولیای کلاس اولی ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

  نظرات بینندگان
  نظرات شما