پنجشنبه 06 آبان 1400 - Thu 28 Oct 2021
 • زلزله خرید نقل و انتقالاتی استقلال در برزیل/خبر غوغای خرید جذاب استقلال در فیفا

 • زلزله پرسپولیس در باشگاه استقلال/پیشنهاد میلیاردی یحیی به ستره جنجالی استقلال

 • اتش بازی مجیدی در لیگ برتر/حضور اقای گل لیگ یک برزیل در باشگاه استقلال

 • نشست وزرای امورخارجه کشورهای همسایه افغانستان

 • فیلم/ بیانات رهبر انقلاب در کنگره‌ شهدای زنجان

 • ارزش شهیدان قابل محاسبه‌ نیست/ شهر باید به نام شهیدان مزیّن باشد/ شوراهای شهر بدانند که شهر با نام چه کسانی مفتخر می‌شود

 • پوستتان را با آب برنج بشویید

 • سوخت و ساز بدن چگونه است؟

 • تحریم حزب‌الله لبنان از سوی دولت کوزوو

 • فیلم/ از سرگیری مذاکرات برجام بدون آمریکا

 • درگیری شاه ماهی استقلال با مجیدی/اخراج سه بازیکن پرحاشیه از استقلال به دستور مجیدی

 • دردسر تازه گریبان گیر پرسپولیس و یحیی/پرسپولیس یک قدم تا محرومیت اسیایی

 • رونمایی یحیی از ترکیب جنجالی پرسپولیس/ستاره جنجالی استقلال در ترکیب متفاوت پرسپولیس

 • درگیری حواشی بازیکن جنجالی در استقلال/خط قرمز مجیدی روی ستاره پرحاشیه ابی پوشان

 • تیرخلاص یحیی به پیکره استقلال و مجیدی/مهاجم جنجالی استقلال به پرسپولیس پیوست

 • از اعتراضات مردمی تا حملات تروریستی

 • شوک غیرمنتظره برای هوادران استقلال/مرد شماره یک ابی پوشان از استقلال جداشد

 • اتش بازی پرسپولیس در زمین استقلال/کایپتان ابی پوشان درچند قدمی پرسپولیس

 • وعده جذاب یحیی برای هواداران پرسپولیس/لژیونر تیم ملی در چند قدمی سرخ پوش شدن

 • چگونه اصولگرایان بزرگترین منتقد علیرضا زاکانی شدند؟

 • |ف |
  | | | |
  کد خبر: 17711
  تاریخ انتشار: 06/دي/1394 - 11:22
  پایگاه خبری حامیان ولایت/سیاسی

  همه کاندیداها باید احراز صلاحیت شوند

  رحمانی فضلی در گفتگوی ویژه خبری گفت: در فضای مجازی نباید تبلیغات انتخاباتی سازمان یافته‌ای صورت بگیرد/ اسامی قطعی نامزدهای انتخابات مجلس ۲۷ بهمن‌ماه اعلام می‌شود.

  همه کاندیداها باید احراز صلاحیت شوند

  "رحمانی فضلی "وزیر کشور امشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری 5 دی ماه به بررسی موضوع انتخابات در پیش رو پرداخت.

  بنابر گزارش باشگاه خبرنگاران، رحمانی فضلی وزیر کشور در ابتدا در پاسخ به سؤال اول مجری برنامه مبنی بر این که چند نفر درگیر موضوع تأیید صلاحیت‌های انتخابات هستند گفت: تشکیل هیئت‌های اجرایی از مسائل مهمی است که به آن پرداخته‌ایم لذا با شورای نگهبان هماهنگ هستیم تا امور به خوبی صورت گیرد.

  وزیر کشور با اشاره به تاریخچه ثبت‌نام از مجلس دوم تا کنون گفت: در مجلس هشتم از 8 هزار و 172 نفر در مجلس نهم 5 هزار و 293 نفر و اکنون نیز بیش از 12 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند که در این دوره شاهد رشد ثبت‌نام کنندگان بودیم.

  وی با اشاره به این که این نشاط سیاسی تا انتخابات نهایی ادامه پیدا خواهد کرد افزود: 207 شعبه اصلی کارها را به خوبی انجام می‌دهند و از سوی دیگر 800 شعبه فرعی نیز مشغول به فعالیت هستند.

  رحمانی فضلی تاکید کرد: بررسی صلاحیت بیش از 12 هزار داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی از امروز آغاز شده است.

  وزیر کشور با اشاره به این که 900 هزار نفر در هیئت‌های اجرایی مشغول به فعالیت هستند به گونه‌ای که آن‌ها آموزش‌های لازم را از 6 ماه قبل دیده‌اند همچنین فرمانداران و استانداران هم نیز آموزش‌های لازم را کسب کرده‌اند.

  وی با اشاره به این که باید با مرکز آمار و ثبت احوال هماهنگی‌های لازم صورت گیرد تا عدد نهایی واجدین شرایط به اطلاع مردم رسانده شود.

  رحمانی فضلی با اشاره به این که هیئت‌های اجرایی ده روز فرصت دارند تا نتایج را اعلام  کنند گفت: از 4 دستگاه مربوط به نیروی انتظامی، قوه قضاییه، ثبت احوال و وزارت اطلاعات استعلام صورت می‌گیرد.

  وزیر کشور با اشاره به این که باید در مقابل همه نامزدها پاسخگو باشیم گفت: در صورتی که احراز شرایط نشد باید به آن‌ها پاسخگو باشیم.

  وی با اشاره به این که ثبت احوال به بررسی هویت افراد می‌پردازد گفت: نیروی انتظامی نیز به بررسی سوابق افراد خواهد پرداخت.

  رحمانی فضلی با اشاره به این که از روز اول ثبت‌نام استعلام‌ها را آغاز کرده‌ایم افزود: هیئت‌های اجرایی اگر لازم باشد به صورت سه شیفت نیز کار خواهند کرد.

  وزیر کشور اظهار داشت: در خصوص نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان افرادی که احراز صلاحیت شدند و تقاضای رسیدگی مجدد دارند  از تاریخ 10 بهمن به مدت 5 روز فرصت دارند که نسبت به عدم احراز شرایطشان اعتراض کنند که معمولاً رسیدگی مجدد برای احراز شرایط مجدد آن‌ها ده روز زمان می‌برد و نهایتاً ما 21 بهمن‌ماه نتایج را اعلام عمومی می‌کنیم ضمن این که نامزدهای احراز شرایط شده به مدت دو هفته فرصت دارند که تبلیغات انتخاباتی خود را انجام دهند از 6 اسفندماه ما ممنوعیت تبلیغات را برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری خواهیم داشت.

  وی در ادامه به روند احراز صلاحیت نامزدهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی از امروز یعنی 5 دی ماه آغاز شده و هم اکنون اسامی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی برای دستگاه استعلام دهنده ارسال شده که آن‌ها نیز باید تا 14 دی ماه نتایج را به ما اعلام کنند و نهایتاً ابلاغ مراتب عدم احراز شرایط داوطلبان در تاریخ 15 دی ماه به نامزدها ابلاغ خواهد شد و آن‌هایی که احراز صلاحیت نشده‌اند می‌توانند به هیئت نظارت استان شکایت و اعتراض کنند ضمن این که رسیدگی به شکایت این افراد توسط هیئت نظارت استان تا 26 دی ماه باید انجام شود و اعلام قطعی اسامی نامزدها به مراکز حوزه‌های انتخابیه توسط وزارت کشور از 27 دی ماه تا 16 بهمن‌ماه خواهد بود.

  رحمانی فضلی ادامه داد: اسامی قطعی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی 27 بهمن‌ماه اعلام می‌شود و نامزدها از 29 بهمن‌ماه لغایت 5 اسفند به مدت 1 هفته فرصت دارند تا تبلیغات انتخاباتی خود را انجام دهند.

  وزیر کشور در ادامه در خصوص برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی نیز اظهار داشت: 90 درصد انتخابات تاکنون الکترونیکی بوده اما دولت در حال حاضر تصمیم گرفته که اخذ و شمارش آرا نیز در 9 کلان‌شهر به صورت الکترونیکی انجام شود.

  وی یادآور شد: البته در انتخابات ریاست جمهوری اخذ و شمارش آرا در 14 شهرستان‌ها به صورت الکترونیکی انجام شده بود اما از آن جا  که در انتخابات مجلس تعداد نامزدها بیشتر است این اتفاق تا کنون نیفتاده بود.

  رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی از ابتدای کار کمیته مشترکی را برای انجام این کار به شورای نگهبان تشکیل دادیم.

  وزیر کشور همچنین بیان داشت: برای این که مشکل تراکم در حوزه‌های اخذ رأی در تهران را حل کنیم می‌توانیم تعداد این دستگاه‌ها را در شعب اخذ رأی بیشتر کنیم ضمن این که اخذ رأی به صورت دست‌نویس نیز پیش‌بینی‌شده تا در صورت وجود مشکل بتوانیم از آن طریق اخذ رأی را انجام دهیم.

  وی در ادامه در خصوص تعامل وزارت کشور با شورای نگهبان در روند برگزاری انتخابات نیز اظهار داشت: ما با شورای نگهبان به توافقات خوب و تعاملات سازنده‌ای رسیده‌ایم و به این توافق رسیدیم که هر نهاد متناسب با قانون در حوزه خودش کارش را انجام دهد.

  رحمانی فضلی با بیان این که شورای نگهبان در روند اجرا بر اقدامات وزارت کشور نیز نظارت خواهد داشت گفت: در حوزه نظارت، شورای نگهبان قانون و تکالیف خاص خود را دارد ولی در مراحل مختلف یعنی از مراحل اولیه برگزاری انتخابات ما نشست‌های مختلفی را با شورای نگهبان داشته‌ایم و تا کنون نیز با توافق خیلی خوبی کار را پیش بردیم که یکی از نمودهای آن را می‌توانیم تشکیل هیئت‌های اجرایی نام ببریم چرا که همیشه قرار بود هیئت‌های اجرایی تشکیل شود رفت‌وآمد بسیاری بین شورای نگهبان و وزارت کشور صورت می‌گرفت که در این دوره ما این مسئله را نداشتیم.

  وزیر کشور تاکید کرد: در حوزه بررسی صلاحیت‌ها نیز هم شورای نگهبان، هم وزارت کشور و هم هیئت‌های اجرایی قبول کردیم که حول اختیارات و ضوابط قانونی این کار صورت گیرد.

  وی در ادامه در تشریح روند نظارت و بازرسی بر اجرای کار انتخابات نیز اظهار داشت: در عرصه انتخابات، نامزدها، دستگاه‌های اجرایی، دستگاه‌های نظارتی و هم مردم صاحب حق هستند که در این راستا فرمانداری‌ها به عنوان کسانی که وظیفه اجرا بر عهده دارند در شعب اخذ رأی نماینده خواهند داشت که کار نظارت را انجام خواهند داد و شورای نگهبان و نامزدهای انتخاباتی نیز در هر یک از شعب ناظر خواهند داشت ضمن این که در کنار این‌ها به وزارت کشور اختیار داده شده که وزارت کشور نیز بازرسانی را برای نظارت بیشتر به شعب اعزام کند که بر این اساس امسال تصمیم گرفتیم که برای همه حوزه‌ها بازرس بگذاریم تا بر روند کار نظارت شود تا خدایی نکرده اتفاقی بر خلاف قانون پیش نیاید.

  رحمانی فضلی بیان داشت: در مرحله قبل از انتخابات ما اعلام کردیم کسانی که نامزد هستند و یا حامیان آن‌ها و یا احزاب حامیان آن‌ها نباید قبل از شروع زمان رسمی تبلیغات کنند ضمن این که در زمان تبلیغات نیز بازرسین ما فعالیت می‌کنند.

  وزیر کشور ادامه داد:  ما از نظر بازرسی‌ها مشکلی نداریم بلکه مشکل ما در رسیدگی به شکایات و تخلفات است تا بتوانیم هر چه سریع تر و در کوتاه‌ترین زمان به تخلفات و شکایات رسیدگی کنیم که بر این اساس طی مکاتبه‌ای که بنده با رئیس دستگاه قضایی داشتم درخواست  کردم که شعب خاصی در این ایام در همه حوزه‌های اصلی تشکیل شود تا کار رسیدگی به شکایات و تخلفات به سرعت پیش برود.

  وی در ادامه در خصوص انجام تبلیغات در فضای مجازی نیز اظهار داشت: قرار بر این است که جلسه‌ای را در این رابطه با شورای نگهبان برگزار کنیم تا این موضوع را در آن جلسه مورد بحث و بررسی قرار دهیم ضمن این که اصل این که در فضای مجازی نباید تبلیغات انتخاباتی سازمان یافته‌ای صورت بگیرد قابل پذیرش است.

  رحمانی فضلی بیان داشت: در همین ابتدای شروع کار روزانه حجم عظیمی از شکایات و اعتراضات را داریم که عنوان می‌کنند برخی نامزدها در فضای مجازی کار تبلیغاتی خود را آغاز کرده‌اند  که البته ما در این رابطه تسلط نسبی بر قضیه خواهیم داشت.

  منبع : جام نیوز

  مرتبط ها
  نظرات بینندگان
  نظرات شما